Design

Oblicza nowego rzemiosła

Oblicza nowego rzemiosła

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Do dyskusji zaproszeni zostali praktycy, teoretycy i miłośnicy nowego, ale też tego trochę starszego rzemiosła: Olga Milczyńska, ceramiczka i wykładowczyni School of Form, członkini stowarzyszenia NÓW. Nowe rzemiosło, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, zajmująca się rzemiosłem badaczka związana z Muzeum Warszawskiej Pragi, Alicja Patanowska, laureatka wielu nagród, specjalizująca się w pracy z ceramiką oraz Paweł Jasiewicz, dydaktyk i praktyk tworzący wyjątkowe projekty z wykorzystaniem drewna. Prowadzenie: Diana Nachiło, dziennikarka miesięcznika i portalu BIZNES meble.pl, wydawcy „Księgi Trendów”.

Tematyka spotkania wynika z rosnącej od kilku lat w Polsce modzie na produkty rzemieślnicze. Z jednej strony, indywidualne, wykonane z najwyższą starannością wyroby, zyskały popularność wśród mieszkańców wielkich aglomeracji. Z drugiej strony, w wielu miastach nie sposób już naprawić obuwia czy parasolki.

W świecie masowej nadprodukcji, coraz więcej osób świadomie decyduje się na zlecenie pracy rzemieślnikowi. Pandemia to specyficzny moment – na znaczeniu zyskała możliwość produkcji regionalnej, bazującej na lokalnych materiałach. Jednocześnie kryzys finansowy uderzył w wytwórców, których produkty bywają wielokrotnie droższe od dostępnych, masowo produkowanych alternatyw.

Jakie jest współcześnie miejsce rzemiosła, czy to sposób produkcji skazany na niszowość, czasowa moda, czy może szansa na zbawienie świata i ocalenie nas przed klimatyczną i śmieciową apokalipsą? Czy produkty można wytwarzać z miłością, jakie są przewagi tych wykonanych ręcznie, z jakimi wyzwaniami borykają się na co dzień twórcy i jaka jest rola lokalnych zakładów rzemieślniczych w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, a przede wszystkim czym jest nowe rzemiosło – to pytania do uczestników debaty.

Transmisja dostępna na stronie Łódź Design Festival, fanpage'u na Facebooku i na kanale Youtube. Wszystkie wydarzenia Łódź Design Festival 2020 online udostępniane są bez opłat i bez rejestracji.

Termin: 20 września br.

Czas trwania: 15.00-16.00

Więcej o festiwalu:

www.lodzdesign.com