Design

Senat RP upamiętnił prof. Wandę Telakowską

Uchwałę z rąk Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Senatu RP, odebrał w imieniu Instytutu Adrian Musiał, prezes IWP.

Senat RP upamiętnił prof. Wandę Telakowską

Podczas 33. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przyjęto uchwałę upamiętniającą prof. Wandę Telakowską – założycielkę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i jedną z najważniejszych postaci w historii polskiego designu – w 120. rocznicę jej urodzin.

Reklama
Słownik meblarski. Materiałoznastwo nie tylko dla profesjonalistów. Banner reklamowy śródtekstowy 750x200 px.

Inicjatorką uchwały była senator Halina Bieda. Dokument został przyjęty jednogłośnie. Prof. Wandę Telakowską (ur. 1905, zm. 1985) uhonorowano w uznaniu jej zasług dla rozwoju kultury, edukacji artystycznej i wzornictwa w Polsce. Uchwałę z rąk Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Senatu RP, odebrał w imieniu Instytutu Adrian Musiał, prezes IWP.

Prof. Wandę Telakowską wskazuje się jako inspirację dla przyszłych pokoleń

Motto Wandy Telakowskiej: „Piękno na co dzień dla wszystkich” nie jest tylko pięknym hasłem. To zasada, która przypomina, jak wielkie znaczenie ma design dla jakości życia, innowacyjności i rozwoju gospodarki – powiedział Adrian Musiał.

Prezes IWP zaznaczył jednocześnie, że to nie tylko gest pamięci. To przede wszystkim zobowiązanie, by wizja i dorobek Wandy Telakowskiej wciąż inspirowały kolejne pokolenia projektantów.

Warto zapamiętać prof. Wandę Telakowską jako wizjonerkę

Instytut, który prof. Wanda Telakowska założyła w 1950 roku, był pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Do dziś pozostaje najważniejszym ośrodkiem kształtowania świadomości projektowej. Telakowska stworzyła fundamenty pod nowoczesne, odpowiedzialne i demokratyczne myślenie o designie. Jest to przecież dziedzina, która łączy piękno z funkcjonalnością, a kulturę z codziennością.

IWP – dziedzictwo, które przetrwało

Współcześnie Instytut organizuje konkurs Young Design, który otwiera młodym projektantom drzwi do świata zawodowego. Z kolei Dobry Wzór – najstarszy polski konkurs wzorniczy – promuje najlepsze rodzime projekty i ukazuje wzornictwo jako realną wartość dla firm, społeczeństwa i państwa. Jak podkreśla IWP, działania instytutu mają na celu umacnianie pozycji polskiego designu, także na arenie międzynarodowej.

Prowadzimy rozmowy, aby w przyszłości część dorobku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego mogła być pokazana w Senacie – zapowiedziała senator Halina Bieda.

„Utkane z wolności”

Instytut Wzornictwa Przemysłowego współpracuje także z Sejmem RP. Instytut jest bowiem partnerem konkursu na projekt kilimu „Utkane z wolności”, organizowanego przez Kancelarię Sejmu z okazji 100. rocznicy Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu. Celem konkursu jest uhonorowanie Zofii Moraczewskiej. Była to jedna z pierwszych kobiet w polskim parlamencie. Intencją organizatorów jest również przypomnienie roli kilimu jako ważnego elementu dekoracyjnego polskich domów w czasach II RP.