Design

Onto Studio: to, co jest

Onto Studio: Anna Wręga i Kaja Nosal.

Onto Studio: to, co jest

Ania Wręga i Kaja Nosal z Onto Studio mają na koncie nagrody architektoniczno-projektowe, ale przede wszystkim różnorodne realizacje i wybór drogi do oryginalnego stylu.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Ania i Kaja są wszechstronne: projektują meble i wystawy, ale też świetnie edukują i opowiadają. O tym, jak Stanisław Witkiewicz stworzył styl zakopiański możemy posłuchać w jednym z odcinków, dostępnego na Youtube, cyklu „Ko-lekcje”. W kolejnym dowiemy się jak Polacy wzięli udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, w jaki sposób zaprezentowali dorobek artystyczny odrodzonego kraju i skąd się wzięła polska tożsamość.

Wystawa „Polska. Siła obrazu" w Muzeum Narodowym w Warszawie opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku.
Wystawa „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Warszawie opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku. Głównym założeniem w projekcie aranżacji wystawy jest podział kolorystyczny sal, wyodrębniający poszczególne zagadnienia kuratorskie oraz rzeźba ścian, łamiąca amfiladowy charakter galerii.

Krok po kroku poznajemy historię polskiego designu, wzornictwa i sztuki stosowanej. Za scenariusz i produkcję cyklu atrakcyjnych wizualnie filmów animowanych odpowiedzialne było Onto Studio, którego nazwa z greckiego oznacza „to, co jest”.

Jak powstało Onto Studio?

Do powstania duetu projektowego przyczyniło się spotkanie w Centrum Nauki Kopernik. Na eksperymentalnych warsztatach wspólnie pracowały nad projektem niekonwencjonalnych zabawek. Kaja pochodzi ze Śląska, ukończyła Wydział Projektowy ASP w Katowicach. Ania jest absolwentką Architektury Wnętrz w Warszawie. Pierwsze niezależne kroki zawodowe nie przynosiły im wystarczającej satysfakcji, dlatego 7 lat temu postanowiły zrobić coś razem.

Jak się poznałyśmy, byłyśmy skrajnie różne. Jestem bardziej zorganizowana, bardziej kieruję się logiką. Kaja ma mnóstwo pomysłów. Bardziej kieruje się sercem. Dobrze się uzupełniamy, również na poziomie doświadczeń zawodowych. Ja miałam wcześniej do czynienia z architekturą, a Kaja z projektami i grafiką. To połączenie bardzo dobrze nam się sprawdza przy realizacji wystaw. Ten rodzaj pracy wymaga bardzo różnorodnej skali: od architektonicznej, wnętrzarskiej, po typografię. Mamy w pełni zróżnicowane doświadczenia i działamy na pełnej skali – mówi Ania Wręga.

Warsztaty w Bauhausie

Pierwsze wspólne kroki zawodowe? Postanowiłyśmy, że zrobimy coś ekscytującego i wysłałyśmy zgłoszenie na rezydencję projektową do Bauhausu. Dostałyśmy się na warsztaty „IKEA Bauhaus Summer” i byłyśmy tam przez 3 miesiące – opowiada Kaja. Efektem był system mebli „Play, party, work” zaprojektowany dla Domów Mistrzów w Bauhausie w Dessau. Główną inspiracją było codzienne życie w Bauhausie lat 20.

Projekt mobilnej wypożyczalni gier plenerowych dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W skład zestawu wchodzą: regał na gry planszowe, ekspozytor gier plenerowych, ekspozytor czasopism, totemy informacyjne, wózek kateringowy, stolik i krzesełka dla dzieci.
Projekt mobilnej wypożyczalni gier plenerowych dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W skład zestawu wchodzą: regał na gry planszowe, ekspozytor gier plenerowych, ekspozytor czasopism, totemy informacyjne, wózek kateringowy, stolik i krzesełka dla dzieci.

Założeniem było to, aby meble służyły artystom na różnych rezydencjach projektowych. Chciałyśmy zaprojektować meble, które będą korespondować z przestrzenią i będą nawiązywały do stylu Bauhausu, a przy tym pomagały w pracy kreatywnej. Chodziło też o stworzenie opowieści, jak studenci pracowali w Bauhausie, jak dbali o balans między pracą a życiem codziennym mówi Kaja.

Onto Studio dla Centrum Nauki Kopernik

Onto Studio stworzyło projekt meblościanki „Ore”. Przygotowywało meble dla Centrum Nauki Kopernik. Jest w trakcie realizacji projektu mebli biurowych. Kaja i Ania są autorkami koncepcji wyposażenia wnętrz mieszkania i butików. W największym jednak stopniu realizują się w sektorze wystawienniczym.

„Ore” – projekt meblościanki. Pozwala na swobodną aranżację: dowolne użycie akcesoriów i ich miejsca przeznaczenia. Może stać w pionie, poziomie i do góry nogami. Przewidziane są elementy montażowe do ściany i nóżki w wersji wolno stojącej.
„Ore” – projekt meblościanki. Pozwala na swobodną aranżację: dowolne użycie akcesoriów i ich miejsca przeznaczenia. Może stać w pionie, poziomie i do góry nogami. Przewidziane są elementy montażowe do ściany i nóżki w wersji wolno stojącej.

Na pewnym etapie rozważałyśmy, gdzie najlepiej skorzystamy z naszych kompetencji. Wydrukowałyśmy portfolio i zaproponowałyśmy współpracę warszawskim muzeom. Odezwało się do nas Muzeum Narodowe w Warszawie – opowiada Kaja.

Jednym z efektów współpracy są „Ko-lekcje”, które do stycznia 2022 roku można oglądać na wystawie „Polskie style narodowe” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Rozpoczyna ona serię „4 × nowoczesność”, na który złożą się cztery wystawy w MNK poświęcone poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku.

„Górny Śląsk z powietrza" to projekt autorstwa kuratora Dawida Smolorza i berlińskiego fotografa Thomasa Vossbecka.
„Górny Śląsk z powietrza” to projekt autorstwa kuratora Dawida Smolorza i berlińskiego fotografa Thomasa Vossbecka. Zakres wykonanej pracy to projekt graficzny plansz wystawowych, projekt identyfikacji wizualnej i publikacji.

Co wyróżnia Onto Studio?

Tym, co wyróżnia Onto Studio jest spójny sposób projektowania. Powiedziałabym o pewnego rodzaju prostocie, nawet kiedy robimy rzeczy zdobne – mówi Kaja.

Z drugiej strony, jesteśmy zmęczone totalnym minimalizmem, szarościami, dlatego we wnętrzach lubimy też element zabawy. Z jednej strony, wynikającej z funkcji, a z drugiej – z naszych charakterów i emocjonalności. Odczuwamy wnętrza. Widzimy jak otoczenie wpływa na człowieka. Będąc w Bauhausie robiliśmy badania na temat tego, co człowiek robi, żeby być efektywnym, co sprawia, że dobrze się czuje w swoim środowisku pracy. Myślę, ze w tworzonym przez nas środowisku projektowym jest bardzo dużo dobrego samopoczucia – zaznacza. Lubimy też pracę teoretyczną – dodaje.

Projekt i produkcja wystawy/stoiska marki „195x: how old is modern” zaprezentowanego na „Arena Design”?
Projekt i produkcja wystawy/stoiska marki „195x: how old is modern” zaprezentowanego na „Arena Design”?

Nie tylko Onto Studio

Równolegle do pracy w Onto Studio, Ania doktoryzowała się i zajmowała się wnętrzami edukacyjnymi. Przyglądała się, w jaki sposób mogą odpowiadać nowym koncepcjom edukacyjnym i wspierać naukę. Obecnie wykłada w katedrze architektury wnętrz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i uczy studentów projektowania.

W trakcie kontaktów ze studentami zakiełkował nam pomysł na „Ko-lekcje”. Zastanawiałyśmy się nad procesami edukacyjnymi, nad tym, jak młodzież zdobywa wiedzę i jak możemy im to ułatwić – mówi Ania.

Wystawa „Polskie style narodowe” Muzuem Narodowe w Krakowie.
Wystawa „Polskie style narodowe” Muzuem Narodowe w Krakowie. Fot. Łukasz Wojciechowski.

Obecnie zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby przestrzenie wystawiennicze były w całości dla wszystkich. To jest duży temat, który analizujemy i który będziemy chciały wdrażać. Chcemy zmienić myślenie o muzeach jako o przestrzeni, gdzie nie można niczego dotykać. Chcemy sprawić, żeby muzea były obiektami na miarę XXI wieku: tak dla ludzi starszych, jak i dla młodych, coraz bardziej przebodźcowanych, którzy w muzeach dziś się nudzą. Myślimy także o dzieciach. Chciałybyśmy uczyć je kontaktu ze sztuką, tak aby stała się elementarną częścią edukacji. Ważnym zagadnieniem jest też dla nas ekologia wystaw czasowych – dodaje.

TEKST: Diana Nachiło

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2021