Newsroom

Nowe zasady eksportu drewna poza UE. Kiedy? Wkrótce?!

Drewno, które wyjechało z Polski w pierwszych miesiącach tego roku, było kontraktowane na przełomie listopada i grudnia zapewnia Paulina Hennig-Kloska ministra klimatu i środowiska. Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda i Paulina Hennig-Kloska podczas powołania Premiera oraz Rady Ministrów - 13 grudnia 2023 r.

Nowe zasady eksportu drewna poza UE. Kiedy? Wkrótce?!

Koniec szaleństwa. Nowe zasady eksportu drewna poza UE – taka zapowiedź pojawiła się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Skąd nagłe przyśpieszenie?

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Resort klimatu i środowiska przyznaje, że dane z I połowy 2024 r. potwierdziły wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna. Jednym z kierunków wywozu surowca z Polski były Chiny. Ministerstwo tłumaczy, że był to efekt kontraktów podpisanych w 2023 r., według ustalonych wówczas na wiele miesięcy zasad sprzedaży. Nie ma akceptacji dla praktyki ostatnich lat – zapewnia resort i zapowiada nowe zasady eksportu drewna poza Unię Europejską.

Będą nowe zasady eksportu drewna?

Od zaprzysiężenia rządu minęło już ponad pół roku. Aż chciałoby się zapytać: skąd więc ten „pośpiech”?

Może stąd, że w przestrzeni publicznej rozpętała się burza z powodu wzrostu eksportu polskiego drewna do Chin w I półroczu 2024 r. A nie dalej jak kilka dni temu Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego na swoim oficjalnym profilu w serwisie LinkedIn, powołała się na wyliczenia własne na podstawie danych Krajowej Administracji Skarbowej i opublikowała następującą informację: W pierwszym półroczu 2024 roku eksport nieprzetworzonego surowca drzewnego z Polski do Chin wyniósł 449.091 m3. W porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r. oznacza to wzrost o 151.411 m3.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Temat rozgrzewa opinię publiczną, bo w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu, znalazł się zapis: Zatrzymamy niekontrolowany wywóz nieprzetworzonego drewna z Polski. Surowiec z polskich lasów powinien służyć przede wszystkim polskim przetwórcom. Tymczasem dane pokazują, że ta obietnica nie tylko nie została dotrzymana. A jakby tego było mało – eksport wzrósł. I choć ministerstwo tłumaczy wzrost błędami poprzedniej ekipy, to wie, że przerzucanie się tym gorącym kartoflem nie będzie trwało w nieskończoność.

Zasady się zmienią, tylko kiedy?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że prowadzi analizy. Natomiast Lasy Państwowe przygotowują rekomendacje dla Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Przygotowywane na zlecenie Minister Klimatu i Środowiska przez Lasy Państwowe nowe zasady ograniczą szalony ekspert drewna poza obszar Unii Europejskiej. To dobra informacja dla gospodarki i środowiska – przekonuje MKiŚ.

Resort zapewnia, że wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna poza UE na początku 2024 to efekt kontraktów z 2023 roku.

Trwają prace nad nowymi zasadami sprzedaży drewna, które mają ograniczyć wielkość jego eksportu z Polski.
Wśród ograniczających eksport drewna rozwiązań na nowy sezon, jest premia za „Proklimatyczną lokalność” oraz wykorzystanie w Polsce
– informuje ministerstwo.

Resort uspokaja, że w przygotowywanych rozwiązaniach, do przyszłych kontraktów na eksport drewna, są między innymi nowe zasady. Z komunikatu wynika, że są one skonstruowane tak, aby oferowany produkt drzewny był dostosowany do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin.

Zasady przetargów przyjęte w 2023, ustalone na rok 2024, pozwalały na wywóz drewna, które powinno służyć polskiemu przemysłowi drzewnemu. Drewno, które wyjechało z Polski w pierwszych miesiącach tego roku, było kontraktowane na przełomie listopada i grudnia. Nowe zasady przetargów, przed nowym sezonem zakupowym, będą stabilizowały polski rynek drewna – zapewnia Paulina Hennig-Kloska ministra klimatu i środowiska.

Ważnym elementem nowych zasad eksportu drewna ma być między innymi wspomniana „Proklimatyczna lokalność”. Co to takiego? To premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generowanego CO2, w czasie nieracjonalnego transportu. Ta część komunikatu może szczególnie zainteresować producentów mebli. MKiŚ obiecuje bowiem: Nowe rozwiązania będą też zachęcać do przerobu drewna w Polsce np. na meble.

Na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska analizy możliwych rozwiązań i nowe zasady opracowuje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Resort przypomina, że ministra klimatu i środowiska wytyczne dla Lasów Państwowych do opracowania tych zasad przekazała już 15 marca 2024 r. w ramach „Pakietu dla przemysłu drzewnego”.

ZOBACZ TAKŻE: Drewno jako surowiec strategiczny?

Ogłoszenie nowych zasad nastąpi wkrótce – informuje ministerstwo. Jednak można się tylko domyślać, co oznacza w tym przypadku „wkrótce”. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców – im szybciej, tym lepiej. Czy odpowiednie zapisy pojawią się w nowych zasadach sprzedaży drewna na 2025 r.? W najbliższych tygodniach ta kwestia powinna się rozstrzygnąć.

Opr. AS.

Źródła: MKiŚ, PIGPD, KPRM.