Design

Łódź Design Festival: odsłona druga

„Elementarz polskiego designu" zaprezentował 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy czy zabawki.

Łódź Design Festival: odsłona druga

Specjalna, dodatkowa edycja Łódź Design Festival, pod hasłem LEPIEJ 2.0, potrwa od 16 do 19 września. Na festiwalową publiczność czeka ponad 20 wystaw – wszystkie dostępne bezpłatnie!

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Pierwszą, majową część tegorocznego Łódź Design Festival, zorganizowano pod hasłem LEPIEJ w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, organizatorzy zaprezentowali najważniejsze projekty.

Druga odsłona ŁDF 2021 wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych, pofabrycznych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3 – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. Podkreśla, że wie, jak bardzo festiwalowa publiczność stęskniła się za tą przestrzenią. Dlatego cieszymy się, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będziemy mogli zaprosić wszystkich do Centrum Festiwalowego, które wypełnimy najciekawszymi projektami i pracami twórców chcących zmieniać świat na lepsze – mówi.

Łódź Design Festival to bardzo ważne wydarzenie na festiwalowej mapie naszego miasta. Tym bardziej cieszymy się, że po małej przerwie, spowodowanej różnymi turbulencjami związanymi z pandemią, druga część tegorocznego festiwalu odbędzie się w przestrzeni Art_Inkubatora. Najważniejsze przesłanie tego festiwalu to żeby było lepiej i żebyśmy w kolejnych latach nie musieli walczyć z pandemią, z obostrzeniami, by wszyscy miłośnicy wzornictwa mogli tu przychodzić i cieszyć się tym, co prezentują organizatorzy i kuratorzy – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Łódź Design Festival i opowieści o designie

Wszystkie wystawy w ramach LEPIEJ 2.0 będą dostępne całkowicie bezpłatnie. Organizatorzy chcą na nowo rozpocząć cykl opowieści o designie, docierając z nim do jak najszerszej publiczności. Po raz kolejny zwracają uwagę, że design to nie tylko estetyka. Zależy im na tym, żeby przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki mówi się o projektowaniu. Powinno ono bazować na naukowych podstawach, a także rozwiązywać rzeczywiste problemy w naszym codziennym życiu.

Poświęcone polskiemu wzornictwu wystawy historyczne zachęcają, aby zwiedzać je rodzinnie. „Elementarz polskiego designu” zaprezentuje 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy czy zabawki. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki.

Tuż obok będzie można zobaczyć „Elementarz polskiej kultury”, zwracający uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Na wystawie będzie można zobaczyć zinterpretowane przez 11 współczesnych polskich ilustratorów, 44 dzieła powstałe po 1918 roku, które zyskały duży międzynarodowy rozgłos, są reprezentatywne dla danego autora i które, zdaniem kuratorów wystawy, po prostu warto znać. 

W Puro Hotel, można było zapoznać się z prezentacją prac twórczyni biżuterii z upcyclingu Anny Orskiej na wystawie „Nowa estetyka – odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta".
W Puro Hotel, można było zapoznać się z prezentacją prac twórczyni biżuterii z upcyclingu Anny Orskiej na wystawie „Nowa estetyka – odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta”.

Istotną częścią drugiej odsłony tegorocznego Łódź Design Festival będzie prezentacja nowych rozwiązań, które proponują młodzi projektanci. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach, a także wykorzystanie odpadów.

W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – podkreśla Piernikowski.

Będzie LEPIEJ

Podczas LEPIEJ 2.0 rezultaty działań studentów i ich opiekunów zostaną zaprezentowane na aż siedmiu wystawach, przygotowanych m.in. przez Akademię Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, School of Form Uniwersytetu SWPS, a także Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie.

Wystawa „Przestrzeń co-workingu. 19. Edycja PE-P” przygotowana w ramach projektu „Lepiej 2.0”.
Wystawa „Przestrzeń co-workingu. 19. Edycja PE-P” przygotowana w ramach projektu „Lepiej 2.0”.

Szczególne miejsce w programie LEPIEJ 2.0 zajmuje wystawa „Z Polski. Selekcja Łódź Design Festival”, czyli prezentacja najlepszego krajowego designu. Wielu producentów, których obiekty zostaną zaprezentowane w Centrum Festiwalowym, znajduje się w gronie wyróżnionych w organizowanym przez ŁDF plebiscycie must have.

Estetycznych wrażeń z pewnością dostarczy zwiedzającym wystawa jednego z najlepszych współczesnych projektantów, Oskara Zięty. To twórca, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadają na zróżnicowane wyzwania współczesności. Wystawa „INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty” to przykład myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Projekty należące do ekspozycji wzbudzają zachwyt swoją unikalnością. Wśród nich znajdzie się m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata, czyli Ultraleggera. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach. 

Wystawa „Inflatales. Stalowe opowieści” Oskara Zięty.
Wystawa „Inflatales. Stalowe opowieści” Oskara Zięty. Fot. Bartek Pawlik.

Wystawę „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, przygotowała Aleksandra Koperda z Hygge Blog. Zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, to 35 eksponatów funkcjonujących w domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość.

Kobiety na Łódź Design Festival

Z kolei na ekspozycji „Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!” publiczność zobaczy 11 projektów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella, a także absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na wystawę złożą się dywany będące prawdziwą eksplozją wielokierunkowego artyzmu, a także pokazującego, jak wielka jest siła kobiecego pierwiastka.

Na ekspozycji „Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!” publiczność zobaczyła 11 projektów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella oraz absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Na ekspozycji „Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!” publiczność zobaczyła 11 projektów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella, a także absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podczas LEPIEJ 2.0, za sprawą łódzkiego fotografa Dawida Furkota, powstanie instalacja „Mesydż”, będącą rodzajem psycho-geograficznego kolażu ułożonego z miejskiej typografii.

Czy próbowaliście zastanowić się kiedyś, ile kamer rejestruje wasz wizerunek, gdy idziecie rano po bułki? Kto i jak zarządza tymi nagraniami i gdzie są przechowywane? Czym tak naprawdę jest przestrzeń publiczna i jak odnosi się do nas jako jednostek prywatnych? – pyta projektantka Jo Jurga dodając, że Furkot nie serwuje nam gotowych odpowiedzi: Zadaje jednak wnikliwe pytania i zmusza do refleksji. Na jego zdjęciach chaos polskich miast, stare szyldy, uszkodzone neony, zmaltretowane czasem i inwencją pojedynczych mieszkańców elewacje zostają ubrane w harmonię i porządek.

Szczególne miejsce w programie „Lepiej 2.0” zajęła wystawa „Z Polski. Selekcja Łódź Design Festival”, będąca prezentacją najlepszego krajowego designu.
Szczególne miejsce w programie „Lepiej 2.0” zajęła wystawa „Z Polski. Selekcja Łódź Design Festival”, czyli prezentacja najlepszego krajowego designu.

Pod hasłem „100%LoveOriginal” Stowarzyszenie #loveOriginal zaprezentuje na swojej wystawie wybór przedmiotów stworzonych przez artystów i designerów. Przekazują w nich oni swoją osobowość i talent, wyrażają siebie, tworzą własne trendy, czerpią z tradycji, a także delektują się materiałami, pisząc historię wzornictwa użytkowego. Wystawa będzie zaprezentowana w dwóch częściach – w Centrum Festiwalowym, a także na parterze galerii handlowej w łódzkiej Manufakturze.

Lem na Łódź Design Festival

W odpowiedzi na prośby łodzian, podczas LEPIEJ 2.0 jeszcze raz pokazana zostanie wystawa „Słownik kultury łódzkiej/ludz-kiej”. Jej celem jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Centrum Festiwalowym zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej.

W harmonogramie festiwalu znalazły się m.in. takie wydarzenia online, jak ekspercka dyskusja wokół haseł „Miasto / zieleń / woda” (na zdjęciu).
W harmonogramie festiwalu znalazły się m.in. takie wydarzenia online, jak ekspercka dyskusja wokół haseł „Miasto / zieleń / woda” (na zdjęciu). Fot. Aleksandra Pawłowska.

Wystawy w ramach LEPIEJ 2.0 będą czekały na festiwalową publiczność również w innych częściach miasta. Na terenie Manufaktury, na ogrodzeniu przy Muzeum Miasta Łodzi, organizatorzy zaprezentują projekt „LEM”, zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema. Na wystawę złożą się stworzone przez współczesnych artystów plansze, będące plastyczną interpretacją wybranych książek wybitnego pisarza.

Całkiem niedaleko, bo w PURO Hotel, będzie można zapoznać się z prezentacją prac twórczyni biżuterii z upcyclingu Anny Orskiej na wystawie „Nowa estetyka – odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta”. Projektantka zwraca uwagę na to, że skoro produkcja nie zniknie, to przez wzgląd na wszechobecną dominację modelu „kup-użyj-wyrzuć”, firmy wytwarzające ubrania i dodatki są jednymi z tych, którzy mają najwięcej na sumieniu.

Wystawa w Domu Literatury w Łodzi prezentująca prace Magdy Grabowskiej-Wacławek, wokalistki i kompozytorki występującej pod pseudonimem Bovska.
Wystawa w Domu Literatury w Łodzi prezentująca prace Magdy Grabowskiej-Wacławek, wokalistki i kompozytorki występującej pod pseudonimem Bovska.

Natomiast w Domu Literatury w Łodzi w piątek o godz. 18:00 otworzy się ekspozycja prezentująca prace Magdy Grabowskiej-Wacławek, wokalistki i kompozytorki występującej pod pseudonimem BOVSKA, a także uznanej ilustratorki, która projektuje najróżniejsze formy grafiki użytkowej, od książek przez plakaty i okładki płyt po murale.

Coś dla najmłodszych

W programie festiwalu oczywiście nie zabraknie interesujących wydarzeń. Te, jeszcze bez udziału publiczności, będą transmitowane online. Jednym z nich będzie premiera przygotowanego we współpracy z ARCHIZO słuchowiska architektonicznego dla dzieci „Widzę Ciebie mój człowieku – mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ”. Jego bohaterowie, sympatyczne rodzeństwo – Nela i Felek – tym razem odkrywają świat architektury jednego z łódzkich osiedli. Poza spotkaniem m.in. z Katarzyną Kobro, dzieci wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie, czym jest mądre projektowanie.

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Follow the object”. To etnograficzna metoda badawcza pozwalająca przyglądać się ludzkim zachowaniom wynikającym z używania różnych obiektów.
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Follow the object”. To etnograficzna metoda badawcza pozwalająca przyglądać się ludzkim zachowaniom wynikającym z używania różnych obiektów. Fot. Oświecony.

Istotnym elementem programu będzie przedstawienie rezultatów badania „Jakość życia w czasie pandemii”, zrealizowanego we współpracy z Biurem Badań Społecznych Question Mark, które powstało w celu zapełnienia luki w naukowej diagnozie czasu lockdownu i tego, co zmieniło się w naszym życiu przez fakt zamknięcia w mieszkaniach.

Łódź Design Festival w czasach lockdownu

Lockdown uświadomił wielu ludziom, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas sobotniego bloku konferencyjnego z udziałem zaproszonych ekspertów i prowadzącej Janiny Bąk – zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa Łódź Design Festival.

Warsztat dla dzieci „Miasto Idealne”.
Warsztat dla dzieci „Miasto Idealne”. Fot. Aleksandra Pawłowska.

Ciekawie zapowiada się tegoroczne otwarcie festiwalu, wzbogacone obecnością wybranych kuratorów, którzy oprowadzą festiwalową publiczność po swoich ekspozycjach. Start już w czwartek 16 września o godz. 18:00, w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3.

Ponadto w harmonogramie swoje miejsce mają m.in. takie wydarzenia online, jak rozdanie nagród i spotkanie z laureatami konkursu Pure Design, spotkanie „Projektowanie #LEPIEJ: REKREACJA w czasach pandemii” z udziałem Gosi i Tomka Rygalików, czy ekspercka dyskusja wokół haseł „miasto / zieleń / woda”. Stacjonarnie organizatorzy zapraszają na sobotnią imprezę festiwalową #razemLEPIEJ, podczas której o uczestników zadbają DJ Fagot oraz bistro NieWinni.

TEKST: Diana Nachiło