Newsroom

Niemcy od miesięcy odnotowują spadek popytu na meble

Leo Lübke, nowy prezes Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego.

Niemcy od miesięcy odnotowują spadek popytu na meble

Kryzys w sprzedaży mebli w Niemczech to jedno z wyzwań, z którymi zmierzy się Leo Lübke, nowy prezes Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

W nowych zadaniach, których podejmie się Leo Lübke, będzie go wspierało prezydium. W skład komitetu wykonawczego weszli: Sabine Brockschnieder, Christine Disselkamp, Katharina Hartmann i Martin Kaus.

Leo Lübke na czele Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego

26 października 2023 r. Leo Lübke został nowym prezesem Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM). Walne zgromadzenie we Frankfurcie jednogłośnie wybrało 59-letniego przedsiębiorcę na następcę Elmara Duffnera.

Jako partner zarządzający, Lübke stoi na czele firmy produkującej meble tapicerowane – Cor Sitzmöbel Helmut Lübke. Jest też członkiem prezydium VDM od 2011 roku, a od 2020 roku pełni funkcję wiceprezesa. Przewodniczy również Stowarzyszeniu Niemieckiego Przemysłu Mebli Tapicerowanych. Jego kadencja na stanowisku prezesa VDM potrwa trzy lata.

Leo Lübke podziękował swojemu poprzednikowi Elmarowi Duffnerowi za jego ogromne zaangażowanie w trudnym okresie pandemii. Elmar Duffner pozostawia po sobie wspaniałe ślady i doskonale uprawiane pole. Profesjonalnie i z wizją poprowadził to stowarzyszenie przez czas naznaczony szczególnymi wyzwaniami i jeszcze bardziej zjednoczył branżę. 63-letni Duffner został wybrany na stanowisko prezesa VDM po raz drugi jesienią 2020 roku. Piastował już ten urząd w latach 2008-2014.

Strategia promocji mebli Made in Germany według Leo Lübke

Obejmując swoją nową funkcję, Lübke oświadczył, że chce jeszcze bardziej zwiększyć widoczność branży meblarskiej wśród opinii publicznej i polityków. Czyniąc to liczy również na branżową grupę interesu „Meble w Niemczech”. Została ona uruchomiona wiosną 2023 r. wraz ze Stowarzyszeniem Handlowym Mebli i Kuchni (BVDM). Ponadto ważne jest, aby promować eksport i jeszcze bardziej uwzględniać rosnące znaczenie tematu zrównoważonego rozwoju.

Z niecierpliwością czekam na to zadanie i uważam, że to wielki zaszczyt móc pracować na tym wyjątkowym stanowisku dla tak wyjątkowej branży. Niemniej jednak patrzę na to zadanie z pewnym szacunkiem i respektem: w końcu stoję w długim szeregu znanych osobistości, do których przez wiele lat należał także mój ojciec – powiedział Lübke.

Jego ojciec Helmut Lübke był prezesem VDM od 1997 r. do swojej śmierci w 2006 r. Według Leo Lübke ważne było dla niego reprezentowanie szczególnego charakteru i różnorodności przemysłu meblarskiego, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nowy prezes jest też zdania, że, jako wiodący kraj meblarski w Europie, niemieccy producenci powinni być dumni ze swoich produktów Made in Germany. Meble to produkt wywołujący emocje i musimy tę emocjonalność przekazać – powiedział.

Współpraca na szczycie

Jan Kurth, dyrektor generalny VDM, nie może się doczekać współpracy z nowym prezesem: Leo Lübke jest doświadczonym i prawdziwie wizjonerskim przedsiębiorcą. Ma głęboki wgląd w branżę i od wielu lat wzbogaca pracę naszego stowarzyszenia. Po zdobyciu wykształcenia w dziedzinie bankowości Lübke studiował wzornictwo przemysłowe w Kilonii. Od 1994 r. zarządza firmą Cor, producentem mebli wypoczynkowych klasy premium z siedzibą w Rheda-Wiedenbrück (sprzedaż w 2022 r.: 50 mln euro), którą jego ojciec założył w 1954 r. Do czasu sprzedaży w 2014 r. Leo Lübke prowadził również firmę Interlübke.

Lübke otrzyma wsparcie od członków Zarządu: Andreasa Wagnera (Rotpunkt Küchen) i Markusa Wiemanna (Oeseder Möbel-Industrie), którzy zostali wybrani na jego zastępców. Nowymi osobami w Zarządzie są: Sabine Brockschnieder (Bauformat Küchen), Christine Disselkamp (C. Disselkamp Schlafraumsysteme), Katharina Hartmann (Hartmann Möbelwerke) i Martin Kaus (Schramm). Bardzo się cieszę z tego – długo oczekiwanego – wzbogacenia naszego Prezydium o trzy zaangażowane kobiety-przedsiębiorczynie – powiedział Lübke. Pozostali członkowie Prezydium to: Elko Beeg (Sachsenküchen), Ralph Bestgen (Himolla), Daniel Böllhoff (Gebr. Nehl), Stefan Bornemann (Erpo), Andreas Decker (Möbelwerke A. Decker), Wolfgang Kettnaker (Kettnaker) i Stefan Waldenmaier (Leicht Küchen). Ogromne podziękowania otrzymali Michael Stiehl (Rauch Möbelwerke), który opuścił prezydium VDM po 17 latach oraz Dirk Krupka (Häcker Küchen), który również nie ubiegał się o reelekcję.

Nowy prezes, stare problemy

Zmiany na szczycie odbywają się w wymagającym czasie. Niemiecki przemysł meblarski od miesięcy doświadcza spadku popytu. Do sierpnia 2023 r. wolumen zamówień wpływających do branży był o około 10% niższy niż w roku poprzednim. Nie bez znaczenia są tu konteksty wysokiej inflacji i spowolnienia w branży budowlanej. W całym 2023 r. branża spodziewa się spadku sprzedaży o 5-7%, przy całkowitych przychodach w wysokości około 18 mld euro.

ZOBACZ TAKŻE: 5 żądań branży meblarskiej w Niemczech

Edgar Walk, główny ekonomista w Metzler Asset Management, przewiduje rollercoaster dla globalnej gospodarki w nadchodzących kwartałach. Niestety utrzymają się tendencje spadkowe. W przyszłym roku może je jednak zastąpić nowe ożywienie. Jednocześnie oczekuje się, że w 2024 r. znaczenie spadnie inflacja. W tym kontekście, jak przewiduje Walk, Europejski Bank Centralny może pod koniec przyszłego roku po raz pierwszy obniżyć stopy procentowe.