Design

Nowy projekt Pawła Grobelnego

Paweł Grobelny.

Nowy projekt Pawła Grobelnego

Paweł Grobelny już wcześniej projektował w Poznaniu. Tym razem w stolicy Wielkopolski powstał dziedziniec zrealizowany dla firmy OKRE Development.

Reklama
Lectra banner śródtekstowy 7500x100 16.02.-15.03.2024

W niewielkim kompleksie budynków mieszkalnych zrodziła się koncepcja wspólnego dziedzińca dla mieszkańców. Do realizacji tego przedsięwzięcia zaproszony został wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych Paweł Grobelny, który zaprojektował zarówno zagospodarowanie dziedzińca, jak i różnego rodzaju meble zewnętrzne dla tej przestrzeni.

To już drugi projekt Pawła Grobelnego w Poznaniu. Poprzednim był wielokrotnie nagradzany park kieszonkowy w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo. Tym razem projektant zaaranżował przestrzeń wspólną nowo powstałego osiedla mieszkaniowego.

Projekt Pawła Grobelnego wyróżnia się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna.
Projekt Pawła Grobelnego wyróżnia się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna. Dodatkowo bardzo ważne jest umiejętne połączenie zieleni z małą architekturą.

Przy projektowaniu terenów wspólnych na ulicy Saperskiej w Poznaniu skupiałem się na różnych użytkownikach, którzy mogą się tutaj spotkać. To przestrzeń atrakcyjna zarówno dla osób młodych z dziećmi, dla samych dzieci w różnym wieku jak i dla osób starszych. Poszczególne meble i zabawki zostały zatopione w wysokich trawach, tak aby stworzyć intymne strefy. A różnego rodzaju ławki, platformy, stoliki umożliwiają spędzanie czasu w większych i mniejszych grupach. Bardzo ważne było stworzenie na tyle atrakcyjnej przestrzeni wspólnej, aby mieszkańcy potrafili się z nią identyfikować. Tak, aby ta przestrzeń dawała im oddech i zachęcała ich do wyjścia, kiedy będą ją obserwować ze swoich balkonów i okien – powiedział projektant.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Paweł Grobelny i jego dorobek

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense oraz przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.