Design

Gdynia Design Days, czyli morze i design

IKEA na Gdynia Design Days

Gdynia Design Days, czyli morze i design

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days skupia się na Bałtyku, jego cennych zasobach i możliwościach, z których można korzystać. Festiwal potrwa do 10 lipca.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Organizatorzy zapraszają do Gdyni wszystkich tych, którym bliskie są morze i design. Podczas wydarzenia promowane są dobre praktyki oraz innowacje projektowe w duchu zrównoważonego rozwoju.

Festiwal od lat gości wystawców i prekursorów współczesnego designu, podejmując wyzwania, jakie stawia przed nimi współczesny, szybko zmieniający się świat. Projektowanie w kontekście zmian społecznych, klimatycznych i wielu innych, jakie nas czekają, od zawsze było tematem przewodnim GDD. Tegoroczne hasło – Współmorze – nawiązuje do współdzielenia, ponieważ bez względu na to, gdzie żyjemy, korzystamy z tych samych zasobów planety, które się kurczą. Tak jak zasoby naszego morza – Bałtyku.

IKEA na Gdynia Design Days

Do wzięcia udziału w Gdynia Design Days, by podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją do urządzania domów, zaprasza IKEA. Obserwowanie tego, jak mieszkają ludzie w różnych zakątkach świata, jest według IKEA jednym z kluczowych elementów projektowania artykułów wyposażenia domu. To między innymi w ten sposób można czerpać inspirację do stworzenia swojego własnego miejsca – dopasowanego do zmieniających się potrzeb. Ludzie z całego świata często spotykają się z podobnymi problemami, np. z ograniczoną powierzchnią i koniecznością bezkonfliktowego współdzielenia przestrzeni domowej oraz zmianami. Dzielenie się spostrzeżeniami na temat możliwych rozwiązań, może pomóc w stawianiu im czoła.

Mówi się o morskich granicach, ale przecież morze bardziej łączy niż dzieli. Bałtyk to nie zamknięty szlaban, ale droga, którą możemy razem podążać – tak o morzu piszą organizatorzy Gdynia Design Day.

Nieważne jak daleko od siebie mieszkamy, planeta to nasz wspólny dom, o który uczymy się dbać. Tegoroczne Gdynia Design Days to dobra okazja, aby przyjrzeć się staraniom marek oraz projektom, wykorzystującym bogactwo wód i oceanów w duchu gospodarki cyrkularnej. IKEA korzysta z tych zasobów w odpowiedzialny sposób, inspirując klientów do bardziej świadomej konsumpcji oraz przyjaznych środowisku nawyków. W roku finansowym 2021, 73% materiałów wykorzystywanych w produktach IKEA były materiałami odnawialnymi lub pochodzącymi z recyklingu. W tegorocznych wiosennych nowościach pojawił się, np. haczyk na ubrania KNOPARE w kształcie statku – w 90% wykonany ze zużytych sieci rybackich i lin, czyli odpadów wyławianych z mórz przez rybaków.

Już czas, żeby społeczeństwo zredefiniowało znaczenie słowa „odpad”, ponieważ to, co dotychczas nam się nim wydawało, okazuje się być pełnowartościowym surowcem. W IKEA dobrze o tym wiemy i kładziemy na to nacisk w naszych kolekcjach. Cieszymy się, że możemy być partnerem wydarzenia, które rozumie i promuje wizję przyszłości designu użytkowego. Czas nie tylko zmniejszyć ilość nowych śmieci, ale też oczyścić morza z już istniejących – mówi Katarzyna Jaros-Puzio, projektantka oraz Krajowa Liderka ds. Architektury Wnętrz w IKEA Polska, która gość specjalny panelu podczas Gdynia Design Day.

Zmiana na lepsze

We współczesnym, szybko rozwijającym się świecie, słowem kluczowym jest zmiana. Podczas dwóch minionych lat pandemii odkrywaliśmy swoje domy na nowo, doceniliśmy proste rzeczy jak ogródki i balkony czy obecność kwiatów we wnętrzach. Staraliśmy się jak najlepiej dopasować nasze mieszkania do realiów nauki i pracy zdalnej, a także do potrzeb spędzania wolnego czasu np. treningów, ćwiczeń i innych aktywności, które dotychczas wykonywaliśmy poza miejscem zamieszkania. Odkryliśmy wiele ograniczeń, ale też możliwości naszej przestrzeni w myśl hasła „Dom przyjazny dla planety”, wykreowanego przez IKEA. Obecność IKEA na Gdynia Design Days udowadnia, że nawet małe zmiany w obrębie mieszkania oraz otoczenia pozwalają być bardziej neutralnym dla środowiska.