Newsroom

MEBLE POLSKA z silną pozycją. Kto odwiedził targi?

Ponad połowa zwiedzających z zagranicy - to bilans targów MEBLE POLSKA 2024.

MEBLE POLSKA z silną pozycją. Kto odwiedził targi?

Od zakończenia targów MEBLE POLSKA 2024 minęły 3 tygodnie, a echa tego najważniejszego wydarzenia dla branży meblarskiej w Polsce nie milkną. Według raportu podsumowującego, targi odwiedziło 54% zwiedzających z zagranicy.

Największe w tej części Europy kontraktacje meblowe odbyły się w dniach 20-23 lutego 2024 roku. Poznańską ekspozycję odwiedzili kupcy meblowi z blisko 70 krajów. Udział zwiedzających z zagranicy ponownie przekroczył połowę. Tym samym targi MEBLE POLSKA potwierdziły swoją silną pozycję na globalnym rynku.

Ponad połowa zwiedzających z zagranicy

Organizatorzy przyznają, że niepewna koniunktura na niektórych istotnych dla polskiego eksportu mebli rynkach sprawiła, że w tym roku nie mogli być oni pewni sukcesu frekwencyjnego poznańskich targów meblowych.

Dane z systemu prerejestracji sugerowały wprawdzie duże zainteresowanie kupców meblowych przyjazdem do Poznania, jednak dopiero pozytywne dane po pierwszym dniu wydarzenia potwierdziły, że liczba zwiedzających będzie na wysokim poziomie – podkreśla Józef Szyszka, dyrektor targów MEBLE POLSKA.

Ostatecznie łączna liczba uczestników targów wyniosła 14.325 osób. To oznacza wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4%.

W zauważalny sposób wzrósł też odsetek zwiedzających z zagranicy, którzy stanowili w tym roku aż 54% wszystkich zwiedzających. To absolutny rekord w porównaniu do wszystkich dotychczasowych edycji wydarzenia. Wcześniej najwyższy wynik pod tym względem odnotowano w 2022 roku – 53% – przypominają organizatorzy.

Polska wśród liderów eksportu

Ogromne zainteresowanie zagranicznych kupców targami MEBLE POLSKA nikogo nie powinno dziwić. Jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska to wciąż jeden z liderów eksportu mebli na świecie, to popularność poznańskich kontraktacji jest czymś naturalnym. Co roku odwiedzają je tysiące przedstawicieli zagranicznych grup zakupowych, hurtowni i sieci salonów meblowych z całego świata. Podobnie było i tym razem – w targach MEBLE POLSKA wzięli udział zwiedzający z 68 krajów.

MEBLE POLSKA 2024 - udział zwiedzających z zagranicy.
MEBLE POLSKA 2024 – udział zwiedzających z zagranicy. Źródło: Grupa MTP.

Struktura zwiedzających z zagranicy

Najważniejszym partnerem handlowym polskiej branży meblarskiej są Niemcy. To tam trafia największa część polskiego eksportu mebli. Dlatego też od lat kupcy z Niemiec stanowią zdecydowanie największą grupę wśród zagranicznych zwiedzających. W tym roku niemieccy handlowcy byli szczególnie licznie reprezentowani w Poznaniu. Stanowili aż 18,2% kupców z zagranicy – przed rokiem 15,9%. Tym razem na drugim miejscu uplasowali się Czesi – 7,9%. Bardzo licznie w targach uczestniczyli także goście z Litwy, Rumunii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz Łotwy.

Jak zwykle stoiska wystawców odwiedziła spora liczba zwiedzających z Europy Zachodniej. Pojawili się również przedstawiciele handlu meblami z kluczowych dla rozwoju polskiego eksportu mebli rynków. Odwiedzający przyjechali z takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Niestety z uwagi na konflikt w Strefie Gazy aż o 2/3 zmniejszyła się tym razem liczba kupców z Izraela.

Kraje, z których przyjechali zwiedzający targi MEBLE POLSKA 2024.
Struktura zwiedzających targi MEBLE POLSKA 2024. Źródło: Grupa MTP.

Targi MEBLE POLSKA 2024 odwiedzili handlowcy praktycznie ze wszystkich kontynentów. Wśród zwiedzających byli m. in. kupcy z tak egzotycznych krajów, jak: Algieria, Argentyna, Armenia, Bahrajn, Chiny, Ghana, Gruzja, Gujana Francuska, Indie, Jordania, Katar, Kazachstan, Liban, Malezja, Mauritius, Mongolia czy Uzbekistan.

Targowa ekspozycja w 7 pawilonach wystawienniczych

Trzeba przyznać, że tak kompleksowej oferty polskich producentów mebli nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu na świecie. Ekspozycja zlokalizowana w pawilonach 3, 3A, 4, 5, 5A (HOME DECOR), 6, 7 (secret rooms) i 8 zajęła blisko 60 tys. m2 powierzchni. Zakres tematyczny targów obejmował produkty ze wszystkich segmentów cenowych. Były to zarówno meble tapicerowane, jak i meble skrzyniowe z płyty meblowej oraz z litego drewna, krzesła i stoły oraz materace.

ZOBACZ TAKŻE: Fotorelacja z targów MEBLE POLSKA i HOME DECOR

Swoją ofertę zaprezentowali czołowi polscy producenci mebli. Jednak nie tylko polskie meble były prezentowane w pawilonach. Od kilku lat rośnie bowiem liczba zagranicznych producentów, którzy jako wystawcy poszukują w Poznaniu klientów na globalnym rynku. W tym roku swoją ofertę pokazały w Poznaniu firmy meblowe z Chin, Czech, Danii, Holandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy. Ponownie duże grupowe wystąpienie narodowe zorganizowało Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mebli.

Widać, że rośnie znaczenie poznańskich targów meblowych w naszym regionie. To zgodne z naszą strategią rozwoju wydarzenia. Chcielibyśmy, by w perspektywie najbliższych lat Targi Meble Polska stały się hubem targowym prezentującym ofertę producentów mebli z Europy Środkowo-Wschodniej – zaznacza Józef Szyszka.

Jak co roku targom MEBLE POLSKA towarzyszyły biznesowe Targi Wnętrz HOME DECOR. Na ekspozycji zobaczyć było można nowe kolekcje dekoracji stojących i ściennych, oświetlenia, tekstyliów, ceramiki oraz innych elementów dekoracyjnych.

Łącznie na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę zaprezentowało 335 firm z 15 krajów.

Złote Medale Grupy MTP dla najlepszych

Pierwszego dnia targów laureaci konkursu o Złoty Medal odebrali nagrody z rąk profesor Ewy Ratajczak przewodniczącej sądu konkursowego oraz Elżbiety Roeske, wiceprezes Grupy MTP. Statuetkami nagrodzono 12 produktów:

  1. BALI – wielomodułowy układ narożny z funkcją relax – STELLA Sp. z o.o. Grupa POLDEM
  2. DIXON – wielomodułowy układ narożny – STELLA Sp. z o.o. Grupa POLDEM
  3. Elipse – WAJNERT MEBLE Sp. z o.o.
  4. GERRO – MEBELLA BEATA KOTOWSKA
  5. ILUSIO – Fabryka Mebli WERSAL Z.B.Ł. Kaczorowscy Sp. k.
  6. Kolekcja mebli modułowych Gio – PUSZMAN Sp. z o. o.
  7. Kolekcja mebli Twig – STWD Roman Bilecki – THE BEDS THE BEDS – STWD ROMAN BILECKI
  8. Kolekcja RIMINI – MAZZONI Tomasz Duczmal
  9. Półkotapczan Bed CONCEPT z kanapą – Lenart Meble
  10. ROMA – kolekcja mebli – MAZZONI Tomasz Duczmal
  11. ROSTOCK – Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko
  12. Sofa Tiny – WAJNERT MEBLE Sp. z o.o.

Do 20 marca można na wszystkie nagrodzone produkty oddawać głosy w konkursie o Złoty Medal – Wybór Konsumentów.

Zobacz szczegółowe opisy i zdjęcia nagrodzonych produktów i zagłosuj na najlepszy Twoim zdaniem mebel.

ZOBACZ TAKŻE: Trwa głosowanie na Złoty Medal – Wybór Konsumentów.

Członkowie sądu konkursowego przyznali dodatkowo dwa szczególne wyróżnienia. Grand Prix Grupy MTP za najbardziej innowacyjny produkt spośród wszystkich nominowanych do Złotego Medalu nagrodzono sofę Tiny wyprodukowana przez WAJNERT MEBLE. Z kolei na prestiżowe wyróżnienie Eco Prize zdaniem jury zasłużyły stoliki Gerro firmy Mebella.

Kiedy odbędą się targi MEBLE POLSKA 2025?

Kolejna edycja targów MEBLE POLSKA odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego przyszłego roku – od 25 do 28 lutego 2025 r. Już teraz serdecznie zapraszamy na targi i na stoisko BIZNES.meble.pl.

Źródło: Grupa MTP, MEBLE POLSKA. Fot. Fotobueno.