Staramy się dostosować do zmieniającego się rynku
18 grudnia, 2024 2024-12-18 8:45Staramy się dostosować do zmieniającego się rynku
Dariusz Świątek, Managing Director RENOLIT Polska, o strukturze i sprzedaży firmy, obecności w Polsce, a także działaniach proekologicznych.
Na ilu rynkach działa firma RENOLIT? Czy struktura sprzedaży na tych rynkach wygląda podobnie? Które rynki są dla Państwa kluczowe?
Grupa RENOLIT jest aktywnym na arenie międzynarodowej specjalistą w zakresie wysokiej jakości folii, arkuszy i innych produktów polimerowych. Z ponad 30 zakładami produkcyjnymi i jednostkami sprzedaży w ponad 20 krajach oraz obrotem w wysokości 1,168 mld euro w 2023 r., firma z główną siedzibą w Wormacji jest jednym z wiodących na świecie przetwórców tworzyw sztucznych.
Struktura sprzedaży opiera się na lokalnych jednostkach sprzedaży, które ściśle współpracują z lokalnymi partnerami i klientami. Oprócz Europy, ważnymi rynkami dla RENOLIT są Ameryka Północna i Południowa, a także Azja.
Do jakich branż dedykuje swoją ofertę RENOLIT? Jak ważna dla firmy jest branża meblarska?
RENOLIT działa w czterech obszarach. Są to: Budownictwo (Exterior Solutions, Roof & Water Care, Pool), Home & Living (Interior Surfaces, Composites), Graphics & Specialties (Protect, Visual Communication) i Healthcare
Firma jest podzielona na osiem jednostek biznesowych:
- Exterior Solutions – folie do wykańczania profili okiennych i innych elementów budowlanych w obszarze zewnętrznym,
- Visual Communication – folie kalandrowane do wytwarzania produktów samoprzylepnych,
- Interior Surfaces – folie termoplastyczne na bazie PVC, PET, PP do uszlachetniania powierzchni mebli i drzwi,
- Roof & Water Care – wodoodporne uszczelnienia i osłony dla przemysłu budowlanego,
- Pool – membrany do wykładzin basenowych,
- Protect – folie PVC do produkcji materiałów biurowych, produktów niszowych, zastosowania specjalne,
- Composites – kompozyty z tworzyw sztucznych wzmacniane włóknami,
- Healthcare – elastyczne opakowania i akcesoria dla rozwiązań medycznych.
Dział Interior Surfaces RENOLIT oferuje dekoracyjne produkty termoplastyczne przede wszystkim dla przemysłu meblarskiego, a także sektora drzwi wewnętrznych. Znajduje też liczne zastosowania w obszarze przyczep kempingowych i domów mobilnych, podłóg, a także paneli ściennych i sufitowych.
Przemysł meblarski jest dla nas szczególnie ważny. Nasze wysokiej jakości folie dekoracyjne, jak i wzornictwo, mają istotny wkład w projektowanie i funkcjonalność nowoczesnych mebli.
Jak wygląda obecność RENOLIT w Polsce? Na ile ważny (i z jakim produktem) jest dla firmy rynek polski?
RENOLIT jest reprezentowany w Polsce przez jednostkę sprzedażową RENOLIT Polska sp. z o.o. W tej firmie zarządzamy i odpowiadamy za dystrybucję naszych produktów z zespołem 25 pracowników i lokalnym magazynem.
Dział Interior Surfaces firmy RENOLIT Polska, specjalizujący się w produkcji mebli, jest jedynym producentem oferującym branży meblarskiej rozwiązania dekoracyjne z 3 alternatywnych tworzyw termoplastycznych: PVC, PET i PP – do termoformowania 3D (fronty), 2D (oklejanie i postforming) oraz 1D do oklejania płaskich powierzchni.
Jak ważnym obiorcą jest dla Państwa branża meblarska w Polsce? Które produkty z Państwa oferty trafiają do polskich producentów mebli?
Jak wszyscy wiemy branża meblarska jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki w Polsce. Odgrywa też istotną rolę w rozwoju ekonomicznym kraju. Polska jest przecież jednym z największych producentów, a także eksporterów mebli w Europie. Polskie firmy meblarskie coraz częściej inwestują w innowacje oraz nowoczesny design, co pozwala im konkurować na międzynarodowych rynkach i przyciągać klientów. RENOLIT cieszy się renomą firmy innowacyjnej i producenci w kraju chętnie korzystają z naszych rozwiązań. W Polsce koncentrujemy się na tworzywach termoplastycznych 3D, które są wykorzystywane w prasach membranowych lub próżniowych do produkcji frontów MDF. Jesteśmy jednym z wiodących dostawców na tym rynku od początku lat 90.
Bogata oferta produktowa RENOLIT sprawia, że nasze okleiny dekoracyjne używane są przez większość polskich producentów mebli. Nasza otwartość powoduje, że możemy harmonijnie się rozwijać współpracując zarówno z producentami, jak i projektantami mebli. Ścisła współpraca z producentami płyt i koordynacja naszych dekorów sprawia również, że dostarczamy rozwiązania zgodne z aktualnymi trendami i oczekiwaniami naszych klientów.
Kwestia zrównoważonego rozwoju odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszej branży, natomiast popyt na folie zawierające materiały pochodzące z recyklingu rośnie. Wykorzystanie surowców pochodzenia biologicznego również staje się coraz ważniejsze dla naszych klientów i jest ważnym czynnikiem w naszych celach rozwojowych.
Podsumowując, można powiedzieć, że polski rynek meblarski ma duże znaczenie gospodarcze zarówno dla Polski, jak i dla Grupy RENOLIT.
Od ponad 2 lat branża meblarska w Polsce wyraźnie hamuje. Czy dostawcy, tacy jak np. RENOLIT, odczuwają skutki tego spowolnienia? Na ile stanowi to dla Państwa problem?
Tak, branża meblarska w Polsce rzeczywiście doświadcza spowolnienia. Wzrost kosztów surowców, inflacja, a co za tym idzie malejąca siła nabywcza konsumentów negatywnie wpłynęły na kondycję tego sektora. Dostawcy materiałów do produkcji mebli, tacy jak RENOLIT, jak i sami producenci, odczuwają tego skutki. W obliczu spadku popytu na meble, dostawcy surowców i komponentów odnotowują redukcję zamówień, co często wpływa na ich stabilność finansową. Aby przetrwać, wiele firm redukuje inwestycje, co ma niestety wpływ na pozycję i konkurencyjność rynku polskiego w Europie. W firmie RENOLIT staramy się dostosować do zmieniającego się rynku. Kontynuujemy inwestycje w innowacyjne rozwiązania, aby utrzymać przewagę nad konkurencją, co jest kluczowe dla przetrwania w tych trudnych czasach.
Przemysł jest bardzo energochłonny, ale wiem, że udało się Państwu mocno zredukować zużycie energii w poszczególnych zakładach. Jakie cele stawia sobie RENOLIT?
Świadome i ostrożne korzystanie z energii jest integralną częścią naszej codziennej działalności. Aby kontrolować zarządzanie energią oraz efektywność działań i oszczędności, analizujemy zużycie energii na kilogram wyprodukowanej folii gotowej do sprzedaży, a także bezwzględne zużycie energii w lokalizacjach. Umożliwia to prawidłowe porównanie względnego zużycia energii w produkcji na przestrzeni kilku lat. Procesy produkcyjne wymagają przede wszystkim energii elektrycznej i gazu ziemnego.
Łącznie zainwestowaliśmy blisko 3 miliony euro w poprawę efektywności energetycznej w zakładach w Buriasco, La Porte, Commerce, Villatuerta, Monachium, Frankenthal, a także w Worms.
RENOLIT zwraca uwagę na energooszczędne komponenty już na etapie zaopatrzenia przy naprawach systemów lub inwestycjach odtworzeniowych. Nowe inwestycje analizujemy pod kątem oczekiwanego zużycia energii już na etapie planowania i projektowania. Sam proces jest również stale kontrolowany w celu wykorzystania jak największego potencjału ulepszeń i nowych, innowacyjnych alternatyw. Redukcja emisji CO2 jest jedną z naszych kluczowych kwestii, a naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 roku.
Polska jest jedną z kilkudziesięciu lokalizacji RENOLIT na świecie. A czy nasz kraj brany jest przez firmę także pod uwagę pod kątem produkcji?
Obecnie nie planujemy budowy zakładu produkcyjnego w Polsce. Nasze strategiczne decyzje opierają się na istniejących mocach produkcyjnych, względach logistycznych, a także bliskości naszych głównych rynków przez dostawy z zakładów produkcyjnych w Niemczech. W tym kontekście nie widzimy obecnie potrzeby rozbudowy naszej struktury produkcyjnej w Polsce. Nie oznacza to oczywiście, że sytuacja w przyszłości się nie zmieni.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁ: Marek Hryniewicki
Wywiad ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2024.