Design

Polka wicedyrektorką EUIPO

edyta-demby-siwek-wicedyrektorka-euipo-miesiecznik-i-portal-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Polka wicedyrektorką EUIPO

Edyta Demby-Siwek została mianowana zastępcą dyrektora wykonawczego Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Jej kandydaturę zatwierdziła Rada ds. Konkurencyjności UE.

Obecna prezes Urzędu Patentowego RP – Edyta Demby-Siwek – zasili szeregi unijnej administracji publicznej. Obejmie prestiżowe stanowisko w siedzibie EUIPO w Alicante, w Hiszpanii.

Kim jest Edyta Demby-Siwek?

Edyta Demby-Siwek ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w zakresie ochrony własności przemysłowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest zarówno polskim, jak i europejskim rzecznikiem patentowym. Była zaangażowana m.in. w prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej oraz wdrażania reformy systemu ochrony znaków towarowych w Polsce. Z Urzędem Patentowym związana jest od 20 lat. Od pięciu lat pełniła funkcję prezesa UP RP. Podczas jej kadencji urząd stał się w pełni zdigitalizowaną instytucją, wykorzystującą najnowsze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. W 2019 r. jedynie 30% wniosków składano online, obecnie liczba ta wynosi 76%. Udało się również stworzyć elektroniczny rejestr, a wszystkie postępowania odbywają się online, co wpłynęło na zmniejszenie śladu ekologicznego. Działania na rzecz cyfryzacji nie przeszły bez echa. Urząd Patentowy RP uznano za 7. najbardziej innowacyjny urząd patentowy na świecie. Tym samym zajął miejsce w pierwszej dziesiątce w IP Office Innovation Ranking 2024.

Edyta Demby-Siwek w kierownictwie EUIPO

Ochrona innowacji stanowi priorytet dla organizacji zajmujących się własnością intelektualną. Aplikując na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego EUIPO, prezes Demby-Siwek podkreślała również znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw oraz kobiet projektantek w budowaniu gospodarki opartej na kreatywności i wiedzy.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Zaledwie 10% MŚP chroni swoją własność intelektualną, a jedynie 24% twórczyń zabezpiecza swój wzór przemysłowy. W tym obszarze istnieje pole do działania, a polskie doświadczenia we współpracy z międzynarodowymi i krajowymi urzędami ds. własności intelektualnej oraz organizacjami biznesowymi mogą tu odegrać kluczową rolę – podkreśla obecna prezes Urzędu Patentowego RP.

EUIPO, czyli unijne centrum praw własności intelektualnej

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej zarządza unijnymi znakami towarowymi oraz wzorami przemysłowymi, które obowiązują na obszarze całej UE. EUIPO odpowiada również za Europejskie Obserwatorium ds. Naruszeń Praw Własności Intelektualnej oraz za bazę utworów osieroconych. Urząd zatrudnia ponad 1 000 pracowników i rozpatruje niemal 300 000 wniosków rocznie.

Urząd Patentowy RP

Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej, nowego prezesa Urzędu Patentowego RP powoła premier. Będzie to ktoś spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Ostateczny termin objęcia przez Edytę Demby-Siwek nowej funkcji uzgodnią, z jednej strony prezes Rady Ministrów oraz minister rozwoju i technologii, a z drugiej dyrektor wykonawczym EUIPO.