Design

Odpowiedzialność designu

Wiktoria Lenart, projektantka.

Odpowiedzialność designu

O funkcjonowaniu w nowych warunkach opowiedziała Wiktoria Lenart, projektantka.

To, na co przede wszystkim zwróciła uwagę Wiktoria Lenart, to drastyczna zmiana sposobu pracy. Nigdy wcześniej nie pracowaliśmy aż tyle z domu, korzystając z nowych technologii, które oferują nam spotkania online, czy zdalne zarządzanie projektami – wskazała Wiktoria Lenart.

Nawet mój przedpokój zmienił się w poczekalnię dla prototypów, które przesłał mi do zaopiniowania klient, a salon jest co-workingiem dla mnie i mojego męża oraz placem zabaw dla dzieci. To wcześniej po prostu nie mieściłoby się w głowie, a dziś wiele firm, korzystając z sytuacji, na stałe decyduje się na wdrażanie nowego stylu pracy. Pojawia się zatem pytanie – jak będzie rozwijało się projektowanie przestrzeni pracy? Przecież termin „praca online” kryje pułapkę. Nawet w pracy online potrzebna jest przecież fizyczna przestrzeń, przestrzeń, którą najczęściej są nasze domy i w przeciwieństwie do balonu nie zwiększają swojej powierzchni, gdy mocniej dmuchniemy – dodaje projektantka.

Jak powiedziała Wiktoria Lenart: Nie potrzebujemy kolejnych, nowych mebli w kolorze roku – potrzebujemy mądrych, sprytnych rozwiązań. Pandemia zakwestionowała konsumpcję i pozwoliła na dyskusję o etyce i odpowiedzialności dizajnu. I za to będę jej wdzięczna.

TEKST: Anna Szypulska