Newsroom

Pierwszy w historii PFFM 2023 zakończony sukcesem

PFFM (Philippines Furniture Furnishing Market) 2023 - ceremonia otwarcia

Pierwszy w historii PFFM 2023 zakończony sukcesem

Redakcja miesięcznika i portalu BIZNES.meble.pl została zaproszona do uczestnictwa w pierwszych w historii targach mebli i wyposażenia wnętrz na Filipinach PFFM (Philippines Furniture Furnishing Market), które odbyły się w dniach 5–7 lipca 2023 r. w SMX Convention Center Manila, Pasay City. Mieliśmy okazje poznać rynek Filipin oraz szanse i perspektywy dla potencjalnej współpracy handlowej oraz preferencje wzornicze nabywców.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Filipiny należą do najszybciej rozwijających się gospodarek wschodzących na świecie i odnotowują drugi co do wielkości wzrost gospodarczy w regionie ASEAN, który w 2022 r. wyniósł 7,6 % PKB. Ten wysoki wzrost gospodarczy i przewidywania co do roku 2023 pokazują ogromny potencjał gospodarczy Filipin, które mogą stać się ważnym partnerem handlowym dla Europy i Polski.

Sektor mieszkaniowy i turystyczny na Filipinach

Szczególnie interesującym elementem dla polskiej branży meblarskiej może być sytuacja sektora mieszkaniowego i turystycznego. W ostatnich latach rynek budowlany na Filipinach uległ znacznemu wzrostowi, między innymi dzięki realizowanym programom rządowym, takim jak Build! Build! Build! (BBB) administracji Rodrigo Duterte. Program BBB ma na celu przyspieszenie wydatków na infrastrukturę publiczną ze średnio 2,9% PKB za rządów Aquino do około 7,3% pod koniec rządów Duterte.

Obecne zapotrzebowanie wynosi około 6,5 miliona mieszkań, podczas gdy produkcja rządowa wynosi średnio mniej niż 100 000 mieszkań rocznie. Ogromne znaczenie ma tu również sektor prywatny. Przedsiębiorstwa zrzeszone w SHDA(Subdivision and Housing Developers Association Inc.), najważniejszego stowarzyszenia branżowego zajmującego się budownictwem mieszkaniowym i urbanistycznym na Filipinach, odpowiadają za budowę 250 000 -300 000 mieszkań rocznie.

Z kolei sektor turystyczny przewiduje przyjęcie ponad 4,8 miliona turystów (w roku 2022 ta liczba wynosiła 2,02 miliona) na Filipinach. Hotele zrzeszone w PHOA (The Philippine Hotel Owners Association, Inc.), m.in. Ascott, Citadines, Megaworld, AyalaLand, Hotel 101, deklarują oddanie do użytku w latach 2023-2026 ponad 12 000 pokoi hotelowych o różnym standardzie oraz modernizację istniejących.

Przy praktycznie nieistniejącej lokalnie produkcji mebli wyposażenie tych pomieszczeń będzie musiało być zrealizowane we współpracy z krajami zewnętrznymi. Z jednej strony znaczny popyt na meble i elementy wyposażenia wnętrz, a z drugiej nieistniejąca niemal podaż wewnętrzna zdają się być szansą dla eksporterów z Europy i Polski. Dodatkowo zbieżność w zakresie preferencji estetycznych z aktualną ofertą mebli produkowanych w Europie i łatwość komunikacji (angielski jest językiem urzędowym na Filipinach) wydają się być ułatwieniem w ewentualnej współpracy. Problematyczne mogą okazać się: bliskość rynku chińskiego oraz kwestie logistyczne.

PFFM jako platforma komunikacji

PFFM 2023, organizowane przez Derrisen Sdn Bhd, w swojej formule proponuje skuteczną i wydajną platformę handlową oferującą nowe możliwości biznesowe na rynku filipińskim. Łączy różnorodny wybór wysokiej jakości mebli i produktów wyposażenia wnętrz z regionu azjatyckiego z potencjalnymi kupcami z Filipin.

W pierwszej edycji PFFM 2023 w ciągu trzech dni wzięło udział 52 wystawców i pojawiło się2536 gości z 18 krajów i regionów. wśród wystawców pojawiły się firmy z Chin, Malezji, Tajlandii i Filipin.

Targom towarzyszyła również seria prelekcji i wykładów, które przybliżyły specyfikę i potencjał rynku filipińskiego. W szczególności sytuację sektorze budowlanym i turystycznym. Na targach obecni byli również goście z Rumunii i Polski.

Jesteśmy zachwyceni sukcesem i ekscytacją wywołaną przez PFFM 2023 – powiedziała Jo Teh, dyrektor projektu PFFM w Derrisen. Wydarzenie z pewnością zachęciło do zacieśnienia kontaktów biznesowych pomiędzy lokalnymi graczami a międzynarodowymi uczestnikami branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. PFFM będzie w dalszym ciągu zapewniać doskonałą platformę obecnym i przyszłym graczom w branży, umożliwiającą odkrywanie nowych możliwości biznesowych i nawiązywania kontaktów.

Jo Teh, dyrektor projektu PFFM w Derrisen.
Jo Teh, dyrektor projektu Derrisen, organizatora targów PFFM 2023.

Następna edycja PFFM odbędzie się w dniach 4–6 lipca 2024 r. w SMX Convention Centre w Manili na Filipinach.