Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk
27 kwietnia, 2023 2023-04-28 16:24Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk
Katedra MeblaMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP zaprasza na wystawę wzornictwa, prezentującą siedziskaSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. powstałe w efekcie pracy studyjnej studentów, wykładowców i uznanych absolwentów polskich uczelni artystycznych.
Trzynasta edycja wydarzenia kulturalnego Rezonanse Sztuki odbędzie się – jak zwykle – w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki, uważanego za perłę wrocławskiej architektury w dniach 28 kwietnia – 24 czerwca 2023 r. W trakcie dwunastu minionych odsłon, zaprezentowano setki dzieł znamienitych twórców sztuk wizualnych. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu już od siedmiu lat bierze czynny udział w organizacji tej inicjatywy. W tym roku zaprasza na wystawę, której tematem są siedziska.
Nachodzące wydarzenie, organizowane pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP jest wyjątkowe z tego względu, że po raz pierwszy zaprezentuje obiekty codziennego użytku, do jakich należą mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,. Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedziskSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. to tytuł wystawy, na której zobaczyć będzie można obiekty, będące efektem pracy studentów, wykładowców i uznanych absolwentów uczelni artystycznych. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a poza wrocławską reprezentacją, na wystawie pojawią się siedziska autorów z innych Akademie Sztuk Pięknych (Kraków, Katowice, Poznań, Łódź i Gdańsk).
W roli głównej siedziska
KrzesłoKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i, fotelFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często, taboretTaboret – fr. tabouret, taburet (przestarz.), stolec (staropol.), odmiana stolika, mały mebel do siedzenia, przeważnie prostokątny, kwadratowy lub okrągły, bez oparcia i poręczy, czasami z niskim, dekoracyjnym oparciem z jednej, dwóch lub trzech stron, z siedzeniem twardym lub tapicerowanym, wsparty przeważnie na czterech nogach, czasami z wiązaniem u dołu, u góry najczęściej połączonych oskrzynieniem. Jakie są rodzaje taboretów? Rozwinęły się czy inne siedziska służą człowiekowi nieustannie od tysięcy lat. Niegdyś przybierana przez nie forma świadczyła o statusie społecznym danego użytkownika. Dziś większy wpływ leży po stronie funkcji, jaką obiekt ten ma pełnić w przestrzeni – nie tylko domowej, ale i publicznej. Ponadto, siedziska nadal bywają wyrazem zasobności portfela ich właścicieli. Nie zmienia to faktu, że pozostają meblamiMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., wszechobecnymi, na tyle, że stają się bohaterami drugiego planu, często przezroczystymi i umykającymi nieco naszej uwadze. To właśnie tę uwagę organizatorzy wystawy pragną ponownie na nich skupić.
Można by uznać, że w temacie siedzisk projektanci powiedzieli już wszystko. Ilość modeliModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań., jakie powstały
przez setki lat jest ograniczona, części składowe obligatoryjne, a wymiary podlegające nauce o
ergonomiiErgonomia – ergonomia (gr. εργον – praca’ i νομος – prawo) to jedna z najważniejszych reguł projektowania wnętrz, a także sprzętów użytkowych, w tym mebli. Wyraża dążenie do zwiększenia efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów biologicznych: zmęczenia, dyskomfortu fizycznego i psychicznego, ryzyka wystąpienia wypadków lub pojawienia się różnych dolegliwości. Ergonomia w kuchni W latach 20. XX w. została opracowana. Mimo to wciąż powstają nowe egzemplarze: choć często nadal mające tylko cztery nogiNoga – 1) Element nośny mebla. W zależności od usytuowania może być noga tylna lub przednia. 2) Też: kończyna dolna człowieka. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. i
oparcieOparcie – 1) zespół lub podzespół tapicerowany lub nietapicerowany służący do podparcia pleców użytkownika. Jeśli oparcie jest tapicerowane to najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy podtrzymującej, warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. 2) W języku potocznym słowo oparcie oznacza to, na czym się ktoś lub coś opiera. 3) Też: osoba, na którą można liczyć., to jednak zdają się inne niż wszystkie poprzednie. Nowe technologie podsuwają ich projektantom
innowacyjne materiały, nowe metody wytwórcze, kuszące osiągnięciem dobrych efektów, po które projektanci z entuzjazmem sięgają.
Celem wystawy jest ukazanie egalitaryzmu sztuk projektowych, a także mnogości kierunków, w jakich
można rozwijać pewne projektowe ambicje. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace
studentów, jak i profesorów. Obok siebie staną obiekty unikatowe, będące manifestami idei, wystudiowane jednostkowe prototypyPrototyp – model wyroby (mebla, narzędzia, maszyny itp.) wykonany w warunkach produkcyjnych z materiałów docelowych, uwzględniający ponadto charakterystykę technologiczną i strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa. Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. oraz meble pochodzące z seryjnej produkcji przemysłowej. Zobaczymy przedmioty wykonane w tradycyjnych technologiach meblarskich – jak drewnoDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, metal czy przedmioty tapicerowane. Uczestnicząc w wystawie będzie można przyjrzeć się przełomowym próbom materiałowym, stworzonym w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale również hybrydom łączącym stare z nowym. Wszystkie one bez wyjątku są wyrazem nieposkromionej chęci tworzenia, pragnieniem ingerowania w otaczający nas świat – dokładnie po to, by stał się miejscem zdrowszym, wygodniejszym i piękniejszym pod względem estetyki.
Zapraszamy do tego doświadczania. Usiądź w NFM!
28 kwietnia – w dniu wernisażu w Akademii Sztuk Pięknych im. E Gepperta we Wrocławiu – zaplanowano sympozjum Horyzonty meblarstwa, którego cel to omówienie aspektów metodologii i dydaktyki wzornictwa, współpracy z przemysłem oraz nowych środków wyrazu i technologii w projektowaniu mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,.
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki (foyer), plac Wolności 1, Wrocław
Termin: 28 kwietnia 2023, godz. 17.30
Kuratorzy: Magdalena Kasprzyca, Szymon Hanczar
Kurator cyklu Rezonanse Sztuki: Piotr Kielan
Identyfikacja wizualna: Marta Płonka
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Sponsor główny: DEKOMA
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach / Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Partnerzy medialni: Architecture Snob / BIZNES.meble.pl / DesignAlive / Design doc / Elle Decoration / MAGAZIF / WhiteMAD