Design

Filozofia projektowania finalistów Mies van der Rohe Award

filozofia projektowania finalistów Mies van der Rohe Award

Filozofia projektowania finalistów Mies van der Rohe Award

José Toral i Marta Peris to finaliści jednego z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie – Mies van der Rohe Award. Podczas wizyty na stoisku Cosentino na targach Warsaw Home & Contract opowiedzieli, czym jest dla nich filozofia projektowa.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Zaprojektowane przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza z Grynasz Studio stoisko Cosentino gościło wielu wyjątkowych gości. Prawdziwe tłumy pojawiły się w przestrzeni wystawienniczej podczas spotkania z Martą Peris i José Toral z obsypanej nagrodami pracowni PERIS+TORAL ARQUITECTES. Jednym z tematów była filozofia projektowania. Spotkanie z projektantami poprowadziła arch. Magda Maciąg, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

O filozofii projektowej i finale konkursu Mies van der Rohe Award

Bycie finalistą tak prestiżowego konkursu zapewnia oczywiście rozpoznawalność w świecie architektury. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się znaleźć w tym gronie, zwłaszcza że jurorzy porównywali zgłoszone projekty na bardzo wielu płaszczyznach. Wyróżniona realizacja 85 Social Housing Units to ważny projekt dla naszego biura. Rozpoczęliśmy pracę nad nim od idei – pytania: „co by się stało, gdyby wszystkie pokoje w mieszkaniu miały tę samą powierzchnię?”. Okazało się, że takie rozwiązanie odpowiada na potrzeby rodzin nowego typu. W XXI w. mamy do czynienia nie tylko z rodzinami składającymi się z dwojga rodziców i ich dzieci. Ludzie mieszkają teraz w bardzo różnych konfiguracjach. Gdy pokoje nie różnią się wielkością, wszyscy domownicy są sobie równi. Drugą ważną kwestią dotycząca tego projektu był fakt, że jeżeli wszystkie pokoje są jednakowe, można w łatwy sposób wymieniać się nimi, zmieniać ich funkcje. Dom zyskuje w ten sposób pewnego rodzaju elastyczność. Dużym wyzwaniem było też dla nas dojście do tego, jakich rozmiarów powinno być pomieszczenie, by mogło być, jeśli będzie taka potrzeba, np. kuchnią i jadalnią albo kuchnią i salonem. Odwołaliśmy się do kultury japońskiej. Poszczególne pokoje mają wymiary będące wielokrotnością powierzchni maty tatami. Mata ma 90×180 cm i jest skrojona na miarę jednej osoby. W domach japońskich pomieszczeń nie nazywa się tak jak w naszej kulturze od funkcji, którą pełnią, lecz od liczby mat tatami, które się w nich mieszczą – powiedzieli Marta Peris i José Toral.

Filary zrównoważonej architektury a filozofia projektowania

Jako główne filary zrównoważonej architektury Marta Peris i José Toral uznają zrównoważony rozwój w obszarach: środowiska, społecznym i ekonomicznym.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Uważamy, że należy wznosić budynki, które nie tylko nie szkodzą środowisku, ale też przynoszą korzyści społeczne i ekonomiczne. Przyszłość należy do idei dzielenia się. Jeśli więcej się dzielimy, każdy z nas mniej potrzebuje dla siebie. Ma to wpływ również na budowanie dobrych relacji między użytkownikami. Borykamy się z problemem samotności. W Hiszpanii jest wielu starych ludzi, którzy są sami na świecie. Projektujemy domy, w których mogą mieszkać razem różne pokolenia, dzielić przestrzenie wspólne, jak choćby kuchnię, troszczyć się jedni o drugich. Uważamy, że architektura może pomóc także w tym społecznym kryzysie. Jeżeli redukujemy powierzchnie potrzebne nam indywidualnie, bo dzielimy je z innymi, to działamy też na rzecz zrównoważonego rozwoju ekonomicznego – podkreślili Marta Peris i José Toral.