Design

Nie żyje Virgil Abloh, twórca kolekcji dla IKEA

Virgil Abloh (ur. 30 września 1980 w Rockford, Illinois, zm. 28 listopada 2021 w Chicago).

Nie żyje Virgil Abloh, twórca kolekcji dla IKEA

Po trwającej ponad dwa lata walce z rakiem, 28 listopada, w wieku 41 lat, odszedł Virgil Abloh. Amerykański projektant mody ma na swoim koncie również kolekcję MARKERAD dla IKEA.

Wszyscy jesteśmy zdruzgotani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, lecz także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH łączy się w wielkim smutku, wszyscy myślimy o jego bliskich, żegnających męża, ojca, brata i przyjaciela – napisał w oficjalnym oświadczaniu Bernard Arnault, prezes francuskiego koncernu LVMH.

Przez ponad dwa lata Virgil dzielnie walczył z rzadką, agresywną odmianą raka, mięsakiem naczynioruchowym serca. Zdecydował się prowadzić swoją walkę prywatnie od momentu diagnozy w 2019 roku, poddając się licznym wymagającym terapiom, a wszystko to przy kierowaniu kilkoma znaczącymi instytucjami, które obejmują modę, sztukę i kulturę.

Mimo tego wszystkiego, jego etyka pracy, nieskończona ciekawość i optymizm nigdy się nie zachwiały. Virgil kierował się oddaniem swojemu rzemiosłu, misją otwierania drzwi innym i tworzenia ścieżek prowadzących do większej równości w sztuce i designie. Często powtarzał: Wszystko, co robię, robię dla 17-letniej wersji samego siebie”, głęboko wierząc w moc sztuki, która inspiruje przyszłe pokolenia – to z kolei fragment oświadczenia, które opublikował założony przez Virgila Abloha dom mody Off-White.

W 2019 roku IKEA i Virgil Abloh wprowadzili na rynek kolekcję MARKERAD – serię produktów stworzonych z myślą o millenialsach i ich pierwszym mieszkaniu. 

Kolekcja MARKERAD to mieszanka przedmiotów, które idealnie sprawdzą się przy urządzaniu pierwszego mieszkania. W jej skład weszły meble, takie jak stół, krzesło i kanapa, a także mniejsze przedmioty, jak skrzynka na narzędzia, zegar czy tekstylia. Projekty Abloha zacierają granice pomiędzy funkcjonalnością a sztuką. Wiele z produktów pełni jednocześnie kilka funkcji, tak jak łóżko dzienne, które służy jako miejsce do spania, pracy, jedzenia oraz spotkań z przyjaciółmi.

Chciałbym, aby każdy przedmiot z kolekcji wzbudzał w ludziach poczucie dumy oraz by świetny design był głównym powodem, żeby je posiadać – powiedział Virgil Abloh.