Design

O architekturze na East Design Days 2022

O architekturze na East Design Days.

O architekturze na East Design Days 2022

Pora na kolejne święto designu w stolicy województwa podlaskiego. Temat tegorocznej edycji East Design Days to „Architektura nowych czasów”. Wydarzenie odbywa się w dniach 17-18 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Wstęp na spotkania, seminaria i prelekcje jest bezpłatny i otwarty.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Organizatorzy, zapraszając do dyskusji o architekturze wybitnych polskich wybitnych projektantów chcą tu, na Podlasiu, współtworzyć opinie i trendy, kreować trendy i zjawiska,  które będą miały ogólnopolskie i europejskie znaczenie.

W tym roku w czasie East Design Days zastanowimy się, czy sztuczna inteligencja może nam pomóc w przygotowaniu koncepcji architektonicznych? Czy sztuczna wyobraźnia jest w stanie tworzyć i czy wspomaga nas w tworzeniu, czy też narzuca ograniczenia? – przybliża program dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – Będziemy mogli porozmawiać z wybitnymi polskimi architektami:  arch. Przemo Łukasikem (Medusa Group), arch. Martą Sękulską-Wrońską i arch. Michałem Czerwińskim (WXCA, twórcy obsypanego międzynarodowymi nagrodami pawilonu polskiego w Dubaju na Expo 2020). Pochylimy się nad problemem polskich i spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy musimy tolerować „betonozę”, brak   pomysłu na rozwój? Czy nasze miasta da się uratować? Dlaczego władze myślą o swoich kadencjach, a nie o wartościach dla pokoleń? A dla branżowców wskażemy, jak promować markę pracowni architektonicznej i jak lepiej zorganizować swoją pracę?

Cyklicznie o architekturze i designie

W czasie dwudniowego wydarzenia będzie miała miejsca premiera muralu, który zostanie zaprezentowany na Wydziale Architektury oraz będzie można obejrzeć wyjątkowe „Rytmy przyszłości” – performance muzyczno-wizualny.

Pragniemy jednocześnie podkreślić, że tegoroczna formuła tego cyklicznego przedsięwzięcia jest jednocześnie ważnym elementem w przygotowaniach piątej edycji East Design Days, która jest planowana w maju przyszłego roku. Będzie to edycja o charakterze wyjątkowym, a z racji terminu realizacji skierowana będzie w swojej skali i wymiarze do mieszkańców województwa podlaskiego miasta i regionu oraz gości z kraju i zagranicy. W programie przyszłorocznego wydarzenia  znajdą się eventy, wystawy i przedsięwzięcia skierowane do różnych grup adresatów. Już nad nimi pracujemy – deklaruje dr inż. arch. Adam Jakimowicz. – Ale zanim dojdzie do majowego spotkania z designem, spotkajmy się już teraz. Zapraszamy i czekamy na wszystkich chętnych, dla których ważna jest przyszłość – lepsza, ładniejsza, bardziej przewidywalna. 

Do udziału w wydarzeniu i dyskusjach o architekturze zachęca również dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej: 17-18 listopada zapraszam na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. To tutaj, kolejnej już jesieni, studenci, pracownicy i przyjaciele wydziału wraz ze znakomitymi partnerami, organizują święto designu. Święto, które łączy architektów, artystów, naukowców, przedsiębiorców, ale także hobbystów, pasjonatów, wszystkich, którzy są wrażliwi na piękno, formę i są zainteresowani nowymi trendami w designie.

Partnerami East Design Days 2022 są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – Partner Strategiczny oraz Urząd Miejski w Białymstoku, Producent Mebli TOBO, Auto Fus – dealer marek BMW i Mini, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, HPK Polska Wschodnia, Center-Mebel – salony meblowe ZOV oraz Fundacja KanVision, Złote Spodki, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu.

Organizatorami East Design Days 2022 są: Politechnika Białostocka, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Resursa Podlaska, Elwira Horosz, Infinity Group, Fundacja Grupy Unibep Unitalent oraz Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku.

 Szczegółowy program EDD 2022 można znaleźć na stronie internetowej East Design Days.

O architekturze na East Design Days.

Ramowy program wydarzenia East Design Days 2022:

DZIEŃ I – 17.11.2022 r.

  • Oficjalne otwarcie East Design Days 2022 – godz. 10.30 –10:50
  • Otwarcie wystawy Architektura AI – godz. 11.00 –11.30
  • Premiera muralu Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej – godz. 11.30 –12.00
  • Spotkanie z dr. arch. Czesławem Bieleckim „Jak sprostać własnemu myśleniu o architekturze” – godz. 12.00 – 13.00
  • Prezentacja Horyzontalnego Punktu Kontaktowego – prezentacja – godz. 13:15 – 13.45
  • Sympozjum „Architektura Nowych Czasów” –  godz. 14.00 – 17.30
  • Instalacja muzyczno – przestrzenna: Rytmy Przestrzeni – godz. 19.00 – 21.00

Patronem Merytorycznym pierwszego dnia jest Fundacja KanVision.

DZIEŃ II – 18.11.2022 r.

Konferencja „Projektowanie w trudnych czasach”. Wydarzenie współorganizowane z Podlaską Okręgową Izbą Architektów

  • sesja I. godz. 09:00 – 10:30 – „Projektowanie BIM, skanowanie laserowe i fotogrametria – podstawowe technologie nowoczesnego biura projektowego”
  • sesja II. godz. 11:00 – 12:30 – „Plany miejscowe a rozwój miast”
  • sesja III. godz. 13:00 – 14:30 – „Jak konkurować na rynku architektonicznym?”