Edukacja

Branża w dobie koronawirusa

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w firmach branży meblarskiej. Źródło: B+R Studio i OIGPM.

Branża w dobie koronawirusa

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Minęło już kilka tygodni życia Polaków i polskiej gospodarki na kwarantannie. Każdy kolejny dzień przynosi pogłębienie spadku sprzedaży przedsiębiorstw zablokowanych przez pandemię. W czwartym tygodniu ograniczeń, spadek sięgnął 41% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. O tyle bowiem zmalała liczba raportów sprawdzających wiarygodność płatniczą klientów w BIG InfoMonitor, które pobierają z rejestru sprzedający, upewniając się czy ich przyszły klient nie ma długów wobec innych. Gdy nie ma sprzedaży, liczba takich zapytań spada. W pierwszym tygodniu paraliżu gospodarki było ich o ponad 20% mniej niż w analogicznym tygodniu minionego roku, w kolejnych o ponad 30%, a w czwartym tygodniu spadek wyniósł już 41%. Kwarantanna coraz mocnej spowalnia gospodarkę – komentuje sytuację Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Specjalizująca się w doradztwie firma PMR Restrukturyzacje przewiduje, że skutki epidemii koronawirusa w sposób szczególny dotkną w Polsce trzy branże: transportową (polskie firmy obsługują przewóz jednej czwartej towarów przewożonych w Unii Europejskiej), turystyczną oraz meblarską, które łącznie zatrudniają blisko 1,5 mln pracowników i mają ok. 250 mld zł rocznych przychodów.

W MEBLARSTWIE DRAMAT

Pod koniec marca firma B+R Studio we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziła wstępną ankietę wśród firm meblarskich szacującą obecną sytuację i jej wpływ na wyniki branży. Wyłaniający się obraz był dramatyczny. Wobec zablokowanego popytu w Polsce i innych krajach europejskich szacowany wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 r. wyniesie zaledwie 33 mld zł wobec 50,5 mld zł w 2019 r., co oznacza spadek o 35%! Zapowiedziane zwolnienia w branży meblarskiej sięgną 40 tys. etatów. Ten szacunek oparty został na założeniach, że sytuacja epidemiczna w Polsce i w większości krajów europejskich zacznie się poprawiać od czerwca 2020 r. i przywrócona zostanie możliwość otwarcia placówek handlowych, a także, że nie będzie powtórnej fali wirusa jesienią. (…)

Tekst : Marek Hryniewicki

Więcej w miesięczniku „BIZNES meble.pl” 5/2020, w wydaniu on-line TUTAJ