Design

Złota 44: sztuka i światowy design pod niebem Warszawy

Złota 44, apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.

Złota 44: sztuka i światowy design pod niebem Warszawy

Apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design usytuowany jest na 46. piętrze luksusowej inwestycji Złota 44.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Właściciele zamarzyli o odświeżeniu wnętrz, bez ingerencji w układ funkcjonalny i bez zmieniania użytych przez dewelopera materiałów wykończeniowych. Widok z okien apartamentowca Złota 44 i oczekiwania mieszkańców wymagały stworzenia przede wszystkim spójnej i stonowanej kompozycji. W efekcie powstała unikalna przestrzeń, której integralność wpisuje się w charakter centrum Warszawy. Ponadto w projekt umiejętnie wkomponowano niezwykle ważną dla inwestorów polską sztukę.

Widok z okien apartamentowca Złota 44.
Widok z okien apartamentowca Złota 44, apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.

Apartament o powierzchni 160 m2 tworzą przestronna część dzienna z otwartą kuchnią, salonem i jadalnią oraz dwie prywatne sypialnie z przynależnymi łazienkami. Poszczególne strefy zostały utrzymane w stonowanej kolorystyce. Opiera się ona przede wszystkim na beżach, szarościach oraz brązach. Użyte przez architektki barwy, tekstury i meble miały tworzyć spójną całość z szarościami i ciepłym drewnem wprowadzonym do wnętrz przez dewelopera. Aranżację wnętrz poprowadzono z należytą dbałością o detale, dlatego efekt końcowy zachwyca i w pełni oddaje artystyczną estetykę tego ekskluzywnego mieszkania.

Złota 44, apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.
Przestronna część dzienna w apartamencie projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.

Złota 44 ze sztuką w tle

Już po wejściu do apartamentu od razu widać, że niekwestionowanym bohaterem jest tu sztuka. Konsola projektu Oskara Zięty idealnie współgra z grafiką Wojciecha Pąkowskiego. Dodatkowo ozdobny element stanowi geometryczny wazon marki Guaxs. Natomiast w dwóch wysokich lustrach DeCastelli można dostrzec przestronną strefę dzienną.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Salon wraz z otwartą kuchnią zostały zaprojektowane tak, by spełnić całe spektrum wymagań w zakresie układu i użytkowania. Eklektyczny charakter sofy Roger proj. Rodolfo Dordoni dla firmy Minotti pozwolił na stworzenie mebla wszechstronnego, wygodnego, zarazem eleganckiego. Charakterystykę marki widać w miękkich, pełnych objętości formach oraz widocznym z daleka kunszcie krawieckim i wyrafinowanym stylu tapicerowania. Całość przełamują mniej formalny fotel Moroso i szklana rzeźba Innocent autorstwa Aleksandry Kujawskiej.

Mariaż estetyki i funkcjonalności

Dwie sypialnie nawiązują do części wspólnych. Bazowy beż, grafit i brąz zostały tu ocieplone strukturalnymi tkaninowymi tapetami. Sypialnię gościnną optycznie powiększono poprzez zastosowanie otwartej garderoby Poliform. Lustrzane fronty szuflad nadają lekkości zabudowie i odbijają nie tylko widok, ale i stołek Plopp autorstwa Oskara Zięty. W sypialni master zastosowano system modułowy Quid, który wkomponowuje się w układ pomieszczenia i dzieli długą ścianę sypialni. Koło łóżka zamiast szafki nocnej umieszczono lampę Gweilo Qin Prachilna. W tym pomieszczeniu także nie mogło zabraknąć sztuki – na ścianie zawisła grafika Wojciecha Pąkowskiego.

Złota 44, apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.
Sypialnia, proj. Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.

Całość nie tylko spełnia funkcjonalne potrzeby, ale staje się przestrzenią pełną wyrafinowanego stylu i osobowości. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, pereł światowego designu i uwzględnieniu sztuki, wnętrze inspiruje i relaksuje. Jest jednocześnie przykładem na to, jak właściwe połączenie funkcjonalności, estetyki i wrażliwości na gust właścicieli, można przekształcić w oazę komfortu i piękna.

Złota płaskorzeźba Igora Dobrowolskiego

Po przejściu do kolejnych stref wyłaniają się ikony designu, szlachetne materiały i niebanalne formy. Stół proj. Edwarda Barbera i Jay’a Osgerby’ego dla B&B Italia, sam w sobie jest rzeźbą. Charakteryzuje go nietypowy, posągowy wygląd, który dodaje wnętrzu nuty modernistycznego stylu i wprowadza atmosferę tajemniczości. Na tle tego spójnego założenia wybijają się dwa obiekty.

Pierwszy z nich to wielkoformatowa złota płaskorzeźba autorstwa Igora Dobrowolskiego, pełna kanciastych elementów i ostrych kształtów, uzupełnionych kryształami górskimi. Przewrotny sposób przyciągnięcia uwagi odbiorcy nasuwa oczywiste skojarzenia z przepychem i luksusem. Jednak w rzeczywistości obiekt jest nośnikiem przeciwstawnych treści. Wyryte na nim napisy i łączące się z nimi rysunki opowiadają historie nieuregulowanej sytuacji pracowników fizycznych na całym świecie.

Wielkoformatowa złota płaskorzeźba, autorstwa Igora Dobrowolskiego. Złota 44, apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design.
Wielkoformatowa złota płaskorzeźba, autorstwa Igora Dobrowolskiego. Apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.
Złota 44, apartament projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.
Wiszące oświetlenie Pyrite marki BOMMA w części dziennej apartamentu projektu Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk z pracowni MOW.design. Fot. Martyna Rudnicka, stylizacja Anna Salak.

Drugi obiekt to wiszące oświetlenie Pyrite marki BOMMA. Lampę tworzy kaskada ręcznie formowanych kryształowych sześcianów, otoczonych z trzech stron wypolerowanym metalowym elementem. Kolekcja została zainspirowana pirytem, złotym kamieniem w kształcie idealnej kostki, podczas gdy srebrna wersja abażuru odzwierciedla inspirację kryształami soli. Oba obiekty tworzą spójną i bardzo wyrazistą całość.

Architektura budynku pozwoliła również na wyodrębnienie strefy relaksu. W tym miejscu właściciele mieszkania mogą odpocząć w wygodnym fotelu Mart projektu Antonio Citterio dla B&B Italia, by podziwiać panoramę Warszawy z widokiem na wieżę zegarową Pałacu Kultury i Nauki. W tej przestrzeni również znalazło się miejsce na sztukę. Rzeźba Wojciecha Pąkowskiego przełamuje surowy charakter konstrukcji budynku. W narożnik mieszkania idealnie wpisuje się dywan o nieregularnej formie, który podkreśla jego nietypowy trójkątny kształt.