Design

Krzesło Eames w limitowanej edycji

Vitra wprowadzi na rynek limitowaną edycję krzesła Eames

Krzesło Eames w limitowanej edycji

Vitra ogłosiła, że już w czerwcu na rynku pojawi się limitowana edycja krzesła Eames z kotem Steinberga. Jak poinformowano, będzie ono dostępne w ilości 500 sztuk.

Ta wyjątkowa edycja, we współpracy z Eames Office i firmą Herman Miller, odtwarza rysunek naszkicowany w latach 50. na Eames Fibergrass Armchair przez amerykańskiego artystę, ilustratora i karykaturzystę rumuńskiego pochodzenia – Saula Steinberga.

Eames i Steinberg

Wkrótce po tym, jak Charles i Ray Eames opracowali krzesło Shell, ich dobry przyjaciel Saul Steinberg odwiedził biuro pary w Los Angeles przy 901 Washington Boulevard. Artysta już wcześniej zasłynął swoimi humorystycznymi i czasami prowokacyjnymi rysunkami ludzi i zwierząt –  zwłaszcza kotów –  którymi wielokrotnie przekraczał granice tradycyjnych mediów.

Podczas pobytu w biurze duetu projektowego Steinberg spontanicznie chwycił za pędzel i namalował kilka żywych postaci na meblach, podłogach i ścianach studia. Jedną z narysowanych postaci był śpiący kot. Steinberg nakazał mu zdrzemnąć się na krześle . Wydaje się, że odprężony kot z zamkniętymi oczami znalazł idealne miejsce do odpoczynku i na zawsze pozostanie zjednoczony z meblem.

Steinberga najwidoczniej zafascynował falisty kształt nowego projektu, więc wykorzystał go jako podstawę do serii rysunków, wśród nich znajdowała się odpoczywająca kobieta i kot (jedyne dwa oryginalne dzieła, które pozostały z tej sesji artystycznej). Aby jak najwierniej odtworzyć kota Steinberga na każdym siedzisku z włókna szklanego, oryginalne krzesło – będące w posiadaniu Eames Institute w Kalifornii – zostało zeskanowane przez specjalistyczną firmę, a uzyskany w ten sposób plik 3D posłużył do stworzenia szablonu.

Zadanie odtworzenia rysunku kota Steinberga na każdym pojedynczym krześle powierzono wykwalifikowanemu artyście, który swą pracę wykonał ręcznie, używając farby, która została poddana szczegółowej ocenie, aby była jak najbardziej zbliżona do oryginału. Po ręcznym naniesieniu ilustracji z kotem na siedzisko, jest ono również ręcznie numerowane, zabezpieczane lakierem ochronnym i otrzymuje specjalną etykietę.

Rysunek kota Steinberga został wykorzystany za zgodą The Saul Steinberg Foundation.

Limitowana edycja krzeseł z rysunkiem kota Steinberga będzie dostępna od 14 czerwca, wyłącznie na vitra.com. By uzyskać wcześniejszy dostęp do oficjalnej sprzedaży, należy się zarejestrować.

Krzesła z włókna szklanego

W 1948 roku Charles i Ray Eames wzięli udział w międzynarodowym konkursie na tanie projekty mebli, zorganizowanym przez nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zgłaszając do konkursu krzesło z siedziskiem uformowanym tak, by pasowało do konturów ludzkiego ciała wraz z koncepcją różnych podstaw. Ich projekt zdobył drugą nagrodę. Jednak metalowa skorupa okazała się zbyt skomplikowana i kosztowna, by można ją było z powodzeniem produkować na masową skalę. Poszukiwania alternatywnych materiałów doprowadziły ich w końcu do żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Materiał ten, wcześniej niewykorzystywany w przemyśle meblarskim, pozwolił parze na pomyślne opracowanie projektu krzesła do produkcji na dużą skalę.

Charles Eames powiedział kiedyś, że rolą projektanta jest rola bardzo dobrego, rozważnego gospodarza, przewidującego potrzeby swoich gości. Dzięki formowanym tworzywom sztucznym, włóknom szklanym i drewnianym krzesłom – a także krzesłom drucianym – Charles i Ray Eames stworzyli uniwersalną odpowiedź na to, czego wszyscy oczekują od krzesła: prostej, wdzięcznej formy, która pasuje do każdego ciała i każdego miejsca.

Źródło: na podstawie informacji marki Vitra.