Design

Nie żyje Virgil Abloh, twórca kolekcji dla IKEA

Virgil Abloh (ur. 30 września 1980 w Rockford, Illinois, zm. 28 listopada 2021 w Chicago).

Nie żyje Virgil Abloh, twórca kolekcji dla IKEA

Po trwającej ponad dwa lata walce z rakiem, 28 listopada, w wieku 41 lat, odszedł Virgil Abloh. Amerykański projektant mody ma na swoim koncie również kolekcję MARKERAD dla IKEA.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Wszyscy jesteśmy zdruzgotani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, lecz także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH łączy się w wielkim smutku, wszyscy myślimy o jego bliskich, żegnających męża, ojca, brata i przyjaciela – napisał w oficjalnym oświadczaniu Bernard Arnault, prezes francuskiego koncernu LVMH.

Przez ponad dwa lata Virgil dzielnie walczył z rzadką, agresywną odmianą raka, mięsakiem naczynioruchowym serca. Zdecydował się prowadzić swoją walkę prywatnie od momentu diagnozy w 2019 roku, poddając się licznym wymagającym terapiom, a wszystko to przy kierowaniu kilkoma znaczącymi instytucjami, które obejmują modę, sztukę i kulturę.

Mimo tego wszystkiego, jego etyka pracy, nieskończona ciekawość i optymizm nigdy się nie zachwiały. Virgil kierował się oddaniem swojemu rzemiosłu, misją otwierania drzwi innym i tworzenia ścieżek prowadzących do większej równości w sztuce i designie. Często powtarzał: Wszystko, co robię, robię dla 17-letniej wersji samego siebie”, głęboko wierząc w moc sztuki, która inspiruje przyszłe pokolenia – to z kolei fragment oświadczenia, które opublikował założony przez Virgila Abloha dom mody Off-White.

W 2019 roku IKEA i Virgil Abloh wprowadzili na rynek kolekcję MARKERAD – serię produktów stworzonych z myślą o millenialsach i ich pierwszym mieszkaniu. 

Kolekcja MARKERAD to mieszanka przedmiotów, które idealnie sprawdzą się przy urządzaniu pierwszego mieszkania. W jej skład weszły meble, takie jak stół, krzesło i kanapa, a także mniejsze przedmioty, jak skrzynka na narzędzia, zegar czy tekstylia. Projekty Abloha zacierają granice pomiędzy funkcjonalnością a sztuką. Wiele z produktów pełni jednocześnie kilka funkcji, tak jak łóżko dzienne, które służy jako miejsce do spania, pracy, jedzenia oraz spotkań z przyjaciółmi.

Chciałbym, aby każdy przedmiot z kolekcji wzbudzał w ludziach poczucie dumy oraz by świetny design był głównym powodem, żeby je posiadać – powiedział Virgil Abloh.