Design

Dr Jan Godlewski podwójnym stypendystą

Dr Jan Godlewski, projektant mebli.

Dr Jan Godlewski podwójnym stypendystą

Projektant mebli, białostoczanin – dr Jan Godlewski – z Katedry Sztuk Projektowych działającej w ramach Instytutu Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023. Roczne stypendium z MKiDN zakończy się przygotowaniem prototypów mebli.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Jak poinformował Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, w tym roku o stypendium Ministra Edukacji i Nauki starało się około 1400 wybitnych młodych naukowców. Dr Jan Godlewski w dyscyplinie „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” jest zaledwie jedną z sześciu osób, które zostały stypendystami Ministra. Stypendia na okres trzech lat były przyznawane na podstawie oceny dotychczasowego dorobku naukowego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało stypendia 216 młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom, spośród 1390 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium. Stypendia dla wybitnych młodych naukowców zostały przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki na okres 3 lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5.390 zł.

Dr Jan Godlewski otrzymał także roczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.

Stypendium zostało przyznane dla projektu, który dotyczy projektowania mebli inspirowanych tradycyjnym rzemiosłem, tożsamością regionalną – wyjaśnia dr Jan Godlewski. – Mój projekt był zainspirowany podlaskimi meblami. Te sprzęty, które były niegdyś wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Choć były wykonane w sposób rzemieślniczy przez osoby, które nie były zawodowymi projektantami to mogę powiedzieć, że zostały zaprojektowane. Mogę podać przykłady przedmiotów, które można zobaczyć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Poczynając od stołka wykonanego bez użycia grama metalu lub kleju, po beczkę, w której metalową bednarkę zastąpiono drewnianym prętem zawiązanym na supeł. Jest to kopalnia inspiracji. Cechą dawnych sprzętów była niesłychana kreatywność, której źródłem był ograniczony dostęp do materiałów. Deficyt surowca zmuszał do niestandardowego działania, którego owocem były genialne i piękne w swej prostocie rozwiązania.

Roczne stypendium zakończy się przygotowaniem prototypów mebli, jakie zaprojektuje stypendysta Ministra. Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano 293 osobom, spośród 1732 złożonych wniosków. Przyznawane są na rok, a ich miesięczna wysokość wynosi 4.000 zł.

Z okazji otrzymania stypendiów Wydział Architektury Politechniki Białostockiej postanowił przybliżyć sylwetkę stypendysty. Dr Jan Godlewski na co dzień jest nauczycielem akademickim w Katedrze Sztuk Projektowych działającej w ramach Instytutu Sztuki, którego dyrektorem jest prof. dr hab. Jarosław Perszko.

W Katedrze Sztuk Projektowych kierowanej przez dr hab. Tatianę Misijuk, prof. PB uczymy głównie projektowania wnętrz – mówi dr Jan Godlewski. – Kształcimy na kierunku Architektura Wnętrz, na którym dzielimy się wiedzą z zakresu m. in. projektowania wnętrz, podstaw kompozycji, rysunku, malarstwa, materiałoznawstwa, grafiki, projektowania identyfikacji wizualnej, wystawiennictwa, wzornictwa,. Staramy się kształcić wszechstronnie. Stawiamy na wiedzę i przygotowanie praktyczne, tak, żeby nasi absolwenci po opuszczeniu murów uczelni byli w stanie sprawnie poruszać się po rynku pracy i wykonywać nawet najbardziej wymagające zlecenia projektowe.

Pomysł na realizację projektu „Nowa tradycja” – zrealizowanie i wykonanie kompletu mebli z drewna litego inspirowanego podlaską tożsamością regionalną docenił także Zarząd Województwa Podlaskiego. Dr Jan Godlewski otrzymał roczne stypendium artystyczne w wysokości 10 tys. zł.

Jan Godlewski – życiorys i osiągnięcia

Jan Godlewski urodził się w 1985 roku w Białymstoku. Jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (kierunek Architektura Wnętrz). W 2011 roku obronił dyplom pt. „PLY–meble ze sklejki”. Projekt dyplomowy był wielokrotnie wystawiany i nagradzany. W 2018 uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Uczestnik wielu warsztatów i międzynarodowych konkursów. Wyróżniany i nagradzany w konkursach projektowych, m. in.: Make Me, Young Design, Design By, Caiazza Memorial Challenge, Bombay Sapphire Designer Glass Competition, Mazda Design, Technotalent, Carry Awards, Graduation Projects. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Uczestnik wielu wystaw, m.in. w Berlinie (DMY), Mediolanie (Triennale di Milano, Ventura Projetcs, Salone del Mobile), Trondheim (Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum ), Krakowie (Muzeum Narodowe), Łodzi (Łódź Design Festival), Poznaniu (Arena Design), Katowicach (Design 28), Warszawie (Salon Akademii). 

Jest założycielem studia projektowego GDL2 Design Studio zajmującego się projektowaniem produktu, wnętrz, identyfikacji wizualnej oraz doradztwem w zakresie strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o design. Zaprojektował i wdrożył ponad 120 produktów. Jest również członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych.

W grudniu 2022 roku zaprojektowane przez Jana Godlewskiego dla firmy Tobo meble 4Senior zdobyły nagrodę Diament Meblarstwa 2023.

Źródło: Wydział Architektury Politechniki Białostockiej