Branża

Biznes to żywy organizm

Biznes to żywy organizm

Oprócz tego, że jesteś prezesem stowarzyszenia IAFP, do którego należy również nasz tytuł, jesteś także redaktorem naczelnym rosyjskiego magazynu „Mebelny Biznes”. Czy praca w prasie branżowej była świadomym wyborem?

Paradoksalnie, z natury jestem introwertykiem. W dzieciństwie często wyobrażałem sobie, że dziennikarz to ktoś, kto spędza dużo czasu sam, dużo myśli, odwiedza różne wydarzenia i dużo pisze. Życie jednak postawiło wszystko na swoim miejscu: okazało się, że praca dziennikarza wygląda zupełnie inaczej niż wyobrażałem sobie w dzieciństwie. Pomogło mi to rozwinąć własny charakter, nie tylko w kontekście zawodowym, ale także osobistym. Obecnie, dzięki zawodowi jestem o wiele bardziej komunikatywny i gotowy na różne wyzwania życiowe. Nawet pracując jako dziennikarz, nigdy bym nie pomyślał, że kiedyś przemówię ze sceny w Poznaniu – ale właśnie tak zrobiłem na targach „Meble Polska”.

Dlaczego meble stały się Twoją pasją?

Powiedziałbym, że nie meble, ale sam biznes. Równolegle ze studiowaniem dziennikarstwa na Uniwersytecie Moskiewskim, moją pierwszą pracą było pisanie na własny rachunek w branży IT. To było ciekawe doświadczenie, ale okazało się, że pasjonuję się pracą w teatrze jako attaché prasowy – to była moja druga praca. To był zupełnie inny świat: kultura, scena, emocje… Później, kiedy po raz pierwszy przyszedłem do mojego wydawcy i wiedziałem, że jest to specjalistyczna prasa meblarska, potraktowałem to jako wyzwanie. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę nie chodzi o meble. Chodzi o biznes: przede wszystkim ekonomię i jej mechanizmy. To fascynujące, jak to wszystko działa. To także rodzaj sztuki. Można powiedzieć, że biznes to sztuka, przygoda – ze scenami, aktorstwem i emocjami. Może stać się pasją. Pisząc o biznesie, uczę się, jak to wszystko działa w życiu. Poznałem naturę życia, ponieważ biznes jest siłą życiową. (…)

Rozmawiała: Diana Nachiło

Więcej w wydaniu kwiecień 2020 miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ