Branża

Zima wasza, wiosna nasza

Marek Hryniewicki, redaktor naczelny BIZNES.meble.pl.

Zima wasza, wiosna nasza

Nie wiem jak dla Państwa, ale dla mnie wiosna zaczyna się mniej więcej miesiąc przed kalendarzową. Czyli w lutym. A dokładnie – pod koniec lutego.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Tą pierwszą wiosenną jaskółką jest – i to od ładnych już kilku lat – kolejna edycja poznańskich targów MEBLE POLSKA. Oczywiście, dwa lata temu jaskółka przylecieć nie mogła, bo pandemiczne obostrzenia uniemożliwiały organizację imprez masowych, w tym targów; z kolei rok temu – z tych samych powodów – targi zamiast w lutym odbyły się w maju. Nie zmienia to jednak faktu, że – chociaż na zewnątrz pawilonów bywało zimno, sypał śnieg, czy lał się za kołnierz deszcz – kolorowe stoiska, gwar rozmów i kawa z przyjaciółmi w otoczeniu najnowszych kolekcji meblowych powodowały coś takiego, że w powietrzu czuć już było wiosnę.

Mam nadzieję, że nie inaczej będzie i w tym roku. Owszem: moment dla branży nie jest łatwy, bo rekordowa inflacja, problemy z łańcuchami dostaw i zmniejszony popyt na meble niosą za sobą określone, często bardzo duże problemy. Wiadomo też, że ta sytuacja skutecznie odwiodła przynajmniej niektóre firmy od wystawiania się na targach.

ZOBACZ TAKŻE: Co nowego na ekspozycji MEBLE POLSKA 2023?

Swoje robi też wojna za naszą wschodnią granicą, wojna, która trwa już rok. W tym miejscu należy się (ponownie) głęboki ukłon w stronę organizatorów targów za stworzenie ukraińskim firmom możliwości zaprezentowania się w Poznaniu. Obecność producentów z Ukrainy w Polsce – w świetle tego, co dzieje się w ich kraju – jest szczególnie ważna i symboliczna. I chyba żaden z polskich wystawców nie patrzy na wystawców ukraińskich wyłącznie w kategoriach konkurencji.

W czasach słusznie minionych mieliśmy takie powiedzenie: zima wasza, wiosna nasza. Pamiętam je choćby z grudnia 1981 roku, gdy w Polsce wprowadzony został stan wojenny, a te cztery słowa lały nadzieję, że po burzy zaświeci słońce. I właśnie tego chciałbym życzyć zarówno polskim meblarzom, jak i ukraińskim Obrońcom Ojczyzny, walczącym już od 12 miesięcy z wyjątkowo okrutnym i brutalnym najeźdźcą. Wiosna będzie nasza.

TEKST: Marek Hryniewicki

Felieton Marka Hryniewickiego, redaktora naczelnego BIZNES.meble.pl, prezesa Zarządu Wydawnictwo meble.pl, został opublikowany w targowym wydaniu miesięcznika BIZNES.meble.pl, nr 2/2023.