Newsroom

MEBLE POLSKA 2023 w statystykach

Ekspozycja MEBLE POLSKA 2023.

MEBLE POLSKA 2023 w statystykach

Organizatorzy targów MEBLE POLSKA 2023 podsumowali tegoroczną edycję. Czy największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej odzyskały przedpandemiczną kondycję?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Z podsumowania wynika, że MEBLE POLSKA 2023, które odbyły się w Poznaniu w dniach 21-24 lutego 2023 roku zbliżyły się pod względem wielkości do rekordowego wyniku z 2020 roku. W stosunku do poprzedniej edycji, z maja 2022 roku, o 19,6% wzrosła też liczba uczestników wydarzenia.

Ponad połowa zwiedzających MEBLE POLSKA 2023 z zagranicy

Wysoki odsetek kupców meblowych z zagranicy to już standard na targach meblowych w Poznaniu. Co roku odwiedzają je tysiące przedstawicieli zagranicznych grup zakupowych, hurtowni i sieci salonów meblowych z całego świata. Nie inaczej było i tym razem – w targach MEBLE POLSKA wzięli udział zwiedzający z 71 krajów.

ZOBACZ TAKŻE: Relacja z targów MEBLE POLSKA 2023

Zdecydowanie największą grupę stanowili kupcy z Niemiec (aż 15,9% handlowców z zagranicy). Bardzo licznie w targach uczestniczyli  także goście z Litwy, Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Ukrainy i Holandii. Stoiska wystawców odwiedzili również  przedstawiciele handlu meblami z tak ważnych dla rozwoju polskiego eksportu mebli rynków, jak Stany Zjednoczone, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wśród zwiedzających byli także kupcy z tak egzotycznych krajów jak: Angola, Arabia Saudyjska, Australia, Chiny, Gujana Francuska, Indie, Jordania, Kenia, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Mali, Mauritius, Mongolia, Nigeria, Palestyna, Peru, Sri Lanka, Uzbekistan czy Wybrzeże Kości Słoniowej.

Łączna liczba uczestników targów wyniosła 13.744 osoby. Z danych systemu rejestracji wynika, że z zagranicy pochodziło 51% wszystkich zwiedzających.

Targi MEBLE POLSKA ewidentnie w branży meblowej stały się już marką globalną. Ponad 10 lat intensywnej kampanii promocyjnej za granicą sprawiło, że poznańskie targi meblowe są już znane praktycznie na całym świecie a zagraniczni kupcy meblowi wiedzą, że to najlepsze miejsce do zapoznania się z ofertą polskiego przemysłu meblowego – mówi dyrektor targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka.

Okno na świat dla polskiego meblarstwa

Ekspozycja zlokalizowana w pawilonach 3, 3A, 5, 5A (Home Decor), 6, 8 i 8A zajęła 55 tys. m2 powierzchni. Wystawcy zaprezentowali produkty ze wszystkich segmentów cenowych:

  • meble tapicerowane,
  • meble skrzyniowe z płyty meblowej oraz z litego drewna,
  • krzesła i stoły,
  • materace.

Najnowsze kolekcje mebli na kolejny sezon sprzedażowy pokazała w Poznaniu większość najważniejszych polskich producentów. Na ekspozycji obecnych było także wiele nowych firm, które na targach MEBLE POLSKA wystawiały się po raz pierwszy lub wróciły na to wydarzenie po dłuższej przerwie.

ZOBACZ TAKŻE: Złote Medale na targach MEBLE POLSKA 2023

Od kilku lat rośnie też liczba zagranicznych firm, które aktywnie jako wystawcy poszukują w Poznaniu klientów na globalnym rynku. W tym roku na ekspozycji obecne byli producenci mebli z Chin, Cypru, Danii, Litwy, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu i Włoch. Podobnie jak w maju 2023, duże grupowe wystąpienie narodowe zorganizowało Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mebli.

Łącznie z odbywającymi się równocześnie Targami Wnętrz HOME DECOR na terenach targowych swoją ofertę zaprezentowały 263 firmy z 14 krajów.

Jakie będą targi MEBLE POLSKA 2024?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Józef Szyszka: Przyszłoroczna edycja zapowiada się bardzo pozytywnie. Już teraz zgłaszają się do nas tegoroczni wystawcy, jak i nowe firmy chętne zaprezentować w lutym swoją ofertę na targach w Poznaniu. Kolejna edycja targów MEBLE POLSKA odbędzie się jak zwykle w ostatnim tygodniu lutego – od 20 do 23 lutego 2024 roku.

Pełną relację z targów MEBLE POLSKA 2023 opublikujemy w kwietniowym wydaniu miesięcznika BIZNES.meble.pl.