Webinary

Dyrektywa CSRD – kogo dotyczy i od kiedy?

Dyrektywa CSRD - webinar KIG.

Dyrektywa CSRD – kogo dotyczy i od kiedy?

W listopadzie dyrektywa CSRD w polskim porządku prawnym stała się faktem. KIG szacuje, że do 2026 r. niemal 100 tys. polskich firm otrzyma zapytania o kwestie ESG. 17 grudnia ekspertki odpowiedzą na najważniejsze pytania związane z raportowaniem ESG.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach i wynikających z nich wymogów? Kto będzie weryfikował poprawność raportów zrównoważonego rozwoju? Dlaczego ujawnianie danych ESG to kwestia także dla sektora MŚP nienotowanych na giełdzie? Na te i wiele innych pytań, których przedmiotem jest dyrektywa CSRD, ekspertki ESG odpowiedzą już 17 grudnia. Warto zapisać się na webinar jak najszybciej, gdyż liczba zgłoszeń jest ograniczona.

Czym jest dyrektywa CSRD?

21 listopada Sejm przyjął ustawę implementującą unijną dyrektywę CSRD do polskiego porządku prawnego. Wymóg raportowania ESG stał się faktem. W ramach nowych przepisów zmieniono szereg istniejących ustaw: o rachunkowości, o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.

O wymogach dla firm wynikających z dyrektywy CSRD opowiedzą ekspertki ESG, członkinie Komitetu KIG ds. ESG: adwokatka ‒ Agnieszka Skorupińska, oraz biegła rewidentka – Anna Ławniczak. Moderatorką webinaru będzie Katarzyna Chmielewska z Krajowej Izby Gospodarczej.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Raportowanie zrównoważonego rozwoju – wielka zmiana dla firm

Aktualnie szacuje się, że pod formalny obowiązek raportowania podlegać może ponad trzy tysiące polskich firm. Dodatkowo Biuro Polityki Gospodarczej KIG estymuje, że w latach 2025-2026 zapytanie o kwestie ESG otrzyma prawie 100 tys. firm. Te liczby pokazują skalę zmian, jaka przetoczy się przez polski krajobraz biznesowy w najbliższym czasie.

  • Jak się przygotować do nowych wyzwań?
  • Jakie podmioty będą podlegały nowym obowiązkom w związku z wdrożeniem CSRD do polskiego prawa i jak im sprostać?
  • Czy firmy nieobjęte obowiązkiem raportowania, zwłaszcza w sektorze MŚP odczują konsekwencja wprowadzenia nowych przepisów?
  • W jakim terminie i jakiej formie należy przygotować raporty zrównoważonego rozwoju?
  • Jak będzie wyglądała procedura ich weryfikacji i kto jej będzie dokonywał?
  • Jakie są kary za brak raportu zrównoważonego rozwoju?
  • Dlaczego zarządy i rady nadzorcze firm powinny zainteresować się raportowaniem zrównoważonego rozwoju?

Dyrektywa CSRD – pierwsze spółki będą raportować już w 2025 r.

Zgodnie ze zmianami do ustawy o rachunkowości docelowo duże jednostki i duże grupy kapitałowe, a także mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą publikowali informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego.

Obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, czyli te, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami. Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą.

Dyrektywa CSRD obejmie na początek największe firmy – w 2025 r. ok. 150 dużych spółek giełdowych, a w 2026 r. roku również duże prywatne przedsiębiorstwa nienotowane na giełdzie. Rok później dołączą do nich małe i średnie spółki giełdowe. Jednak unijne regulacje wkrótce mogą też wpłynąć na znaczącą część małych i średnich prywatnych firm, które są dostawcami czy podwykonawcami firm zobowiązanych do raportowania.

Organizator: Krajowa Izba Gospodarcza

Formuła: online

Termin: 17 grudnia 2024, godz. 10:00

Koszt: udział bezpłatny

Kontakt: komunikacja@kig.pl

Zapisy: formularz rejestracyjny

Źródło: KIG.