Design

Dwupoziomowy apartament w stolicy niczym nowojorski loft

Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design - część dzienna.

Dwupoziomowy apartament w stolicy niczym nowojorski loft

Znajdujący się w sercu warszawskiego Żoliborza dwupoziomowy apartament zachwyca harmonią nowoczesności i przytulności. Oto historia przemiany przestrzeni, która dzięki Balicka Design klimatem przypomina nowojorski loft z widokiem na Central Park.

Źródło inspiracji okazało się trafne. Nie tylko wpisało się w potrzeby i oczekiwania właścicieli, ale także w lokalizację i układ. To przede wszystkim one czynią dwupoziomowy apartament w Warszawie wyjątkowym.

Nowy Jork to miasto marzeń. Tętniąca życiem o każdej porze dnia i nocy metropolia zachwyca nowoczesną architekturą od lat, stanowiąc inspirację także w aranżacji wnętrz. Kto nie pragnął spędzić choć jednego dnia w słynnych nowojorskich loftach, z których rozciąga się imponujący widok na Central Park? Marzenie to postanowiła spełnić Agnieszka Balicka z zespołem Balicka Design, która urządziła w tym stylu nowoczesny apartament na warszawskim Żoliborzu.

Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design - salon, widok z góry.
Salon – widok z góry. Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design. Fot. Yassen Hristov.
Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design.
Część dzienna w dwupoziomowym apartamencie w Warszawie, proj. Balicka Design. Fot. Yassen Hristov.

Marzenie właścicieli było proste: stworzyć miejsce, które będzie równocześnie nowoczesne i przyjazne dla całej rodziny. Nasz zespół architektów otrzymał zadanie, które wymagało połączenia prostoty z wyjątkowym urokiem miejsca. W odpowiedzi na te oczekiwania, postawiliśmy na elementy, które od razu przywołują ciepłe uczucia i emanują elegancją znaną z nowojorskich loftów właśnie – wyjaśnia architekt Agnieszka Balicka.

Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design - sypialnia.
Sypialnia. Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design. Fot. Yassen Hristov.

Jak powstawał dwupoziomowy apartament w Warszawie?

Dwupoziomowa przestrzeń pozwoliła na dużą swobodę aranżacyjną, a widoki zza okien przywołują skojarzenia z nowojorskim Central Park. By wpuścić naturę do wnętrz, ale też dodać im tak pożądanej przez inwestorów przytulności, podstawą projektu stało się obecne w różnych formach drewno.

Drewniana dębowa podłoga, korkowe okładziny i orzechowy fornir stanowią tu bazę całej aranżacji. To one zachęcały architektów do zabawy przejściami kolorystycznymi, jak i samą formą.

Choć kolorystyka apartamentu jest zdominowana przez stonowane odcienie brązu, bieli i czerni, to elegancka paleta barw została przełamana odważnym odcieniem niebieskiego. Pojawia się on w postaci dużej wygodnej sofy, która organizuje otwartą na dwie kondygnacje część wypoczynkową. To nagrodzony tytułem Design dla Konesera 2018 model Feza, który architekci wybrali z oferty polskiej marki Nobonobo.

Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design - łazienka.
Łazienka. Dwupoziomowy apartament w Warszawie, proj. Balicka Design. Fot. Yassen Hristov.

Sofa Feza Nobonobo wydała mi się doskonałym wyborem do wnętrz nowoczesnych, niepozbawionych jednak klasycznej elegancji. Jej proste linie i geometryczne kształty pozwoliły zachować minimalistyczny charakter aranżacji, zaś wygodne siedziska wykończone precyzyjnym przeszyciem oraz tkanina tapicerska w głębokim odcieniu niebieskiego dodały przytulności. Dodatkowo sofa Feza jest niesamowicie wygodna, a wielość dostępnych modułów pozwala dokładnie wpisać ją w aranżowaną przestrzeń. Ten nietuzinkowy akcent nadaje przestrzeni indywidualności i charakteru, podkreślając jednocześnie jej wyjątkowość – uzasadnia wybór architektka.