Newsroom

Czy w Polsce produkuje się mniej kuchni?

kuchnia, produkcja mebli kuchennych, meble kuchenne, jakie meble do kuchni

Czy w Polsce produkuje się mniej kuchni?

Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek wolumenu produkcji mebli kuchennych w styczniu i lutym 2021 roku.

Jak sygnalizuje B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego, powołując się na dane GUS, początek 2021 roku przyniósł znaczący spadek produkcji mebli drewnianych stosowanych w kuchni. Według statystyk mebli tego rodzaju wyprodukowano w styczniu 329 tys. sztuk, a w lutym 325 tys. sztuk. W tych samych miesiącach 2020 roku wyprodukowano 395 i 361 tys. sztuk. Co to oznacza? Pierwsze dwa miesiące 2021 roku były słabsze od analogicznych miesięcy ubiegłego roku o kolejno 17% i 10%.

Łączna ilość wyprodukowanych mebli drewnianych stosowanych w kuchni w miesiącach styczeń i luty 2021 r. wyniosła 654 tys. sztuk. To wynik o 13,5% mniejszy w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku.

Warto nadmienić również, że oprócz mebli drewnianych stosowanych w kuchni spadek zaobserwowano w grupie mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania. W badanym okresie br. wyprodukowano tego rodzaju mebli 434 tys. sztuk, co oznacza spadek o 4% w porównaniu do styczeń-luty 2020 r. – czytamy w analizie przygotowanej przez B+R Studio.

ZOBACZ TAKŻE: Trudny start branży: zaczęły się schody

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w publikacji „Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych w styczniu 2021 r.” w dziale Meble zanotowano wzrost produkcji mebli drewnianych, stosowanych w pokoju stołowym lub salonie (o 29,1%).

Tego rodzaju mebli wyprodukowano 3 592 tys. sztuk wobec 2 782 tys. sztuk w styczniu 2020 roku (dynamika 1,29) – podaje B+R Studio.

Meble drewniane, w rodzaju stosowanych w sypialni stanowią druga grupę mebli, których w styczniu 2021 roku wyprodukowano więcej w porównaniu do stycznia 2020 roku, według GUS nastąpił wzrost o 6,1%.

Gdzie najwyższe spadki?

Publikacja wydana przez GUS wskazuje na trzy spadki, z których najwyższy dotyczy mebli do siedzenia z drewnianą ramą (o 18,5%). W styczniu 2021 wyprodukowano również mniej mebli drewnianych, stosowanych w kuchni (o 14,3%), i mniej mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania (o 9,0%).

Z danych udostępnionych przez GUS wynika, że w porównaniu do miesiąca poprzedzającego, czyli do grudnia 2020 roku, w dziale Meble zwiększyła się produkcja mebli drewnianych, stosowanych w pokoju stołowym lub salonie (o 23,8%).

ZOBACZ TAKŻE: Jakim miesiącem dla branży był luty?

Tutaj również nie obyło się bez spadków. W dziale Meble zanotowano spadek produkcji (w stosunku do grudnia 2020 r.) m.in.: mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania (o 10,1%), mebli do siedzenia, z drewnianą ramą (o 9,9%), mebli drewnianych, stosowanych w kuchni (o 7,2%), mebli drewnianych, stosowanych w sypialni (o 4,0%).

W komentarzu B+R Studio do styczniowych danych pojawia się teza, że produkcja mebli skrzyniowych od kilku miesięcy idzie pełną parą, a mebli do siedzenia, w tym tapicerowanych, produkuje się mniej i wniosek, że do tego stanu przyczynia się ograniczony dostęp do materiałów oraz wzrost ceny pianek do produkcji mebli tapicerowanych.