Edukacja

Włoskie maszyny do obróbki drewna: jest normalnie?

Włoskie maszyny do obróbki drewna: indeks zamówień ogółem, drugi kwartał 2023 r.

Włoskie maszyny do obróbki drewna: jest normalnie?

W drugim kwartale br. włoskie technologie i maszyny do obróbki drewna sprzedawały się gorzej niż rok wcześniej. Mimo to, ACIMALL, stowarzyszenie włoskich producentów technologii do obróbki drewna i mebli, mówi o powrocie do normalności.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Jak wynika z kwartalnego badania Biura Studiów ACIMALL w okresie kwiecień-czerwiec br. zamówienia jeśli chodzi o włoskie technologie i maszyny do obróbki drewna spadły o 17,8% r/r. Wynikało ze spadku zamówień z zagranicy o 18,7% i spadku zamówień krajowych o 13,8%. Wynik ten powiela trend z poprzednich miesięcy i sprowadza ogólny indeks branżowy z powrotem do poziomów z 2019 roku. Oznacza to, jak twierdzi ACIMALL, powrót do normalności po kryzysie spowodowanym pandemią i późniejszym sztucznym ożywieniem. Branża technologii drzewnej i meblarskiej może liczyć na portfel zamówień wynoszący 5,2 miesiąca (bez zmian w stosunku do poprzedniego kwartału).

ZOBACZ TAKŻE: Technologia obróbki drewna: wraca normalność

Według badania jakościowego 72% ankietowanych firm spodziewa się znacznej stabilizacji produkcji (wobec 71% w poprzednim kwartale). Z kolei 9% przewiduje dalszy spadek, natomiast 19% zakłada wzrost, co daje bilans + 10 pkt. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to 14% spodziewa się wzrostu zatrudnienia, natomiast 5% spadku. Pozostałe 81% zakłada zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

Włoskie maszyny do obróbki drewna: co z eksportem?

Z ankiety Biura Studiów ACIMALL wynika też mniej pozytywny klimat jeśli chodzi o rynki zagraniczne. Okazuje się, że 33% spodziewa się zachowania dotychczasowego status quo (wobec 38% w poprzednim kwartale). Zmniejszenia eksportu spodziewa się 48% (38% w okresie styczeń-marzec), natomiast wzrostu 19% (wobec 24% w pierwszym kwartale br.).

Z kolei jeśli chodzi o rynek włoski, to według 48% ankietowanych będzie on stabilny (57% w pierwszym kwartale 2023 r.). 38% (wobec 24%) spodziewa się spadków, a 14% (19% w poprzednim kwartale) – wzrostów.

To spodziewany scenariusz – skomentował Dario Corbetta, dyrektor ACIALL. – ale może nastąpić zmiana kierunku wraz z nowym planem przejściowym dla Przemysłu 5.0. Jest on niecierpliwie wyczekiwany nie tylko przez przemysł drzewny i meblarski, ale także przez wszystkie segmenty inżynierii mechanicznej. Zakres tego planu może przyczynić się do ożywienia rynku włoskiego w nadchodzących miesiącach, a przynajmniej od początku 2024 roku.

Działania te z pewnością dawałyby nowe i większe możliwości działania w dwóch kierunkach. Chodzi mianowicie o dalszy postęp w kierunku transformacji cyfrowej oraz jeszcze silniejszą i namacalną „zieloną” rewolucję działalności przemysłowej.