Rynek w obliczu globalnych wydarzeń – webinar
4 grudnia, 2024 2024-12-03 13:20Rynek w obliczu globalnych wydarzeń – webinar
„Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej” to wydarzenie online, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00-15:00.
Webinar to przede wszystkim okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń.
Wydarzenie zgromadzi ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań. Wskażą również możliwości w globalnym handlu oraz ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
By wziąć udział w webinarze konieczna jest REJESTRACJA.
Jak chronić własny biznes?
Wydarzenie jest odpowiedzią na rosnące globalne wyzwania gospodarcze i zmiany w politykach handlowych na świecie, które mają bezpośredni wpływ na działalność przedsiębiorstw i gospodarki państw. Eksperci przyjrzą się szczegółowo zagadnieniom antydumpingowym, protekcjonizmowi, a także strategiom ochrony konkurencyjności, które są kluczowe dla utrzymania stabilności i wzrostu w zmieniającym się środowisku międzynarodowym.
Webinar potrwa dwie godziny i będzie składać się z 3 części, czyli wystąpień ekspertów (20 minut), moderowanej debaty (40-60 minut) i sesji pytań i odpowiedzi.
I. Wprowadzenie i wystąpienia ekspertów
Część pierwsza – godz. 13:00 – 13:20: Prof. Witold Orłowski – główny doradca ekonomiczny PwC Polska.
Tematyka wystąpienia: Globalne nierówności ekonomiczne a protekcjonizm: Jak zmieniają się reguły gry w międzynarodowej ekonomii? Bawiąc się ze smokiem, bądź zawsze czujny.
Zagadnienia:
- Wpływ globalnych nierówności na polityki protekcjonistyczne poszczególnych krajów.
- Przyszłość globalizacji w obliczu rosnącego nacjonalizmu gospodarczego.
- Rola międzynarodowych instytucji finansowych w kształtowaniu równowagi ekonomicznej.
- Ekspansja ekonomiczna Chin w XXI wieku i ich wpływ na globalne zasady handlu.
- Polityka handlowa Chin i jej wpływ na zasady Światowej Organizacji Handlu.
- Możliwe konsekwencje wojny handlowej USA-Chiny i wpływ na handel UE-Chiny.
Joanna Redelbach – specjalistka od prawa handlu międzynarodowego, Van Bael & Bellis z Brukseli. Tematyka wystąpienia: Polityka ochrony handlu Unii Europejskiej: środki antydumpingowe jako kluczowy element ochrony konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw.
Zagadnienia:
- Unijne środki prawne do zwalczania nieuczciwej konkurencji handlowej ze strony państw trzecich. Czym są środki antydumpingowe i kiedy można ich użyć.
- Przegląd najnowszych trendów i spraw antydumpingowych w Unii Europejskiej.
- Rola polskich przedsiębiorstw w ostatnich sprawach antydumpingowych.
- Środki antydumpingowe jako skuteczne narzędzie w arsenale polskich przedsiębiorstw do walki z nieuczciwą konkurencją.
- Rola doradcza prawników w kształtowaniu polityki antydumpingowej przedsiębiorstw.
II. Moderowana debata
Część druga – godz. 13:20 – 14:20.
Po wystąpieniach odbędzie się moderowana debata, którą poprowadzi Krzysztof Adam Kowalczyk – redaktor działu ekonomicznego Dziennika Rzeczpospolita. W debacie obok prof. Witolda Orłowskiego, a także Joanny Redelbach wezmą udział: Jarosław Michniuk – CEO Paged, który omówi praktyczne aspekty wprowadzenia strategii antydumpingowych w firmach przemysłowych oraz Damian Olko – wiceprzewodniczący TEP, przedstawi ekonomiczne i prawne aspekty stosowania środków ochrony rynku.
Uczestnicy debaty poruszą następujące zagadnienia:
- Antydumping a protekcjonizm: Jak odróżnić obiektywne przewagi konkurencyjne od nieuczciwej konkurencji?
- Koszty i korzyści ekonomiczne wynikające ze stosowania środków ochrony rynku (zwłaszcza antydumpingu).
- Gospodarki o silnych zakłóceniach rynków (np. Chiny, Rosja) jako źródła nieuczciwej konkurencji na Jednolitym Rynku UE: Przykłady sektorów, praktyk i możliwych środków zaradczych.
- Unijna i krajowa polityka ochrony konkurencji i konsumentów: Substytut czy uzupełnienie środków ochrony rynku w odniesieniu do dumpingu?
III. Sesja pytań i odpowiedzi
Część trzecia – godz. 14:20 – 15:00.
Ostatnia część webinaru to otwarta sesja Q&A, czyli uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań panelistom. Pozwoli im to przede wszystkim na głębsze zrozumienie omawianych tematów i bezpośrednią wymianę opinii na najważniejsze kwestie.
Dodatkowo, dla uczestników, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, a zarejestrują się na wydarzenie, przewidziano mailing z prezentacjami z wystąpień oraz linkiem do nagranej transmisji online.