Design

Przemysław Mac Stopa: nowe projekty

Projekt wnętrz Skyfall. Skyfall to powierzchnia multi funkcyjna zlokalizowana na ostatnim piętrze budynku biurowego Unit w Warszawie. We wnętrzu są punkt widokowy, wychylna platforma widokowa w elewacji, bar itd. Proj. Przemysław Mac Stopa.

Przemysław Mac Stopa: nowe projekty

Ostatnie miesiące Przemysław Mac Stopa – założyciel, architekt i główny projektant Massive Design, laureat wielu prestiżowych nagród z zakresu architektury i wzornictwa – spędził bardzo pracowicie.

Na początku roku 2020 Przemysław Mac Stopa przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Tam też zastała go pandemia COVID-19, zmuszając – podobnie jak nas wszystkich – do zmiany sposobów prowadzenia działalności i komunikowania się. W nowej „wirtualnej” rzeczywistości przestało mieć znaczenie, czy przebywam w Warszawie, Los Angeles czy Miami – komentuje Mac.

Projekt biura prasowego wydawnictwa Interni w Mediolanie z września roku 2021. Projekt. Przemysław Mac Stopa.
Projekt biura prasowego wydawnictwa Interni w Mediolanie z września roku 2021: stół wykonany w technologii GRG przez TMK projekt otoczony krzesłami Moon zaprojektowanymi dla Tonon Italia oraz widoczny pomarańczowy fotel A 11 zaprojektowany dla Hushoffice (Mikomax).
Projekt biura prasowego wydawnictwa Interni w Mediolanie z września roku 2021: organiczne krzesła i stoliki (proj. Przemysław Mac Stopa), wykonane przez TMK Projekt na tle korowego modularnego regału.
Projekt biura prasowego wydawnictwa Interni w Mediolanie z września roku 2021: organiczne krzesła i stoliki (proj. Przemysław Mac Stopa), wykonane przez TMK Projekt na tle korowego modularnego regału, wszystko w technologii GRG.

Jak twierdzi Przemysław Mac Stopa w połowie roku 2021 nastąpiło wyraźne ożywienie dotyczące nowych projektów. Dotyczyło to zarówno tych związanych z wzornictwem, jak i projektów dotyczących działalności architektoniczno-biurowej Massive Design – wyjaśnia.

Architektura i wzornictwo

Efektem tego ożywienia były nowe projekty, wśród których kilka zasługuje na szczególną uwagę. I tak, wspomnieć trzeba byłoby o projektach instalacji biura prasowego Fuori Salone wydawnictwa Interni w Mediolanie. Pierwszy zrealizowany był we wrześniu 2021, natomiast drugi w czerwcu 2022. Spośród projektów architektoniczno-biurowych imponująco wyglądają również projekt wnętrz Skyfall na ostatnim piętrze budynku UNIT w Warszawie, a także projekt wnętrz lobby budynku ARC w Londynie, który jest obecnie w ostatniej fazie prac wykończeniowych.

Z kolei projekty związane z wzornictwem to przede wszystkim projekt fotela wydrukowany w technologii 3D (recykling butelek PET), realizacja Wolf; projekt modularnych regałów, krzesał oraz stołu w technologii GRG, realizacja TMK; projekt kolejnego krzesła kolekcji Moon dla firmy Tonon Italia oraz projekt kolekcji wykładzin dywanowych oraz posadzek winylowych dla Forbo Flooring.

ZOBACZ TAKŻE: Poszukiwacz kreatywnej modularności

Podczas spowolnienia gospodarczego związanego z COVID-19, w roku 2020, zaczęliśmy eksperymentować z projektami mebli opartymi o wydruki 3D – wspomina Mac Stopa. Tak powstał wspomniany projekt fotela wydrukowany w technologii 3D. Do wydruku użyto wielkogabarytową drukarkę o dużej wydajności oparta o robotyczne ramię.

Zanim projekt tego fotela został zrealizowany w skali naturalnej, wykonaliśmy w Massive Design w Warszawie na naszych drukarkach szereg prototypów w mniejszej skali – dodaje Przemysław Mac Stopa.

Przemysław Mac Stopa: „skazany” na architekturę

W rodzinie Mac Stopy było i jest wielu architektów, związanych z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej czy krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Nic więc dziwnego, że także i on studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. A kilka dni po obronie pracy dyplomowej… wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Wzory wykładzin dywanowych zaprojektowanych dla Forbo Flooring, podczas premiery w Mediolanie w czerwcu 2022.
Wzory wykładzin dywanowych zaprojektowanych dla Forbo Flooring, podczas premiery w Mediolanie w czerwcu 2022. Zdjęcie wykonane w biurze prasowym, zaprojektowanym dla wydawnictwa Interni na wystawę Fuori Salone o nazwie Re Generation. Projekt Przemysław Mac Stopa.
Szklany stół projektu Przemysława Mac Stopy, wykonany we współpracy z włoską firmą OmniDecor. Stół otoczony jest żółtymi krzesłami z kolekcji Moon, zaprojektowanymi dla Tonon Italia.
Szklany stół projektu Przemysława Mac Stopy, wykonany we współpracy z włoską firmą OmniDecor. Stół otoczony żółtymi krzesłami z kolekcji Moon, zaprojektowanymi dla Tonon Italia. Na podłodze niebieska wykładzina zaprojektowana dla Forbo Flooring. Kolorystyka tego fragmentu projektu biura prasowego dla Interni nawiązuje do kolorów narodowych Ukrainy.

O wyjeździe do USA zadecydował fakt, że stamtąd pochodzi żona Maca. Niedługo po obronie pracy dyplomowej świeżo upieczony absolwent krakowskiej politechniki dostał pracę w firmie The Custom Shop. Pod kierunkiem doświadczonego projektanta brał wtedy udział w projektowaniu ekskluzywnych wnętrz sklepowych.

Massive Design

Pobyt w Stanach Zjednoczonych trwał ponad 2 lata. Zmiany, jakie rozpoczęły się w Polsce na przełomie lat 80. I 90. oraz nowe możliwości skłoniły Przemysława Mac Stopę do powrotu do Polski. Niedługo potem założył firmę Massive Design, specjalizującą się w projektowaniu korporacyjnych wnętrz biurowych.

Wizualizacja komputerowa wnętrza budynku ARC w Londynie. We wnętrzach ARC widoczne są czerwone pufy Tapa, które Przemysław Mac Stopa zaprojektował dla firmy Nowy Styl.
Wizualizacja komputerowa wnętrza budynku ARC w Londynie. Budynek aktulnie jest w budowie, a zostanie ukończony w maju tego roku. Deweloperem jest Belgijska firma Ghelamco. Białe, organiczne elementy ścian i sufitów realizowane są przez TMK Projekt w technologii GRG. We wnętrzach ARC widoczne są ponadto czerwone pufy Tapa, które Przemysław Mac Stopa zaprojektował dla firmy Nowy Styl.
Organiczny sufit Skyfall to ciekawy przykład realizacji powstałej we współpracy z TMK Projekt. Sufit Przemysław Mac Stopa zaprojektował jako wielkoprzestrzenne moduły wykonane w technologii GRG.
Organiczny sufit Skyfall to ciekawy przykład realizacji powstałej we współpracy z TMK Projekt. Sufit Przemysław Mac Stopa zaprojektował jako wielkoprzestrzenne moduły wykonane w technologii GRG, które zostały powleczone blachą w kolorze miedzi.

Z czasem portfolio firmy zapełniło się takimi firmami, jak m.in. Coca-Cola, Google, Microsoft, Nokia, Siemens, Networks, Ericsson, Motorola, Alcatel-Lucent, Unilever, Deloitte, Eli Lilly, Nike, Whirlpool, GlaxoSmithKline, Kraft Foods, Samsung, PwC (PricewaterhouseCoopers), Credit Suisse, Lloyd’s czy Ernst & Young.

Design „by Przemysław Mac Stopa”

Jeszcze w latach 90. Przemysław Mac Stopa stworzył pierwsze projekty mebli. Były to m.in. lady recepcyjne i stoły konferencyjne dla firm takich, jak Leo Burnett, Weil Gotshal & Manges, Young and Rubicam, British American Tobacco oraz Coca-Cola. Większość z nich były to projekty jednostkowe. Dopiero z czasem przyszły projekty wdrażane do produkcji seryjnej, m.in. dla takich firm, jak Diwar, Casamania, Tonon, Kron Designs, Dauphin, Nowy Styl czy Acrea.

Półprzezroczysty fotel we wnętrzu wydawnictwa Interni podczas Fuori Salone we wrześniu roku 2021. Projekt Przemysław Mac Stopa. Fotel ten został wydrukowany w Polsce w technologii 3D we współpracy z firmą Wolf.
Półprzezroczysty fotel we wnętrzu wydawnictwa Interni podczas Fuori Salone we wrześniu roku 2021. Projekt Przemysław Mac Stopa. Fotel ten został wydrukowany w Polsce w technologii 3D we współpracy z firmą Wolf. W procesie wydruku został zastosowany granulat uzyskany z recyklingu butelek i odpadów PET. W tle widoczny jest kolorowy modularny regał, który powstał we współpracy z firma TMK. Projekt z Michałowa niedaleko Białegostoku. TMK Projekt to lider w dziedzinie produkcji wyrobów opartych o technologię GRG (Glass Fiber Reinforced Gypsum) czyli gips wzmocniony włóknem szklanym.
Fragment projektu Mediolańskiego biura prasowego dla Wydawnictwa Interni z września roku 2021. Pokazany jest tutaj biały stół (projekt Przemysław Mac Stopa) wykonany w Michalowie w wyniku współpracy z TMK.
Fragment projektu Mediolańskiego biura prasowego dla Wydawnictwa Interni z września roku 2021. Pokazany tutaj biały stół (projekt Przemysław Mac Stopa) wykonany w Michalowie w wyniku współpracy z TMK. Wokół stołu krzesła Moon zaprojektowane dla Tonon Italia. Na podłodze widoczna ciemna wykładzina dywanowa o przeplatanym wzorze, zaprojektowana dla Forbo Flooring. W roku 2021 był to prototyp tej wykładziny, pełna kolekcja została pokazana w roku 2022.

Projekty wzornictwa sygnowane nazwiskiem Przemysław Mac Stopa to połączenie innowacyjnych materiałów, nowych technologii i wszechobecna geometryzacja formy.

Jeżeli chodzi o rozwiązania materiałowe to interesują mnie zarówno polimery, jak i szkło lub metal, ceramika, beton, drewno oraz gips. Nie ograniczam się do konkretnych rozwiązań materiałowych, często staram się łączyć w sposób kontrastowy rożne materiały i związane z nimi technologie wytwarzania – mówił w wywiadzie opublikowanym w miesięczniku BIZNES.meble.pl w 2021 roku.