Branża

Przygotuj się do EUDR w 6 krokach

FSC - drzewa z góry

Przygotuj się do EUDR w 6 krokach

EUDR, czyli rozporządzenie UE przeciwko wylesianiu, weszło w życie w czerwcu 2023 r. i zacznie obowiązywać od 30 grudnia 2024 r. Dowiedz się co zrobić, żeby przygotować się do wdrożenia jego wymogów.

Pełną wersję poniższego przewodnika można znaleźć na stronie: https://pl.fsc.org/pl-pl/EUDR

Obecnie podmioty, które są objęte nowymi regulacjami, przygotowują się do wdrożenia wymogów EUDR. Organizacja FSC przygotowała krótki przewodnik – jak w 6 krokach firmy mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia EUDR już teraz.

Krok 1. Lista produktów

  1. Sprawdź, których produktów Twojej firmy dotyczy EUDR. Lista produktów objętych EUDR znajduje się w zał. 1 do rozporządzenia.
  2. Jeśli nadal nie wiesz, czy dany produkt jest objęty EUDR, oceń go pod kątem:
    1. Czy jest wykonany z jednego z materiałów wymienionych w zał. 1 do EUDR?
    2. Czy jest objęty jednym z kodów celnych HS wymienionych w zał. 1 do EUDR?

Jeśli odpowiedź na oba pytania jest twierdząca, produkt jest objęty EUDR. Jeśli odpowiedź na jedno z pytań jest przecząca, produkt nie jest objęty EUDR.

  1. Dodatkowo, dla posiadaczy certyfikatu FSC, zalecamy dodanie w zestawieniu produktów firmy informacji, które produkty są certyfikowane FSC i dodanie kodu celnego HS i kodu produktu FSC. Pomoże to zidentyfikować produkty, które są potencjalnie ryzykowne, bo są objęte EUDR, ale nie posiadają certyfikatu FSC.
FSC - EUDR produkty

Krok 2. Moduł Regulacyjny FSC

(dotyczy tylko posiadaczy certyfikatu FSC)

Moduł Regulacyjny FSC to nowy, dobrowolny standard, który będzie można stosować jako dodatek do aktualnych wymagań certyfikacyjnych FSC w celu wsparcia wykazania zgodności z EUDR. Jego publikacja jest planowana na lipiec 2024 r.

Moduł Regulacyjny FSC określi ramy i wymagania dotyczące:

  • wprowadzenia systemu należytej staranności,
  • gromadzenia i przekazywania informacji na temat pochodzenia produktów,
  • upewnienia się, że do łańcucha dostaw FSC trafiają wyłącznie materiały niepowodujące wylesiania.
FRS - EUDR infografika

Krok 3. Przegląd systemu należytej staranności pod kątem EUDR

EUDR będzie wymagać od objętych nim podmiotów przeprowadzenia analizy w ramach systemu należytej staranności przed wprowadzeniem towarów na rynek UE lub eksportem z UE.

Obowiązki w zakresie należytej staranności będą się różnić w zależności od poziomu ryzyka wylesiania i degradacji dla danego kraju pochodzenia. Jeśli już wdrożyłeś system należytej staranności, rozważ jego ocenę pod kątem zgodności z EUDR.

Wymagania EUDR obejmują m.in.:

  • gromadzenie i przekazywanie dokładnych informacji o produkcie i innych dokumentów, w tym opis, kraj produkcji, data produkcji oraz dane geolokalizacyjne danych działek,
  • dowody działań podjętych w ramach należytej staranności i plany ograniczania zidentyfikowanego ryzyka,
  • raport na temat podjętych kroków w zakresie należytej staranności.

Firmy posiadające certyfikat FSC otrzymają szczegółowe wyjaśnienia dotyczące obowiązków w zakresie systemu należytej staranności w ramach Modułu Regulacyjnego FSC.

Krok 4. Wspólne przygotowania z podmiotami w łańcuchu dostaw

Aby spełnić wymogi sprawozdawcze EUDR, Twoja firma będzie potrzebowała szczegółowych informacji od partnerów handlowych w łańcuchu dostaw.

Szczegółowe kroki:

  • Dokonaj przeglądu danych dotyczących transakcji obejmujących materiały objęte EUDR.
  • Zidentyfikuj luki w informacjach, które będziesz musiał pozyskać od dostawców i wspieraj dostawców w ich pozyskiwaniu.
  • Dokonaj oceny aktualnych ryzyk w łańcuchu dostaw. Rozważ przygotowanie z dostawcami środków ograniczających ryzyko.
  • Jeśli posiadasz certyfikat FSC, zachęć podmioty w Twoim łańcuchu dostaw do certyfikacji FSC i skorzystania z Modułu Regulacyjnego FSC.

Krok 5. Plan bezpiecznej wymiany danych z partnerami handlowymi

EUDR wymaga zapewnienia identyfikowalności transakcji w całym łańcuchu dostaw. Partnerzy handlowi powinni uzgodnić przekazywanie szczegółów dot. transakcji, aby wykazać, że wszystkie materiały zostały pozyskane zgodnie z EUDR. Wspólnie z partnerami wybierz platformy technologiczne do wymiany i weryfikacji danych.

FSC zbudowało platformę FSC Blockchain dla posiadaczy certyfikatów FSC. Platforma ta ułatwi spełnienie wymogu identyfikowalności dla uczestniczących w niej posiadaczy certyfikatów i umożliwi im poufną wymianę danych. Korzystanie z FSC Blockchain będzie dobrowolne i nieodpłatne. Umożliwi ona użytkownikom:

  • Weryfikację statusu certyfikacji dostawców.
  • Generowanie oświadczeń dot. produktów będących przedmiotem obrotu z partnerami.
  • Przekazywanie danych o surowcach składających się na produkty z certyfikatem FSC (m.in. lokalizacja działki pochodzenia, czas pozyskania, gatunki, grupy produktów), przy jednoczesnym zachowaniu poufności.

Krok 6. Skontaktuj się z jednostką certyfikującą w sprawie EUDR

Jeśli planujesz skorzystać z narzędzi takich jak Moduł Regulacyjny FSC i platforma FSC Blockchain, skontaktuj się z Twoją jednostką certyfikującą już teraz, tak aby mogła zaplanować audyt w Twojej firmie w odpowiednim czasie.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne certyfikaty FSC coraz bardziej realne