Newsroom

10 mln zł od Fabryk Mebli Forte na lotnisko

Lotnisko w Suwałkach.

10 mln zł od Fabryk Mebli Forte na lotnisko

8 sierpnia oficjalnie zainaugurowało działalność lotnisko lokalne w Suwałkach. Całkowity koszt budowy wyniósł 27 mln zł, 10 mln zł przekazały Fabryki Mebli Forte.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

W sobotę 8 sierpnia działalność zainaugurowało lotnisko lokalne w Suwałkach, które wybudowano za 27 mln zł. 10 mln zł przekazały Fabryki Mebli Forte, a 6 mln zł Samorząd Województwa Podlaskiego. Pozostała część to środki pochodzące z budżetu Miasta Suwałki.

Dziękuję wszystkim którzy byli zaangażowani w budowę pasa startowego w naszym mieście. To był długi i złożony proces. Dziękuję Wojewodzie Podlaskiemu za grunty przekazane pod budowę lotniska. Dziękuję Fabrykom Mebli Forte oraz samorządowi Województwa Podlaskiego za wkład finansowy – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który na ręce osób wspierających inwestycję przekazał pamiątkowe statuetki. – Od teraz Suwałki są jeszcze bardziej otwarte na świat. Mam nadzieje, że przyniesie to naszemu miastu same korzyści. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że gościmy dziś załogi 36 samolotów biorących udział w Zlocie, którego organizatorem jest pan Stanisław Tołwiński – dodał Prezydent Suwałk.

Głos w trakcie wydarzenia zabrali również Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej oraz Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski, Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Wiktor Vaina, dyrektor Fabryki Mebli Forte, a także posłowie: Jarosław Zieliński i Paweł Krutul. Wszyscy gratulowali Suwałkom inwestycji jednogłośnie podkreślając, że to dla miasta duży atut i lepsze skomunikowanie z resztą Polski i Europy.

Budowę lotniska kwotą aż 10 mln zł dofinansował Maciej Formanowicz, prezes Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i mają zamiar zbudować fabrykę mebli.

Pas startowy w Suwałkach ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstała też: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Zakres robót budowlanych:

  • budowa głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m
  • nawierzchnia sztuczna wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą do zawracania przy DS-1 o nawierzchni sztucznej
  • budowa płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej
  • budowa drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej
  • budowa drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m, o nawierzchni naturalnej darniowej
  • budowa niezbędnej infrastruktury technicznej.

Lotnisko w Suwałkach jest już wpisane do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A to oznacza, że można już z niego korzystać. W Suwałkach już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze statki powietrzne: prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.