Design

Donna design

Paola Navone.

Donna design

Tytuł najbardziej wpływowej kobiety, w niemal zupełnie zdominowanym przez mężczyzn włoskim designie, obliguje. Tylko jedna projektantka jest tak bardzo ceniona, że opisując jej projekty używa się określeń: design nosi imię kobiety lub design jest kobietą. Ta kobieta to Paola Navone.

Obywatelka świata, królowa eklektyzmu, od wielu lat zafascynowana kulturą Wschodu, jedna z najciekawszych i najwybitniejszych projektantek XX i XXI w. Cały świat podziwia jej kreatywność i eklektyczną estetykę, a także niesamowity zakres jej twórczości.

Kolekcja „Ghost” dla marki Gervasoni.
Kolekcja „Ghost” dla marki Gervasoni.

Paola Navone uchodzi za podróżującą marzycielkę. Uwielbia inspirować się kolorami i atmosferą południowej półkuli i na nowo interpretuje znajdowane na niej niuanse, łącząc je z zachodnimi gustami i formami.

Jej eklektyczna osobowość przenika każdy projekt i każdą wizję. Bezgraniczna ciekawość przyciąga ją do badań nad materiałami, formami i strukturami. Projektantka odważnie patrząc do przodu, zachowuje jednak szacunek dla przeszłości.

Współczesna nomadka

Paola Navone urodziła się w Turynie. W tym mieście w 1973 r. ukończyła studia na kierunku architektura na politechnice. Następnie wyjechała do Afryki. Podróż to mój sposób na złapanie oddechu – ujawnia Paola Navone. – Nieważna jest odległość. Mam niesamowite szczęście, że wszędzie czuję się jak w domu i nigdy nie mogłabym zrezygnować z koczowniczego trybu życia.

Jednym z ciekawszych epizodów w jej życiu była praca w roli konsultantki na Filipinach, w Indonezji, Malezji i Tajlandii w imieniu UNIDO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego) i Banku Światowego.

„Panda Landscape” proj. Paola Navone, prod. Cappellini. Projektantce towarzyszy sam Giulio Cappellini.
„Panda Landscape” proj. Paola Navone, prod. Cappellini. Projektantce towarzyszy sam Giulio Cappellini.

Za swój naturalny żywioł Włoszka uważa wodę. Jestem rybą. Urodziłam się w marcu, więc mój znak zodiaku to Ryby, a niebieski to mój kolor – mówi projektantka.

Podróżowanie to dla niej sposób patrzenia na świat. Podróżując, przechowuję w głowie kolory, kształty, materiały, wrażenia, spojrzenia – przekonuje Paola Navone.

Ekspozycja Abet Laminati podczas Salone del Mobile 2019. W stoisku, które zaprojektowała Paola Navone na każdym kroku widać było pasję i ponad 30-letnią współpracę z włoską firmą.
Ekspozycja Abet Laminati podczas Salone del Mobile 2019. W stoisku, które zaprojektowała Paola Navone na każdym kroku widać było pasję i ponad 30-letnią współpracę z włoską firmą.

Królowa włoskiego designu

Jej kariera trwa już kilkadziesiąt lat, jednak ona nie zwalnia tempa ani trochę. Ostatnio zaangażowała się np. we współpracę z marką Natuzzi. Czas mija, a Paola Navone wciąż jest na topie. Jeszcze w latach 80. działała w awangardowych ruchach projektowych Alchimia i Memphis, a w 1988 r. wraz z Giulio Cappellini stworzyła markę Mondo.

„Budapest Soft” to pierwsza zaprojektowana dla marki Baxter sofa Paoli Navone (2003 r.) i do dziś jej absolutny bestseller. Charakteryzuje się nowoczesnym, mocnym designem i zaskakującym komfortem uzyskanym dzięki otulającym siedziskom.
„Budapest Soft” to pierwsza zaprojektowana dla marki Baxter sofa Paoli Navone (2003 r.) i do dziś jej absolutny bestseller. Charakteryzuje się nowoczesnym, mocnym designem i zaskakującym komfortem uzyskanym dzięki otulającym siedziskom. Fot. Andrea Ferrari.

W czasie wieloletniej kariery łączyła role architekta, projektanta, dyrektora artystycznego, projektanta wnętrz, krytyka i organizatora wystaw i wydarzeń, zarówno samodzielnie, jak i dla wybranych klientów. Miała okazję współpracować z takimi markami, jak Abet Laminati, Baxter, Casamilano, Cappellini, Ethimo, Gervasoni, Natuzzi, Poliform, Poltrona Frau czy Riva 1920.

Nie ukrywała radości, gdy w 2018 r. targi w Sztokholmie zaprosiły ją, by wystąpiła w stolicy Szwecji w roli gościa honorowego.

Sofa „Chester Moon” marki Baxter to reinterpretacja klasycznego modelu z 2009 r., z zachowaniem charakterystycznej dla niego linii i efektu głębokiego pikowania.
Sofa „Chester Moon” marki Baxter to reinterpretacja klasycznego modelu z 2009 r., z zachowaniem charakterystycznej dla niego linii i efektu głębokiego pikowania. Fot. Andrea Ferrari.

Bardzo mi schlebia, że zostałam zaproszona jako gość honorowy na tak wyjątkowe wydarzenie, jak Stockholm Furniture & Light Fair. To idealne miejsce do spotkań i wymiany pomysłów. Tam, gdzie tradycje mieszają się i wpływają na siebie w pięknym tyglu. Tam, gdzie nadal możesz chłonąć lekcje wielkich mistrzów i łączyć je z zaraźliwą wręcz energią młodych projektantów – tak Paola Navone dzieliła się emocjami związanymi z pobytem w Sztokholmie i realizacją instalacji „Thammada” na zaproszenie targów.

„Sahara” to obudowa kominka zaprojektowana przez Paolę Navone dla marki MCZ. Inspiracji dostarczyła projektantce Afryka.
„Sahara” to obudowa kominka zaprojektowana przez Paolę Navone dla marki MCZ. Inspiracji dostarczyła projektantce Afryka.

Podczas tworzenia projekt „Sahara” dla marki MCZ stwierdziła, że design jest alchemią, która wykracza poza geografię i granice. Powiedziała też wtedy coś, co w pełni oddaje jej osobowość: Czuję się trochę jak „poszukiwacz skarbów”, kiedy znajdę coś, co mnie przyciąga i łaskocze mnie, wzbudza moją ciekawość, wchłaniam to natychmiast, jak gąbka. Wcześniej czy później to coś, w jakiejś formie, pojawi się w mojej pracy.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2020