Newsroom

Dobre półrocze i wciąż niepewna przyszłość

Xylexpo 2018.

Dobre półrocze i wciąż niepewna przyszłość

 Pierwsza połowa 2021 roku przyniosła włoskim producentom maszyn i technologii dla przemysłu drzewnego i meblarskiego znaczące wzrosty. Z czego wynikają więc obawy o najbliższe miesiące?

W okresie styczeń-czerwiec 2021 r. zamówienia na maszyny i narzędzia wzrosły o 100,3% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Popyt z rynków międzynarodowych – potwierdzający mocną pozycję eksportową branży – odnotował wzrost o 88,7%. Krajowy rynek technologii dla przemysłu drzewnego i meblarskiego był jeszcze bardziej ożywiony, a zamówienia wzrosły o 190,8%. Wyniki te są imponujące, ale trzeba wziąć pod uwagę, że są one porównywalne z pierwszą połową 2020 r., czyli okresem, w którym pandemia COVID-19 najsilniej wpłynęła na cały światowy system gospodarczo-produkcyjny. Niemniej jednak ta tendencja wzrostowa jest na tyle znacząca, że można śmiało powiedzieć, iż nie jest to zwykłe „odbicie”, ale znacząca ekspansja strukturalna.

 Z kolei w porównaniu do drugiego półrocza 2020 r. zamówienia wzrosły o 42,2% (w tym 31,9% w eksporcie i 49,2% we Włoszech).

 ZOBACZ TAKŻE: Luigi de Vito nowym prezesem Acimall

Liczby te są zachęcające i pomagają nam zapomnieć o kłopotach, przez które przeszliśmy w naszym życiu przemysłowym i gospodarczym – powiedział Luigi De Vito, prezes Acimall, Włoskiego Stowarzyszenia Producentów Technologii, Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego. – Jeżeli dodamy, że okres styczeń-czerwiec 2021 r. zanotował 40,2% wzrost w stosunku do I półrocza 2019 r., to nie możemy powiedzieć, że jest to tylko „odbicie”, ale trend organiczny i strukturalny, świadczący o globalnej konkurencyjności naszej branży. Oczywiście, nadal istnieje sporo wątpliwości co do najbliższej przyszłości, głównie ze względu na niedobór surowców, komponentów i kruszyw. Ta sytuacja negatywnie wpływa na czas realizacji dostaw materiałów i stanowi problem, który należy jak najszybciej rozwiązać, aby zatrzymać wzrost cen.