Design

Rok 2021 Rokiem Daniela Libeskinda

Daniel Libeskind.

Rok 2021 Rokiem Daniela Libeskinda

Radni Rady Miejskiej w Łodzi uchwalili projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Daniela Libeskinda.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Propozycja ogłoszenia roku 2021 Rokiem Daniela Libeskinda zbiega się w czasie z jego 75. rocznicą urodzin, a także z innym ważnym wydarzeniem, czyli przedstawieniem projektu „Kamienicy Libeskinda” mieszkańcom Łodzi. W związku z planami stworzenia nowego charakteru Łodzi i ogłoszeniem przez UMŁ strategii „Łódź jutra”, polegającej na budowaniu jej tożsamości silnie związanej z architekturą, będzie to ważny rok dla Miasta Łodzi. Daniel Libeskind został wskazany w strategii jako globalny ambasador Łodzi.

Dlaczego Rok Daniela Libeskinda?

Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w dzieciństwie wyjechał z Polski, do dziś podkreśla swoje korzenie i sentymentalne przywiązanie do naszego miasta. W projektach Libeskinda widać wpływ zainteresowania filozofią, jego muzycznego wykształcenia, a także, widocznego w tych najsłynniejszych projektach, żydowskiego pochodzenia i tragedii Holokaustu, która dotknęła całą jego rodzinę. Jest autorem m.in. budynku Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Wygrał również konkurs na upamiętnienie World Trade Center w Nowym Jorku. Istnieje propozycja przybliżenia tego dzieła mieszkańcom Łodzi w postaci wystawy rozciągającej się wzdłuż reprezentacyjnej ulicy Łodzi, Piotrkowskiej. Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się 20. rocznicy katastrofy WTC.

Przy każdym projekcie Daniel Libeskind podkreśla silny związek z kontekstem, z którego czerpie inspiracje do swoich dekonstruktywistycznych form, które nierzadko bardziej przypominają rzeźby niż budynki. W podobnym tonie Libeskind zaprojektował kamienicę dedykowaną Łodzi.