Design

Lepiej łączyć niż dzielić

Anna Bera, projektantka.

Lepiej łączyć niż dzielić

O życiu w zawieszeniu, niepewności dotyczącej nowych wyzwań a także zaangażowaniu w działalność stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło, opowiedziała projektantka – Anna Bera.

W gruncie rzeczy nawet nie umiem sobie wyobrazić, jakie czekają nas wyzwania, ponieważ nadal żyjemy w zawieszeniu, przynajmniej ja tak to czuję. Wydaje się, że życie wraca do normy, ale powstała jakaś wyrwa, jakaś luka – tak aktualną sytuację, na łamach miesięcznika BIZNES.meble.pl, w artykule „Projektowanie tu i teraz”, komentuje Anna Bera, projektantka.

Wyjawia ona, że od miesięcy nie opuszcza jej poczucie niestabilności i kruchości systemu, w którym funkcjonuje i jest to według niej demotywujące. Zaczynam się zastanawiać, czy warto inwestować, nie tylko finanse, ale też czas i wysiłek w realizację planu w ramach systemu, którym tak łatwo zachwiać – dzieli się wątpliwościami Anna Bera.

Bezsilność wobec globalizacji

Najbardziej niepokojące wydaje mi się doświadczenie współuzależnienia i nasza bezsilność wobec mechanizmów globalizacji. Z jednej strony to dobrze, że jesteśmy połączeni, bo łączyć jest lepiej niż dzielić czy izolować. Ale kiedy taką siecią połączeń rządzą surowe prawa rynku, współpraca zmienia się w uzależnienie. Uzależnienie to robienie czegoś, co daje nam krótkotrwałą przyjemność i następnie kontynuowanie tej czynności bez względu na negatywne konsekwencje. Być może właśnie teraz mamy szansę dokonać zdrowego wyboru – mówi projektantka.

Zapewne dziś każdy z nas już dobrze wie, co byłoby lepszym wyborem dla niego, dla otaczającego go świata i dla przyszłych pokoleń. I choć wychodzenie z uzależnienia to długi i trudny proces, mam nadzieję, że jest możliwy i zaczyna się teraz – dodaje.

Nowe Rzemiosło

Jak wspomina Anna Bera: Ostatnie miesiące były dla mnie bardzo intensywne, ponieważ przygotowywałam otwarcie nowej pracowni w Warszawie. Serdecznie zapraszam do odwiedzin w studio. Jest to miejsce, gdzie można podpatrzeć proces powstawania obiektów, ale także obejrzeć gotowe realizacje przed zakupem. W ostatnim czasie zaangażowałam się także w działalność stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło zrzeszającego współczesnych polskich rzemieślników. W najbliższych miesiącach uruchomimy sklep internetowy, gdzie będzie można znaleźć oryginalne produkty najwyższej jakości wykonane przez artystów zrzeszonych w stowarzyszeniu. W sklepie będą również dostępne moje najnowsze prace z kolekcji „Kształt”.

TEKST: Anna Szypulska