Newsroom

Kolejne certyfikaty FSC coraz bardziej realne

Jak informuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych kolejne certyfikaty FSC.

Kolejne certyfikaty FSC coraz bardziej realne

Na początku 2024 r. Lasy Państwowe rozpoczęły dialog z firmą FSC International. Przedmiotem rozmów są certyfikaty FSC w kolejnych dyrekcjach.

27 maja 2024. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych poinformowała, że kolejne certyfikaty FSC są coraz bliżej.

W trakcie dotychczasowych spotkań poruszono przede wszystkim kwestie kształtu krajowego standardu, a także omawiano postanowienia umowy licencyjnej, będącej podstawą posługiwania się znakiem towarowym FSC, w tym nt. kontroli FSC w podmiotach certyfikowanych, publikowania raportów z audytów czy jednostronnego wprowadzania części zmian w umowie – czytamy w komunikacie DG LP.

W pierwszym kwartale 2024 r. certyfikatami FSC, świadczącymi o pozyskaniu drewna w wyniku odpowiedzialnego gospodarowania, posługiwały się zaledwie dwie z siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych – Szczecinek i Zielona Góra. Ponadto dwie regionalne dyrekcje – Katowice i Szczecin, korzystały w tym czasie z derogacji. Dodatkowo były w trakcie audytu prowadzonego z intencją, by nadal posługiwać się certyfikatem FSC.

Gdzie wrócą certyfikaty FSC?

Jak informują Lasy Państwowe, obecnie ważny certyfikat gospodarki leśnej w systemie FSC posiadają trzy dyrekcje:

  1. Szczecin,
  2. Szczecinek,
  3. Zielona Góra.

Audyt w RDLP w Katowicach już się zakończył i jednostka czeka na decyzję FSC dotyczącą przyznania certyfikatu.

Ważne ustalenia zapadły podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych i FSC. To właśnie wtedy pojawiły się zapowiedzi, iż kwestią priorytetową jest dążenie do przywrócenia certyfikacji w RDLP w Białymstoku. To odpowiedź na oczekiwania ze strony przemysłu drzewnego, lokalnych władz oraz organizacji przyrodniczych z regionu. W dniach 28 maja – 14 czerwca 2024 r. na terenie RDLP Białystok odbywa się audyt certyfikacyjny.

ZOBACZ TAKŻE: FSC znów w Białymstoku?

Pozostałe regionalne dyrekcje Lasów Państwowych oczekują na zakończenie prac grupy roboczej. Składa się ona z przedstawicieli LP i FSC, a pracuje nad ostatecznym kształtem umowy licencyjnej na System Certyfikacji FSC. Z komunikatu DG LP wynika, że 15 maja odbyło się kolejne spotkanie grupy i wiele wskazuje na to, że osiągnięcie kompromisu jest bliskie.

Źródło: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych