Design

Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk

usiadz-w-nfm-miesiecznik-i-portal-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk

Katedra Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP zaprasza na wystawę wzornictwa, prezentującą siedziska powstałe w efekcie pracy studyjnej studentów, wykładowców i uznanych absolwentów polskich uczelni artystycznych.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Trzynasta edycja wydarzenia kulturalnego Rezonanse Sztuki odbędzie się – jak zwykle – w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki, uważanego za perłę wrocławskiej architektury w dniach 28 kwietnia – 24 czerwca 2023 r. W trakcie dwunastu minionych odsłon, zaprezentowano setki dzieł znamienitych twórców sztuk wizualnych. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu już od siedmiu lat bierze czynny udział w organizacji tej inicjatywy. W tym roku zaprasza na wystawę, której tematem są siedziska.

Nachodzące wydarzenie, organizowane pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP jest wyjątkowe z tego względu, że po raz pierwszy zaprezentuje obiekty codziennego użytku, do jakich należą meble. Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk to tytuł wystawy, na której zobaczyć będzie można obiekty, będące efektem pracy studentów, wykładowców i uznanych absolwentów uczelni artystycznych. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a poza wrocławską reprezentacją, na wystawie pojawią się siedziska autorów z innych Akademie Sztuk Pięknych (Kraków, Katowice, Poznań, Łódź i Gdańsk).

W roli głównej siedziska

Krzesło, fotel, taboret czy inne siedziska służą człowiekowi nieustannie od tysięcy lat. Niegdyś przybierana przez nie forma świadczyła o statusie społecznym danego użytkownika. Dziś większy wpływ leży po stronie funkcji, jaką obiekt ten ma pełnić w przestrzeni – nie tylko domowej, ale i publicznej. Ponadto, siedziska nadal bywają wyrazem zasobności portfela ich właścicieli. Nie zmienia to faktu, że pozostają meblami wszechobecnymi, na tyle, że stają się bohaterami drugiego planu, często przezroczystymi i umykającymi nieco naszej uwadze. To właśnie tę uwagę organizatorzy wystawy pragną ponownie na nich skupić.

Można by uznać, że w temacie siedzisk projektanci powiedzieli już wszystko. Ilość modeli, jakie powstały
przez setki lat jest ograniczona, części składowe obligatoryjne, a wymiary podlegające nauce o
ergonomii. Mimo to wciąż powstają nowe egzemplarze: choć często nadal mające tylko cztery nogi i
oparcie, to jednak zdają się inne niż wszystkie poprzednie. Nowe technologie podsuwają ich projektantom
innowacyjne materiały, nowe metody wytwórcze, kuszące osiągnięciem dobrych efektów, po które projektanci z entuzjazmem sięgają.

Celem wystawy jest ukazanie egalitaryzmu sztuk projektowych, a także mnogości kierunków, w jakich
można rozwijać pewne projektowe ambicje. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace
studentów, jak i profesorów. Obok siebie staną obiekty unikatowe, będące manifestami idei, wystudiowane jednostkowe prototypy oraz meble pochodzące z seryjnej produkcji przemysłowej. Zobaczymy przedmioty wykonane w tradycyjnych technologiach meblarskich – jak drewno, metal czy przedmioty tapicerowane. Uczestnicząc w wystawie będzie można przyjrzeć się przełomowym próbom materiałowym, stworzonym w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale również hybrydom łączącym stare z nowym. Wszystkie one bez wyjątku są wyrazem nieposkromionej chęci tworzenia, pragnieniem ingerowania w otaczający nas świat – dokładnie po to, by stał się miejscem zdrowszym, wygodniejszym i piękniejszym pod względem estetyki.

Zapraszamy do tego doświadczania. Usiądź w NFM!

28 kwietnia – w dniu wernisażu w Akademii Sztuk Pięknych im. E Gepperta we Wrocławiu – zaplanowano sympozjum Horyzonty meblarstwa, którego cel to omówienie aspektów metodologii i dydaktyki wzornictwa, współpracy z przemysłem oraz nowych środków wyrazu i technologii w projektowaniu mebli.

Miejsce: Narodowe Forum Muzyki (foyer), plac Wolności 1, Wrocław

Termin: 28 kwietnia 2023, godz. 17.30

Kuratorzy: Magdalena Kasprzyca, Szymon Hanczar

Kurator cyklu Rezonanse Sztuki: Piotr Kielan

Identyfikacja wizualna: Marta Płonka

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Sponsor główny: DEKOMA

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach / Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Partnerzy medialni: Architecture Snob / BIZNES.meble.pl / DesignAlive / Design doc / Elle Decoration / MAGAZIF / WhiteMAD