Newsroom

Drewno jest z lasu, to i pieniądze były z lasu

Politycy Suwerennej Polski wiedzieli skąd brać pieniądze - z lasu. Lasy Państwowe stały się ich skarbonką, do której chętnie sięgali.

Drewno jest z lasu, to i pieniądze były z lasu

Misternie skonstruowany mechanizm przepływu środków Lasów Państwowych i pieniędzy z Funduszu Leśnego, m.in. do prawicowych mediów, rozpadł się niczym domek z kart. Szkody szacuje się na miliony złotych.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Lasy Państwowe są kolejną po Funduszu Sprawiedliwości instytucją publiczną, którą wyzyskiwali politycy Suwerennej Polski. Przypomnijmy choćby konkurs „Drewno jest z lasu”, który miał zwrócić uwagę na leśne pochodzenie drewna. W rzeczywistości służył wyprowadzaniu środków z LP. To tylko jeden z przykładów inicjatywy budzącej poważne wątpliwości. A takich pomysłów ówczesnemu kierownictwu Lasów nie brakowało.

Z lasu do polityki

Audyt tylko potwierdził przypuszczenia, iż ówczesne kierownictwo Lasów Państwowych świadomie nadużywało swoich kompetencji.

Fundusz Leśny i środki Lasów Państwowych stały się łupem i skarbonką polityków Suwerennej Polski, którzy w latach 2020-23 zachłannie po nie sięgali. Nowe kierownictwo Lasów Państwowych rozpoczęło swoje działania od przeprowadzenia audytu w Dyrekcji Generalnej i jednostkach podległych. W toku trwającej w Dyrekcji Generalnej i Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych kontroli wykryto mechanizm wykorzystywania środków instytucji publicznej do celów politycznych, bardzo zbliżony do tego ujawnionego w Funduszu Sprawiedliwości – poinformowały 7 czerwca Lasy Państwowe.

Jak zauważa DG LP, audyt naświetlił nieprawidłowości dotyczące finansowania mediów. Te z kolei mogły mieć również wpływ na finansowanie kampanii wyborczej członków Suwerennej Polski. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych zlecało artykuły prasowe, które miały promować działalność Lasów Państwowych. W rzeczywistości służyły one promowaniu polityków, niemających związku ze strukturą Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Nieuzasadnione, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie środków finansowych na cele promocyjne realizowane przez podmioty z grupy „Polska Press”, inne wydawnictwa o charakterze prawicowo–katolickim, Telewizję Publiczną oraz telewizje o profilu prawicowym, to często powtarzający się, w analizowanych dokumentach, schemat. Ustalono, że podmioty te zwracały się o finansowanie, co stanowi zasadnicze odstępstwo od zasad promowania, gdzie to promowany, a nie promujący występuje o wykonanie konkretnych usług. Ceny usług nie były uzasadnione ekonomicznie i rynkowo, a opłacanych treści nie przygotowywała redakcja, a pracownicy LP. Większość tych publikacji nie miała charakteru informacyjnego, edukacyjnego, ani nie promowała działalności Lasów Państwowych, a polityków jednej partii (SP) – czytamy w komunikacie DG LP.

Jaka w tym wszystkim była rola Centrum Informacyjnego?

Z audytu wynika, że Centrum Informacyjne Lasów Państwowych było podręcznym funduszem kampanii wyborczych Józefa Kubicy i jego partyjnego środowiska. Szereg inicjatyw i konkursów budzi poważne wątpliwości co do gospodarności i rzetelności oraz rzeczywistych celów.

Należą do nich finansowanie:

  • Kół Gospodyń Wiejskich,
  • ochotniczych straży pożarnych,
  • różnego rodzaju programów i tzw. konkursów (np. „Dobre z Lasu”, „Drewno jest z lasu”, „Drewno surowiec wszechczasów”).

Szacowana wartość szkody to kwota około 20 milionów złotych. Środki te były przeznaczane na promowanie partii politycznej (SP).

Ponadto prowadzony w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych audyt doprowadził do wykrycia nieprawidłowości w przekazywaniu środków związkom wyznaniowym, fundacjom, stowarzyszeniom. Ich siedziby pokrywają się z okręgami wyborczymi członków Suwerennej Polski. Dobitnie pokazuje to mapa beneficjentów darowizn. Ze środków Lasów Państwowych finansowano kampanię wyborczą byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy. Z dużym prawdopodobieństwem podobny sposób działania i wydatkowania środków Lasów Państwowych dotyczył innych działaczy partyjnych, także tych zatrudnionych w Lasach Państwowych. Kwota szkody liczona jest w milionach złotych. Zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostanie objętych kilkanaście osób.

Fundusz Leśny jak Fundusz Sprawiedliwości

Mechanizm działania i wydatkowania środków publicznych jest tożsamy z mechanizmami wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Schemat przepływu środków z Funduszu Leśnego w latach 2020-2023.
Źródło: Lasy Państwowe.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz podległe jej regionalne dyrekcje Lasów Państwowych dobrowolnie i z własnej inicjatywy poddały audytom funkcjonowanie jednostek w zakresie:

  • struktury zatrudnienia i wynagrodzeń,
  • nabywania oraz zbywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa,
  • ochrony danych osobowych i przestrzegania zasad cyberbezpieczeństwa,
  • zawisłych sporów sądowych,
  • przestrzegania przepisów związanych z przeciwdziałaniem mobbingowi i dyskryminacją w miejscu pracy,
  • rozliczania zawieranych umów cywilnoprawnych.

Lasy Państwowe stoją na stanowisku, że ujawnienie i rozliczenie winnych wykrytych nieprawidłowości to jedyna droga do odbudowy zaufania społecznego do instytucji Państwa i zbudowania odporności organizacji na nadużycia władzy i wpływów zewnętrznych w przyszłości. Dobre imię leśników i organizacji musi być oczyszczone, a bez tego rozliczenia faktycznie winni pozostaną bezkarni – podsumowuje Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

ZOBACZ TAKŻE: Lasy, drewno i branża meblarska w debacie wyborczej

Póki co, efektem przeprowadzonych analiz są systematycznie kierowane zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw w związku z wykrywanymi nieprawidłowościami. Dotyczą one m.in fikcyjności etatów, nierealizowania zawieranych umów, poświadczania nieprawdy w dokumentach. Wypłynęły również kwestie niegospodarności w wydatkowaniu środków na zakup nieruchomości, łamania ustawy prawo zamówień publicznych, a także nieprawidłowego ewidencjonowania czasu pracy i rozliczania delegacji służbowych. Wątpliwości budzą działania promocyjne, finansowanie remontów dróg oraz odgórne sterowanie przyznawanymi darowiznami, o akcji billboardowej nie wspominając.

Źródło: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, oprac. Anna Szypulska.