Design

Oblicza nowego rzemiosła

Fot. Łódź Design Festival.

Oblicza nowego rzemiosła

Kim są współcześni rzemieślnicy i jaka jest ich rola we współczesnym świecie? Oblicza nowego rzemiosła to temat debaty podczas Łódź Design Festival.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Do dyskusji zaproszeni zostali praktycy, teoretycy i miłośnicy nowego, ale też tego trochę starszego rzemiosła: Olga Milczyńska, ceramiczka i wykładowczyni School of Form, członkini stowarzyszenia NÓW. Nowe rzemiosło, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, zajmująca się rzemiosłem badaczka związana z Muzeum Warszawskiej Pragi, Alicja Patanowska, laureatka wielu nagród, specjalizująca się w pracy z ceramiką oraz Paweł Jasiewicz, dydaktyk i praktyk tworzący wyjątkowe projekty z wykorzystaniem drewna. Prowadzenie: Diana Nachiło, dziennikarka miesięcznika i portalu BIZNES meble.pl, wydawcy „Księgi Trendów”.

Tematyka spotkania wynika z rosnącej od kilku lat w Polsce modzie na produkty rzemiosła. Z jednej strony, indywidualne, wykonane z najwyższą starannością wyroby, zyskały popularność wśród mieszkańców wielkich aglomeracji. Z drugiej strony, w wielu miastach nie sposób już naprawić obuwia czy parasolki.

W świecie masowej nadprodukcji, coraz więcej osób świadomie decyduje się na zlecenie pracy rzemieślnikowi. Pandemia to specyficzny moment – na znaczeniu zyskała możliwość produkcji regionalnej, bazującej na lokalnych materiałach. Jednocześnie kryzys finansowy uderzył w wytwórców, których produkty bywają wielokrotnie droższe od dostępnych, masowo produkowanych alternatyw.

Jakie jest współczesne miejsce rzemiosła?

Jakie jest współcześnie miejsce rzemiosła, czy to sposób produkcji skazany na niszowość, czasowa moda, czy może szansa na zbawienie świata i ocalenie nas przed klimatyczną i śmieciową apokalipsą? Czy produkty można wytwarzać z miłością, jakie są przewagi tych wykonanych ręcznie, z jakimi wyzwaniami borykają się na co dzień twórcy i jaka jest rola lokalnych zakładów rzemieślniczych w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, a przede wszystkim czym jest nowe rzemiosło – to pytania do uczestników debaty.

Transmisja dostępna na stronie Łódź Design Festival, fanpage’u na Facebooku i na kanale Youtube. Wszystkie wydarzenia Łódź Design Festival 2020 online udostępniane są bez opłat i bez rejestracji.

Termin: 20 września br.

Czas trwania: 15.00-16.00

Więcej o festiwalu: www.lodzdesign.com