Newsroom

Senat odrzucił nowelę ustawy o OZE

1284372589

Senat odrzucił nowelę ustawy o OZE

13 sierpnia izba wyższa odrzuciła projekt rządowy zakładający nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, czasowo zmieniającą definicję drewna energetycznego.

Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o OZE, wprowadzającej nową definicję drewna energetycznego. Zdaniem jej przeciwników pozwoliłaby ona na zwiększenie wycinki. Z kolei rząd, który stoi za projektem noweli ustawy, przekonuje, że do energetyki trafi niepełnowartościowy surowiec.

Za podjęciem uchwały o odrzuceniu ustawy głosowało 46 senatorów, przeciw było 44, jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowela ponownie trafi pod obrady Sejmu.

Nowelizacja ustawy o OZE przewiduje wprowadzenie nowej, czasowej definicji drewna energetycznego. Mówi ona m.in., że za drewno energetyczne uznaje się np.: surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane, produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego itd. Ma to umożliwić wykorzystanie surowca drzewnego oraz produktów jego przetworzenia na cele energetyczne.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Znowelizowana ustawa miałaby obowiązywać od 1 października br. do 31 grudnia 2021 r.

Według rządu, nowe prawo pozwoli zagospodarować zalegające w lasach drewno, którego przez epidemię koronawirusa nie odbiera przemysł. Zgodnie z wyliczeniami resortu środowiska to ok. 2 mln m3 drewna.

13 sierpnia Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska poinformowała, że z powodu pandemii, zarówno mniejszych cięć, jak i niższych zysków ze sprzedaży drewna, przychody Lasów Państwowych w pierwszym półroczu spadły o 600 mln zł w stosunku do planowanych.

Resort zapewniał ponadto, że po zmianie przepisów do energetyki trafi niepełnowartościowe drewno. Nowe prawo ma też pozwolić uruchomić lokalną biomasę, tak by nie trzeba było jej sprowadzać z zagranicy.

Nowelizacja wzbudza kontrowersje nie tylko wśród polityków, ale też w gronie naukowców. Opozycja, przyrodnicy oraz organizacje ekologiczne skrytykowały zawarte w noweli rozwiązania. Ich zdaniem mogą one zagrażać bioróżnorodności polskich lasów i dać leśnikom zielone światło do większej wycinki.

Senatorowie KO przekonywali ponadto, że po zmianie przepisów i pojawieniu się nowego gracza – czyli energetyki – cena surowca może pójść w górę. Dodawali, że nowela ma bardziej pomóc ratować LP przed kłopotami finansowymi.

Innego zdania było ministerstwo oraz naukowcy związani z leśnictwem. Uspokajali, że nowela nie zwiększy wycinki, a przepisy w niej zaproponowane są wprost przeniesione z europejskiego prawa dot. odnawialnych źródeł energii. Resort przypominał również, że pozyskanie drewna w lasach jest regulowane 10-letnimi planami urządzenia lasu, których od tak nie można zmienić.