Design

To jest biznes marzeń

Jan Kochański, projektant i wykładowca akademicki. Fot. Tomasz Markowski

To jest biznes marzeń

Na tegorocznej „Arena Design”, wraz z UAU Project i Tartaruga Studio, został Pan wyróżniony tytułem „Projektant Roku 2020”. Czy spodziewał się Pan takiego wyróżnienia?

Szczerze mówiąc, nie.

Na poznańskiej wystawie mogliśmy obejrzeć projekty, które prezentowaliśmy na łamach wydawanej przez nas „Księgi Trendów”. Obejrzeliśmy też najnowsze rezultaty współpracy z hutą szkła Krosno. Jak doszło do tej współpracy?

Krosno to ciekawy temat, bo na kilka tygodni przed „Arena Design” robiliśmy premierowy pokaz na targach „Ambiente” we Frankfurcie nad Menem. Równolegle zaprezentowano premierową kolekcję Karima Rashida. Przypomniało mi się, że dokładnie 10 lat temu pojechałem na staż do pracowni Karima. Wcześniej zrobiłem listę pracowni, w których chciałbym odbyć praktyki.

To było w trakcie studiów, czy tuż po nich?

Tuż po.

Zrobił Pan listę marzeń?

Tak, zrobiłem sobie taką listę marzeń. Po powrocie z praktyk zrobiłem z kolei listę wymarzonych firm, z którymi chciałbym pracować. Na tej liście było też Krosno, bo to znana w Polsce marka, dobrze ulokowana w polskiej świadomości. Pamiętam, że moja babcia zbierała szkło z Krosna. Miałem do tej marki sentyment. Wysłałem maila ze swoim portfolio z pytaniem, czy moglibyśmy współpracować. Nie odstałem jednak wówczas żadnej odpowiedzi. Dopiero niedawno udało się nawiązać współpracę z Krosnem. (…)

Rozmawiała: Diana Nachiło

Więcej w miesięczniku „BIZNES meble.pl” 5/2020, w wydaniu on-line TUTAJ