Newsroom

EGGER przejmuje fabrykę płyt wiórowych

Grupa EGGER przejęła fabrykę płyt wiórowych Rauch w Markt Bibart w Niemczech.

EGGER przejmuje fabrykę płyt wiórowych

Grupa EGGER kontynuuje dynamiczny rozwój i przejmuje zakład produkcyjny w niemieckim Markt Bibart. Umowa zakupu została podpisana 8 września 2023 r.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Nabywając fabrykę płyt wiórowych Rauch w Markt Bibart w Niemczech, Grupa EGGER konsekwentnie realizuje strategię wzrostu opartą na własnych wynikach. Tym samym jest w stanie dalej umacniać swoją pozycję na rodzimym rynku europejskim. Po sprzedaży Grupa Rauch skoncentruje się w pełni na rozwoju zakładów meblarskich w celu dalszego umacniania silnej pozycji rynkowej.

ZOBACZ TAKŻE: Grupa EGGER: większa sprzedaż, ale mniejsze zyski

Fabryka płyt wiórowych i rodzinna firma z historią

Fabryka płyt wiórowych w Markt Bibart, niedaleko Würzburga, do tej pory należała do Grupy Rauch, rodzinnej firmy z wieloletnią tradycją. Firma produkuje i sprzedaje wysokiej jakości szafy i meble do sypialni od ponad 125 lat.

W 1958 r. Rauch przejął fabrykę płyt wiórowych. Od tego momentu był w stanie wytwarzać własne płyty wiórowe do produkcji mebli. Obecnie fabryka zaopatruje nie tylko zakłady meblowe Rauch, ale także innych krajowych i międzynarodowych klientów z branży meblarskiej i producentów drzwi.

Ponieważ udział dostaw do klientów zewnętrznych, a tym samym asortyment produktów, stale wzrastał w ostatnich latach, stopniowo odchodziliśmy od pierwotnej koncepcji biznesowej. Aby pozostać konkurencyjnym na rynku płyt wiórowych w dłuższej perspektywie, konieczne są wysokie inwestycje w rozbudowę. Grupa EGGER jest w stanie wykorzystać potencjał lokalizacji w Markt Bibart, a Rauch może teraz w pełni skupić się na dalszym rozwoju zakładów meblarskich – przekonuje Rainer Hribar, CEO Grupy Rauch.

22. zakład produkcyjny Grupy EGGER

Po zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe, fabryka płyt wiórowych w Markt Bibart będzie 22. zakładem produkcyjnym działającej globalnie Grupy EGGER. Strony uzgodniły, że nie ujawnią ceny zakupu ani dalszych szczegółów transakcji. Przejęcie nie ma wpływu na zakłady meblarskie Grupy Rauch.

Naszym deklarowanym celem jest zrównoważony wzrost oparty na własnych wynikach. Z powodzeniem kontynuujemy naszą strategię dzięki dodatkowej lokalizacji na naszym głównym rynku w Niemczech. Wieloletnie doświadczenie pracowników w Markt Bibart, wraz z efektami synergii wynikającymi z obecności naszej Grupy, zapewniają duży potencjał wzrostu dla tej lokalizacji –  podkreśla Thomas Leissing, dyrektor finansowy EGGER i przewodniczący Zarządu Grupy.

Dalszy wzrost na rynku europejskim

Zakład w Markt Bibart dysponuje urządzeniami do produkcji surowej płyty wiórowej o wydajności do 650 tys. m3 rocznie. Zaopatrzenie zakładów meblowych Rauch będzie kontynuowane w perspektywie długoterminowej, nawet po przejęciu przez Grupę EGGER. Ponadto EGGER dostrzega ogromne możliwości rozszerzenia modelu biznesowego w Niemczech poprzez dostarczanie klientom płyt o stałych wymiarach.

Jeśli chodzi o procesy i systemy, EGGER dąży do szybkiej integracji zakładu z Grupą. Ponadto producent materiałów drewnopochodnych analizuje już pierwsze projekty inwestycyjne w tej lokalizacji. EGGER liczy na doświadczenie lokalnego personelu. Producent materiałów drewnopochodnych przejmie wszystkich 195 pracowników fabryki płyt wiórowych Rauch w momencie jej zamknięcia.

Cieszymy się, że możemy powitać naszych nowych wykwalifikowanych i zaangażowanych kolegów jako część naszej globalnej rodziny korporacyjnej. Jesteśmy przekonani, że wspólnie uda nam się pomyślnie rozwinąć fabrykę Markt Bibart w perspektywie długoterminowej – zapewnia Thomas Leissing.