Newsroom

Ponad milion wniosków o wsparcie

Przedsiębiorcy złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej.

Ponad milion wniosków o wsparcie

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przedsiębiorcy złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Jak poinformował 16 kwietnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej, ZUS oraz wojewódzkie rzędy pracy realizują już przelewy na rzecz przedsiębiorców. Pierwsze mikrofirmy otrzymały niskooprocentowane pożyczki.

Z wydanego przez MRPiPS komunikatu wynika, że przedsiębiorcy złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Najwięcej, bo ponad 676 tys., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS.

Według danych, którymi dysponuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, ponad 10,9 tys. wniosków złożono o dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To wsparcie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy w przypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Kwota, o jaką wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 2 mld zł. Dzięki temu wsparciem objętych może być ok. 420 tys. pracowników. Wojewódzkie urzędy pracy zrealizowały już przelewy na blisko 78,5 mln zł Najwięcej pieniędzy do tej pory trafiło do firm na Dolnym Śląsku – ponad 33,3 mln zł, na Śląsku to ponad 13 mln zł, a w Małopolsce ponad 5,3 mln zł.

Do wojewódzkich urzędów pracy, które obsługują wnioski o wsparcie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazano ponad 444 mln zł. Z kolei do powiatowych urzędów pracy, na realizację działań antykryzysowych przekazane zostało ponad 713,4 mln zł. Powiatowe urzędy pracy zajmują się m.in. rozpatrywaniem wniosków mikroprzedsiębiorców, ubiegających się o niskooprocentowaną pożyczkę. Udzielono ich już blisko 21 tys. o łącznej kwocie ponad 104,4 mln zł. Do powiatowych urzędów pracy wpłynęło już blisko 115 tys. wniosków o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. złotych dla mikroprzedsiębiorców.