Design

Co stracił, a co zyskał design w 2020 r.?

#wspierampolskidesign ze Swallow’s Tail, Paged, Irina Vilim, Badyle Concept Store, Adriana Furniture, Fondu Furniture, Salak, Kasia, Elementuj, Maja Laptos Studio. Fot. Yassen Hristov.

Co stracił, a co zyskał design w 2020 r.?

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Jedno jest pewne – rok 2020 przechodzi do historii designu jako czas, który upłynął pod znakiem niepewności i nieprzewidywalności, ale też pogłębionej refleksji. Przyszłość wydaje się równie zagadkowa.

To miał być wspaniały rok. Nic nie zapowiadało, że mogłoby być inaczej. Tradycyjnie – inauguracja w styczniu Kolonii, podczas „IMM Cologne”, jeszcze bez większych zakłóceń, podobnie „Maison & Objet w Paryżu, w lutym Stockholm Furniture & Light Fair, „Ambiente” we Frankfurcie i blok – Meble Polska”, „Home Decor”, „Arena Design” – w Poznaniu… Na stolicy Wielkopolski ta wyliczanka dobiegła końca. Na domiar złego właśnie pod koniec lutego świat obiegła informacja o przesunięciu Salone del Mobile.Milano, a kilka miesięcy później o odwołaniu tej najważniejszej dla branży i sektora kreatywnego imprezy w 2020 r. Wraz z tą wieścią dla wielu miłośników wzornictwa na najwyższym poziomie, przynajmniej na rok padł ostatni bastion światowego designu. To, czy i kiedy organizatorzy będą w stanie przeprowadzić targi w stolicy Lombardii, stało się wielką niewiadomą. Nad designem na całym świecie zawisły czarne chmury.

Cień nadziei

Gdy w Polsce były jeszcze szanse – przynajmniej w teorii – na organizację targów Warsaw Home & Contract”, na świecie przekładano i odwoływano kolejne imprezy np. „Orgatec” w Kolonii. Wiele z nich odbyło się jesienią w formule hybrydowej – „Maison & Objet”, London Design Festival czy „Designblok”. W sierpniu stało się już jasne, że targi „Warsaw Home & Contract” odbędą się dopiero w 2021 r. Zaplanowano je w dniach 27-31 października 2021 r. Na hybrydową formułę zdecydował się Łódź Design Festival, a główny weekend wyznaczono w terminie 17-20 września 2020 r. Wydarzenie się odbyło, a jednym z jego ważnych punktów była debata dotycząca nowego rzemiosła, poprowadzona przez Dianę Nachiło, dziennikarkę miesięcznika „BIZNES.meble.pl”.

Od(nowa)

To był rok, w którym wielu rzeczy – pojęć, narzędzi, metod komunikacji itp.,itd.– trzeba było się nauczyć od nowa. Jednak na pewno nie można powiedzieć, że był to rok stracony. Pandemia pokazała, że w rzeczywistości online też można się sprawnie komunikować, prezentować projekty i promować je. Dowody? Nawet na polskim rynku jest ich sporo, chociażby „archiDAY 2020 Online”, projekt #wspierampolskidesign, czy webinary organizowane przez Virtus Studio. To mógł być też rok, który wyzwalał kreatywność w zupełnie innych obszarach niż do tej pory. Na ile refleksje, projekty i działania podjęte w trakcie pandemii będą zmieniały rzeczywistość postcovidową? Pozostaje wierzyć, że już wkrótce się przekonamy.

Więcej w styczniowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”.

TEKST: Anna Szypulska

Napisz do autorki:

a.szypulska@meble.pl