Design

Wystawa z okazji 30-lecia IKEA w Warszawie

370483893

Wystawa z okazji 30-lecia IKEA w Warszawie

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

IKEA świętuje 30-lecie IKEA w Warszawie. W przestrzeni Akademii Sztuk Podziemnych, przy stacji metra Wilanowska, otwarta została wystawa „Witaj w lepszym domu! Witaj w Warszawie!”.

Początki IKEA w Polsce sięgają 1961 r., kiedy marka złożyła zamówienie na pierwszy mebel wyprodukowany w polskiej fabryce. Z kolei pierwszy sklep IKEA został otwarty na warszawskim Ursynowie we wrześniu 1990 r. Od tego momentu minęło 30 lat, które na zawsze pozostaną w sercach wielu mieszkańców stolicy.

IKEA wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy chcą podzielić się historią ostatnich trzech dekad i pokazać dynamiczne zmiany miasta i życia jego mieszkańców w tym czasie. W rezultacie współpracy powstała wystawa „Witaj w lepszym domu! Witaj w Warszawie!” zlokalizowana w przestrzeni Akademii Sztuk Podziemnych przy stacji metra Wilanowska. Podróż w czasie jest możliwa od 8 grudnia 2020 r.

1990 to okres dynamicznych zmian w Warszawie – trwa budowa pierwszej linii metra ze stacją „Kabaty”, a mieszkańcy mają coraz większy wpływ na swoje otoczenie i jego funkcjonalności. Miasto staje się nowoczesne, wygodne i estetyczne. To również czas, gdy w Warszawie został otwarty pierwszy sklep IKEA. Na powierzchni około 1.000 m2, klienci mogli korzystać z ekspozycji kliku gotowych wnętrz, co było nowością dla odwiedzających w ówczesnych czasach.

Obecnie IKEA na stałe wrosła w tkankę miejską stolicy i zagościła w domach jej mieszkańców. Wystawa zorganizowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz IKEA pokazuje, jak przez 30 lat zmieniało się miasto, nasze domy i życie. Wystawa dla odwiedzających otwarta będzie od 8 grudnia 2020 r. do 10 stycznia 2021 r. Plansze zawisną w przestrzeni Akademii Sztuk Podziemnych, po wschodniej stronie antresoli stacji metra Wilanowska w Warszawie.

Cieszymy się, że przy udziale IKEA mogła powstać wystawa, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z perspektywy ostatnich 30 lat. Tym bardziej, że rok 1990 był początkiem wielkich przemian w kraju – to wtedy odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności. Choć są w stolicy miejsca niezmienne od lat, będące jej wizytówką, wystarczy spojrzeć na zaledwie kilka fotografii z wystawy, by zobaczyć, jak wiele się zmieniło. Mamy ambitne plany dalszego rozwoju miasta – naszego wspólnego domu. Ważna jest pamięć zarówno o historii, jak i o wygodzie mieszkańców oraz ich lepszym samopoczuciu dzięki temu, że wspólnie zadbamy o lepszy klimat, naszą planetę i miasto – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Ostatnie trzydziestolecie to okres niezwykle intensywnych zmian. Zmieniają się nasze domy, miasta. Świat nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu. IKEA wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy sięgnęła do zasobów archiwów, abyśmy wspólnie mogli wybrać się w wyjątkową podróż. Wystawa  „Witaj w lepszym domu! Witaj w Warszawie!” pomoże nam przenieść się w czasie do lat 90, ale też spojrzeć w lepszą przyszłość. Na 28 planszach zobaczymy, jak przez ostatnie trzydzieści lat, zmieniły się nie tylko nasze cztery kąty i życie mieszkańców stolicy, ale także nasz większy dom – miasto Warszawa – dodaje Karol Barcal, dyrektor regionu Warszawa IKEA Retail w Polsce.

W 2021 r. IKEA będzie świętowała 60-lecie relacji z Polską, ponieważ to właśnie w kraju nad Wisłą w 1961 r., firma złożyła zamówienie na dostawę krzeseł z giętego drewna bukowego „Ögla”. Od tej pory Polska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie globalnej działalności IKEA i jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie.

Obecnie IKEA stawia na wielokanałową sprzedaż, nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale także online. Przybywa nowych Punktów Odbioru Zamówień, a od niedawna dostępna jest nowa aplikacja mobilna. Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i klientów jest dla IKEA priorytetem, dlatego wprowadzono również szereg dodatkowych środków ostrożności, aby zakupy były bezpieczne.