Design

Wszystko tu przemyślano: od holu, przez salon, po sypialnię

Kuchnia i salon z widocznym fragmentem holu. Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Wszystko tu przemyślano: od holu, przez salon, po sypialnię


Mieszkanie w Warszawie projektu arch. Anny Wilniewczyc to opowieść o mariażu nowoczesnej elegancji z funkcjonalnością. Niezwykłą historię opowiada tu każdy detal w holu, salonie czy sypialni.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

W aranżacji wykorzystano tu bogactwo materiałów i starannie dobrane detale, aby stworzyć przestrzeń pełną harmonii i wyrafinowania. To miejsce zapraszające swoim ciepłem i subtelnymi fakturami, a jednocześnie intrygujące dbałością o każdy szczegół. Już od wejścia, czyli w holu, poprzez przestrzeń dzienną, aż po intymną sypialnię, wszystko tu oferuje radość i komfort.

Praca nad każdym nowym projektem to wyzwanie i ogromna przyjemność stworzenia przestrzeni, w której mieszkać będzie ktoś, kogo wcześniej nie znałam – o kim muszę dowiedzieć się tak wiele, aby sprostać jego oczekiwaniom. Poniekąd spełniam marzenia – a każdy marzy o czymś innym – opowiada arch. Anna Wilniewczyc.

Wszystko zaczyna się w holu

Strefa wejściowa w każdym mieszkaniu powinna być reprezentacyjna, ale jednocześnie praktyczna. Zaprojektowane na wymiar szafy w holu ukrywają ubrania i buty, co pozwala zachować porządek. Dzięki temu przestrzeń, choć użytkowa, pozostaje elegancka, a całość emanuje wyważoną kompozycją stylu i funkcji. Drzwi w holu wykonano na zamówienie. Klamki od Aprile w złotym wykończeniu dopełniają wrażenia spójności. Ponadto podkreślają, jak ważne są szczegóły – w każdym, nawet najmniejszym zakątku mieszkania.

W holu. Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza holu: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Nie tylko w holu, ale też w innych częściach mieszkania, uwagę zwracają prostota stylu i wyrafinowanie zawarte w detalach. Tapety w delikatnych odcieniach od DWC na ścianach podkreślają styl wnętrza. Subtelnie migoczą w świetle lamp Aromas del Campo, które pełnią tu podwójną rolę – oświetlają i zdobią. Naturalne materiały, takie jak granit i marmur na podłodze, nie pozostawiają wątpliwości co do luksusowego i ponadczasowego charakteru tej przestrzeni.

Salon z otwartą kuchnią, czyli przestrzeń i harmonia

W strefie dziennej wita nas marmurowy slab Calacatta zdobiący ścianę – wielkoformatowy, lecz jednocześnie w pewien sposób subtelny. Ten rodzaj dekoracji świetnie oddaje jeden z najważniejszych obecnie trendów w aranżacji wnętrz – inspiracji czerpanych z natury, które stanowią hołd dla jej surowego piękna. Chłodna finezja marmuru kontrastuje z ciepłem i blaskiem złotej mozaiki na ścianie pomiędzy meblami kuchennymi.

Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Umowną granicę pomiędzy aneksem kuchennym a częścią wypoczynkową salonu stanowią podświetlona od środka zabudowa meblowa z przeszklonymi frontami oraz blat z jednej strony oparty na ścianie, wraz z dwoma hokerami – miejsce stanowiące ciekawą alternatywę dla klasycznej jadalni.

Kuchnia – kunszt i elegancja

W aneksie kuchennym uwagę przykuwa metalowa jodełka w złotym kolorze, która niesamowicie lśni podświetlona smugą światła podszafkowego i stanowi wyjątkowo atrakcyjny ozdobny środek wyrazu. To doskonały przykład rozwiązania, które zmienia swoje dekoracyjne oblicze w zależności od rodzaju i kąta padania światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego.

Ta piękna metalowa mozaika urzekła mnie kilka lat temu podczas mojej wizyty w hiszpańskiej fabryce marki Porcelanosa – wyjaśnia arch. Anny Wilniewczyc.

Na tak wysublimowanym tle dumnie prezentuje się bateria zlewozmywakowa w czarnym kolorze, która łączy w sobie nowoczesny design z niezawodną technologią. W czarny granitowy blat wtapia się również płyta Bora ze zintegrowanym pochłaniaczem. Meble kuchenne, zaprojektowane na wymiar, zapewniają nie tylko estetykę, ale i funkcjonalność, doskonale wpisując się w filozofię tego projektu – połączenia minimalizmu z wyrafinowaniem.

Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Wystrój kuchni ujawnia prawdziwy kunszt projektowy – umiejętność operowania materiałami i fakturami oraz pierwszym i drugim planem. W tym przypadku dopracowana zabudowa nie konkuruje sposobem wykończenia z mozaiką – „pozwala”, by obserwator skupił na niej całą uwagę. Przemyślany układ aneksu umożliwia z kolei swobodne korzystanie z kuchni, jednocześnie nie zaburzając przestrzeni otwartego planu mieszkania.

Przesunęłam kuchnię w głąb pomieszczenia, aby je powiększyć, ponieważ wcześniej zaplanowana była tam garderoba dostępna od strony holu i salon z kuchnią był dużo mniejszy – dodaje architektka.

Salon z kominkiem

Przechodząc do salonu, można zaobserwować jak chłodna elegancja marmuru kontrastuje z ciepłymi tonami złotych tkanin w oknach o pięknej strukturze oraz innych złotych akcentów, a przede wszystkim z designerską lampą Flos, której konstrukcja stanowi centralny punkt tej przestrzeni. Tutaj każdy element jest starannie dobrany – od miękkich tkanin na poduszkach, po delikatne połyskujące tapety, które dodają głębi i luksusu. Dywan Carpets & More, którego złota jodełka nawiązuje do pozostałych dodatków, ociepla przestrzeń. Natomiast zamontowane na ścianach w salonie lustra subtelnie ją powiększają, tworząc grę światła, która nadaje wnętrzu lekkości. To również celowy zabieg powiększenia optycznego wnętrza i zmniejszenia ściany. Salon – otwarty, ale jednocześnie przytulny – to przestrzeń idealna zarówno do wypoczynku, jak i do przyjmowania gości.

Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Jedną z wytycznych w pracy nad projektem wystroju było zastosowanie kominka w salonie. W związku z brakiem możliwości podłączenia się do przewodu kominowego wykorzystano wkład kominkowy Planika – w pełni zautomatyzowany, a zatem bezpieczny. Domownicy mogą dzięki niemu cieszyć się ciepłem prawdziwego płomienia bez dymu, popiołu i sadzy. Rozwiązanie to nie wymaga doprowadzania powietrza ani odprowadzania spalin – jedynie zasilania energią elektryczną.

Sypialnia, czyli spokój i relaks

To wyjątkowa przestrzeń – miejsce, które ma dawać ukojenie po całym dniu, pozwalać na wyciszenie i odpoczynek. Choć całe mieszkanie utrzymane jest w jasnej tonacji, tutaj pani Anna zdecydowała się na ciemniejszą paletę, aby wprowadzić nastrój spokoju i relaksu. Granat tkanin na ścianie, kontrastujący z subtelnymi złotymi akcentami, tworzy atmosferę intymności. Miękkie tkaniny, otulające ścianę i łóżko, dodają przytulności. Łóżko i zagłówek wykonane zostały na zamówienie specjalnie do tego wnętrza, a kolorystyka współgra z resztą wystroju, tworząc przyjemną dla oka całość.

Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Zasłony i tapety, jedwabiste w dotyku, emanują delikatnym blaskiem, budując klimat luksusu. Lampę Catellani&Smith – jak pozostałe – dostarczyła firma Interium i to ona, niczym księżyc w pełni, rozświetla przestrzeń, rzucając jednocześnie tajemniczą poświatę oraz sprzyjające zachowaniu intymnego nastroju. Każdy element – od tkanin, poprzez oświetlenie, meble projektowane na wymiar, aż po drobiazgi – takie jak złote uchwyty– ma znaczenie.

Uwielbiam detale! – podkreśla arch. Anna Wilniewczyc – Gdy kolor i faktury nawzajem się uzupełniają, dając oszałamiający efekt!

Łazienka w hołdzie klasyce

Na podłodze położono marmur i granit, emanujące ponadczasowym luksusem, których wizualny chłód przełamuje złoto baterii umywalkowej i prysznicowej Axor Citterio E. To projekty Antonio Citterio – kwintesencja elegancji i harmonii, która opiera się na zrównoważeniu przeciwieństw. Kolekcja łączy nowoczesność z klasyką, ostre kąty ze zmysłowymi krzywiznami, innowacje technologiczne z tradycyjnymi procesami produkcyjnymi. Znajome, a jednocześnie świeże wzornictwo kreuje ponadczasową estetykę, idealną dla wymagających wnętrz łazienkowych.

W strefie prysznicowej zastosowano moduł termostatyczny, który w ofercie Axor dostępny jest w wersji podtynkowej z rozetami dla trzech odbiorników prysznicowych lub z jedną płytką. Ściany łazienki pokryto wielkoformatowym gresem Marazzi, który doskonale uzupełnia aranżację.

Klasyka w doborze kolorystyki tego pomieszczenia jest przemyślanym zabiegiem, bo – nie ulegając modom – wiem, że ta łazienka za kilka, kilkanaście lat nadal będzie cieszyć właścicieli swym pięknem – podkreśla arch. Anna Wilniewczyc.

Autorka projektu zadbała, aby łazienka nie tylko zachwycała estetyką, ale również praktycznością. Pojemna zabudowa meblowa ukrywa wszelkie niezbędne akcesoria, pozwalając utrzymać porządek i spójność estetyczną. Blat z granitu wieńczy lekką konsolę z umywalką wykonaną pod projekt architektki. Całość w połączeniu ze złotymi uchwytami, nadaje szyku, a zastosowanie baterii Axor daje pewność, że łazienka przez wiele lat pozostanie zarówno piękna, jak i funkcjonalna.

Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.
Projekt wnętrza: Architekt Wnętrz Anna Wilniewczyc. Fot. Pion Poziom.

Meble projektowane na wymiar to ogromna wartość projektu. Dostosowujemy proporcje i materiały, opracowując każdy detal, dzięki czemu mieszkanie jest nie tylko spójne, ale dopasowane do potrzeb konkretnego odbiorcy, klienta – mówi Anna Wilniewczyc.

Szczególną rolę odgrywa we wnętrzu światło – delikatnie, nienachalnie rozproszone, podkreśla strukturę materiałów i odbija się w taflach lustra, które optycznie powiększa przestrzeń. Kinkiety Astro na lustrze pozwalają zaś domownikom na codzienną toaletę, jeszcze lepiej doświetlając ich twarze. Lustra, podobnie jak w innych pomieszczeniach, pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również budują przestrzeń, tworząc wrażenie większego, bardziej otwartego wnętrza również poprzez odbijanie światła.

Detale w holu, kuchni, łazience

Światło w tym projekcie nie pełni jedynie funkcji użytkowej, ale jest integralnym elementem aranżacji. To dzięki niemu wnętrza nabierają głębi, a materiały, takie jak złota mozaika czy marmur, ukazują swoje najpiękniejsze oblicza. Lampy, starannie dobrane do każdego pomieszczenia, są nie tylko źródłem światła, ale i dekoracją samą w sobie – od eleganckiej lampy wiszącej Flos w salonie, po tajemniczą, księżycową lampę Catellani & Smith w sypialni czy kinkiety i piękne wiszące kuleczki Aromas w kuchni.

Każdy detal tego projektu ma znaczenie. Złote uchwyty, delikatnie połyskujące tapety, subtelne tkaniny – to one nadają wnętrzu charakteru i spójności. Projektowane na wymiar meble, jak obłe szafki w kuchni czy łazience, cokoły, w których umieszczono gniazdka – wszystko tworzy harmonijną całość. Natomiast materiały takie, jak drewno, marmur czy granit, nie tylko cieszą oko, ale gwarantują trwałość, ponadczasowość i przyjemność obcowania z naturalnymi materiałami.

Architekt Anna Wilniewczyc stworzyła wyjątkowo czarującą i jednocześnie użytkową przestrzeń, która odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników. Zadbała o każdy szczegół, tak aby wnętrza nie tylko cieszyły w chwili ich realizacji, ale zachwycały i spełniały swoją rolę przez długie lata.

Projektowanie jest zawsze odpowiedzią na oczekiwania klientów, a projektant, wsłuchując się w nie, dopasowuje wnętrze do nich, spełniając wszelkie standardy ergonomii i estetyki. Jestem odpowiedzialna za efekt, ale tylko dzięki zaufaniu klientów mogę osiągnąć zamierzony cel – podsumowała realizację projektu Anna Wilniewczyc.