Zainteresowanie ochroną jest niewielkie
10 maja, 2012 2024-02-02 8:18Zainteresowanie ochroną jest niewielkie
Adam Pawłowski, europejski rzecznik patentowy, założyciel Kancelarii Europejskiego Prawa Patentowego eupatent.pl.
Czy ochrona patentowa na skalę europejską interesuje przedstawiciele branży meblarskiej?
To, czy ochrona patentowa interesuje daną firmę zależy głównie od jej profilu działalności.
Ochrona patentowa interesuje głównie firmy zajmujące się rozwojem technologii produkcji, a także firmy wytwarzające akcesoria i meble specjalistyczne. W tych obszarach istnieje dużo możliwości innowacji, dlatego innowacje te warto chronić za pomocą patentów. Te patenty umożliwiają uzyskanie ochrony na nowe, a także nieoczywiste rozwiązania o charakterze technicznym.
W firmach wytwarzających meble standardowe trudno o innowacje techniczne, gdyż meble te mają tradycyjną, znaną konstrukcję. Ewentualne innowacje w nich stosowane pochodzą od zewnętrznych dostawców, przykładowo dostawców osprzętu (nowe rodzaje okuć, oświetlenia itp.). Te firmy stawiają głównie na innowację od strony designu. Najbardziej odpowiedni dla nich środek ochrony własności przemysłowej to wzór przemysłowy. Umożliwia on uzyskanie ochrony na nowe rozwiązania o indywidualnym charakterze, dotyczące kształtów, kolorystyki, a także materiałów, z których wykonano produkt.
ZOBACZ TAKŻE: Nieuczciwa konkurencja niszczy nasze firmy
Zainteresowanie polskich firm z branży meblarskiej ochroną patentową na skalę europejską jest niewielkie. Wśród europejskich zgłoszeń patentowych, w klasie obejmującej meble, opublikowanych w 2011 r., publikacje polskich firm stanowiły ułamek procenta. Głównym powodem może być wysoki koszt uzyskania patentu europejskiego, wynoszący kilkadziesiąt tysięcy złotych. To główna przyczyna, dla której polskie firmy ogólnie nie są zainteresowane europejskimi zgłoszeniami patentowymi. Wśród wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych jedynie 0,2% pochodzi z Polski. Drugą przyczyną może być mały udział w rynku firm technologicznych i specjalistycznych.
Znacznie większe zainteresowanie budzą wspólnotowe wzory przemysłowe. Pozwalają one na uzyskanie, prawie natychmiastowe, ochrony na produkt na terytorium całej Unii Europejskiej, przy kosztach ponad 10-krotnie mniejszych niż koszt patentu. Tu zainteresowanie jest dość duże, bowiem rejestracje wzorów wspólnotowych pochodzących z Polski stanowią ok. 4% wszystkich wzorów wspólnotowych, zarówno ogółem, jak i w klasie dotyczącej mebli.
Czy ochrona patentowa i patenty europejskie zyskują na popularności wśród polskich firm? Jakie branże najchętniej korzystają z takich rozwiązań?
Tak, widać przyrost zainteresowania. W roku 2005, czyli rok po przystąpieniu Polski do europejskiego systemu patentowego, dokonano około 150 europejskich zgłoszeń patentowych z Polsk. Z kolei w roku 2010 tych zgłoszeń było już 350.
Przy tak małej liczbie zgłoszeń trudno jednak wskazać na branże, które najchętniej korzystają z ochrony na poziomie europejskim.
W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na ochronę praw własności przemysłowej na obszarze Europy?
Cennym wsparciem dla przedsiębiorców może być działanie PARP w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – działanie 5.4.1 – „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej”. W ramach tego działania można uzyskać do 70% dotacji obejmującej koszty postępowania, a także honoraria pełnomocników. Budżet działania przewidziany na 2012 r. wynosi 35 mln zł.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁA: Anna Andrejczuk
Wywiad został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2012