Design

Nowa inicjatywa IKEA Katowice

sklep IKEA w Katowicach

Nowa inicjatywa IKEA Katowice

Za nową inicjatywą IKEA stoi ważne przesłanie: zobacz, jak można stworzyć coś z niczego, czyli z resztek tekstyliów. Efekty inspiracji przedstawia wystawa w sklepie IKEA Katowice.

„Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” to tytuł wystawy prezentującej prace podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Efekt pomysłowości młodych twórców można oglądać w przestrzeni dolnego parkingu sklepu IKEA w Katowicach. Pokazują oni, jak dać drugie życie tekstyliom.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 20 maskotek. Wszystkie ręcznie malowane, barwione i szyte przez młodzież w ramach zajęć pracowni tkaniny artystycznej. Wśród nich znajdują się różne motywy zwierząt i roślin. Do ich powstania zostały wykorzystane produkty pochodzące z ekspozycji asortymentu IKEA: zasłony, resztki tkanin sprzedawanych na metry, pokrycia, czy prześcieradła. Unikatowe maskotki są efektem pracy indywidualnej, jak i grupowej. Na wystawie przy każdej z prac znajduje się informacja o twórcy, technice wykonania, a także materiale wykorzystanym do jej powstania.

Jak dać drugie życie tekstyliom, ubraniom i meblom?

IKEA od lat działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i dąży do tego, żeby stawać się firmą coraz bardziej przyjazną dla ludzi i planety. Lokalna, wspólna inicjatywa IKEA Katowice oraz Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, wspiera tę globalną strategię. Zgodnie z nią firma do 2030 roku stanie się biznesem w pełni cyrkularnym oraz pozytywnie oddziałującym na klimat. W praktyce oznacza to, że korzystać będziemy wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, a cały nasz asortyment będzie produkowany z przetworzonych lub odnawialnych surowców pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób. Już teraz ponad jedną trzecią naszego asortymentu stanowią produkty Lepsze dla Ludzi i Planety, które wspierają zrównoważone życie w domu – mówi Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach.

Wystawa jest okazją do zaprezentowania kreatywności i talentów młodych ludzi, ale jednocześnie mamy nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla naszych klientów. Pokaże im, jak można nadać drugie życie tekstyliom. Odpady tekstylne są coraz bardziej palącym problemem naszego świata. Niestety, gdy trafiają na wysypisko, rozkładają się, wydzielając toksyczne substancje zatruwające glebę, wodę i powietrze. Dlatego tak istotne jest, aby dać im „drugą szansę”, jeśli jest możliwość ich ponownego wykorzystania – dodaje Katarzyna Nurkowska.

IKEA cały czas prowadzi działania, które mają na celu maksymalne wykorzystanie produktów wyposażenia domu m.in. poprzez ich odnawianie, ponowne użycie komponentów czy recykling materiałów. Klienci IKEA mogą skorzystać na przykład z usługi „Oddaj i zyskaj” umożliwiającej odsprzedanie używanych mebli IKEA, które trafiają do kącika sprzedaży okazyjnej, gdzie można je zakupić po okazyjnej cenie, za dokładnie tę samą kwotę, za którą zostały wykupione od poprzedniego właściciela. W ten sposób niepotrzebne już klientom meble zyskują szansę na nowy dom i drugie życie.

Jak IKEA Katowice inspiruje do zmian?

Współpraca pomiędzy sklepem IKEA w Katowicach a Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej trwa od roku. Zapoczątkowało ją przekazanie przez sklep materiałów, które wykorzystano do stworzenia poszewek dla seniorów w ramach akcji „Podusia dla babusi i dziadziusia”. Została ona zorganizowana w pierwszym okresie pandemii i polegała na stworzeniu i przekazaniu 150 wyjątkowych oraz autorskich poduszek dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej. W taki sposób młodzi ludzie wsparli seniorów.

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, a wielu seniorów nie kryło wzruszenia z otrzymanego prezentu. Jednocześnie udało się nam namówić także inne miejsca w Polsce, a nawet Czechach, na Ukrainie i we Włoszech do podjęcia podobnych działań. Wystawa „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” to kolejna inicjatywa, gdzie wykorzystujemy rzeczy, którym nadajemy drugie życie. Tym samym pokazujemy, że wszystko można wykorzystać. Nie wszystko też musimy mieć tylko dla siebie, ale jest to także sposób na zrobienie pięknego prezentu. Nie potrzeba do tego angażować większych środków, a wystarczy tylko pomysł i działanie. Wspólnie małymi krokami możemy zmieniać świat na lepsze. Ważne, żeby ludziom żyło się dobrze i byli szczęśliwi – mówi Iwona Wilk, dyrektorka Młodzieżowym Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA prezentuje nowości na lato 2023

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej jest pozaszkolną placówką oświatową. To miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty we wszystkich możliwych kierunkach. W ofercie nie brakuje m.in. zajęć plastycznych, muzycznych, tanecznych, folklorystycznych, ceramiki, czy z tkaniny artystycznej. A także warsztatów dziennikarskich, literackich, fotograficznych, czy komputerowych. Wśród wychowanków placówki są m.in. piosenkarz Dawid Podsiadło, pisarka Anna Cieplak, czy artystka wizualna Diana Lelonek. Prezentowane na wystawie prace powstały w pracowni prowadzonej przez Kingę Bielec.

Wystawa „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” w sklepie IKEA w Katowicach potrwa do wiosny.