Design

Projektowanie gabinetów medycznych to wyjątkowe wyzwanie

Salus Med to przestrzeń, która żyje. Jest nowoczesna, przestronna, z kolorem i detalem. To przestrzeń, gdzie króluje elegancja i drewno.

Projektowanie gabinetów medycznych to wyjątkowe wyzwanie

Jak zaprojektować gabinet medyczny, który zachęcałby do wizyty? Każdy, kto musiał odwiedzić placówkę służby zdrowia, wie, że to miejsce, w którym ciężko o spokój przed wizytą. O wyzwaniu, jakim jest projektowanie gabinetów medycznych, opowiada architektka Hanna Pietras.

Czasy ciemnej poczekalni przed gabinetem lekarskim, wykładziny z linoleum, rozpadających się krzeseł i stolika z gazetami sprzeda lat to już przeszłość. Może jeszcze nie wszędzie, ale obecnie wiele gabinetów inwestuje w wystrój wnętrz, by podnieść jakość obsługi pacjentów. W tym kontekście bardzo ważną kwestią staje się projektowanie gabinetów medycznych.

Projektowanie gabinetów medycznych dziś

Według danych National Library of Medicine, satysfakcja pacjentów jest ważnym i powszechnie stosowanym wskaźnikiem pomiaru jakości w ochronie zdrowia. Zadowolenie pacjentów wpływa m.in. na ich lojalność. A co dokładnie na to się składa? Pomoc lekarska, obsługa, a także wystrój przestrzeni.

Projektowanie gabinetów medycznych w wykonaniu Hanna Pietras jest dalekie od zachowawczości i sztampy. Mamy kolory — tak jak w klinice Ortoprotex: zieleń, bordo, wzorzyste tapety.
Projektowanie gabinetów medycznych w wykonaniu Hanna Pietras jest dalekie od zachowawczości i sztampy. Mamy kolory — tak jak w klinice Ortoprotex: zieleń, bordo, wzorzyste tapety. Kompletne odejście od tego, z czym kojarzą nam się gabinety, zwłaszcza te dentystyczne. Proj. Hanna Pietras. Fot. Hanna Pietras.

W całym procesie projektowania gabinetów medycznych pamiętam przede wszystkim o pacjentach, czyli realnych „użytkownikach” tych przestrzeni. Po dziś dzień gabinety lekarskie i kliniki kojarzą się ze sterylnością, zimnym światłem i atmosferą niepokoju. Cieszę się, że moi Inwestorzy chcą odejść od tego, dają mi przestrzeń do stworzenia wnętrza przytulnego, udomowionego, ale przede wszystkim wypełnionego kolorem, strukturą lub naturalnym materiałem – mówi Hanna Pietras.

Nie możemy przy tym zapomnieć, że wnętrze, które projektujemy ma dać pacjentom poczucie, że trafili do miejsca, gdzie zajmą się nimi profesjonaliści – dodaje.

Architektka jest właścicielką Hanna Pietras Architects. To istniejąca od 2012 roku butikowa pracownia architektury. Specjalizuje się w luksusowych wnętrz prywatnych oraz komercyjnych (m.in. medycznych i hotelowych). Hanna Pietras lubi eksperymentować z kolorem i formą, przełamywać konwencje, łączyć style, inspirować się trendami, ale nie ulegać im.

Najważniejsza jest rozmowa z inwestorem

W pracach nad gabinetami czerpie ze swojego doświadczenia w projektowaniu również luksusowych wnętrz prywatnych. Wie, że o pewnych elementach – niezależnie od przeznaczenia przestrzeni – nie można zapomnieć. Jednym z nich jest rozmowa.

Salus Med to przestrzeń, która żyje. Jest nowoczesna, przestronna, z kolorem i detalem. To przestrzeń, gdzie króluje elegancja i drewno.
Salus Med to przestrzeń, która żyje. Jest nowoczesna, przestronna, z kolorem i detalem. To przestrzeń, gdzie króluje elegancja i drewno. Proj. Hanna Pietras, Małgorzata Kowalczyk-Wiankowska, Paulina Markowska-Chudzicka. Fot. Hanna Pietras.

Niezwykle istotna jest dla mnie rozmowa z inwestorem. Chcę jak najlepiej poznać sposób pracy, wszystkie niuanse. Wnętrza gabinetów, które projektuje mają być przyjazne również dla personelu, który z nich korzysta. Nie wyobrażam sobie aranżowania takiej przestrzeni elementami jak np. meble, które powodowałyby zaburzenie ciągów komunikacyjnych. Od początku należy poznać specyfikę zawodu, ale też przestrzeni, w której dany specjalista ma funkcjonować – mówi Hanna Pietras.

Tu chodzi o efektywność w codziennej pracy, ale także środowisko, w którym pracownicy i pacjenci mogą czuć się komfortowo – uzasadnia.

Projektowanie gabinetów medycznych to wyzwanie estetyczne i funkcjonalne

Planowanie, projektowanie wnętrz i wyposażenie gabinetu to nie tylko kwestia konstrukcyjna i estetyczna. To przede wszystkim wyzwanie funkcjonalne. Optymalnie zaprojektowany gabinet lekarski, specjalistyczny czy dentystyczny funkcjonuje jak w zegarku, w którym jeden trybik idealnie zazębia się z drugim. Tylko eksperci w tej dziedzinie znają przebieg pracy w gabinecie. Tylko oni wiedzą, jak najlepiej wykorzystać planowaną lub istniejącą przestrzeń do ćwiczeń. W ten sposób przepływy pracy stają się bardziej wydajne. Codzienna rutyna praktyki jest mniej stresująca, a praktyka jako całość bardziej skuteczna.

W realizacji kliniki Ortoprotex Hanna Pietras postawiła na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, ale przy tym miłej dla oka. Za sprawą mebli i użytych materiałów hol i recepcja są niezwykle przytulne.
W realizacji kliniki Ortoprotex Hanna Pietras postawiła na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, ale przy tym miłej dla oka. Za sprawą mebli i użytych materiałów hol i recepcja są niezwykle przytulne. Proj. Hanna Pietras. Fot. Hanna Pietras.

Projektowanie gabinetów medycznych dzisiaj nie musi zamykać się tylko w słowach „sterylność”, czy „funkcjonalność”. Hanna Pietras swoimi projektami pokazuje, że można stworzyć przestrzeń ponadczasową, eklektyczną, a przede wszystkim taką, w której pacjent dobrze się czuje.