Newsroom

Nowa normalność w handlu meblami

IKEA w Lublinie.

Nowa normalność w handlu meblami

Po 51 dniach – bo tyle minęło od 14 marca, gdy wprowadzone zostały ograniczenia w handlu – od poniedziałku 4 maja Polacy znów mogą robić zakupy w salonach meblowych.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

To ważny dzień nie tylko dla branży meblarskiej. 4 maja rozpoczyna się drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Ponownie można robić zakupy w salonach meblowych, sklepach budowlanych oraz centrach handlowych.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, po weekendzie majowym będziemy powoli wracać do tzw. nowej normalności. Mają w tym pomóc wytyczne, które zostały przygotowane dla odmrażanych sektorów polskiej gospodarki. Dotyczą one m.in. funkcjonowania sklepów meblowych i budowlanych.

Nowe zasady funkcjonowania w salonach meblowych

Dla centrów handlowych, sklepów o powierzchni pow. 2 tys. m2 oraz sklepów budowlanych i meblowych wprowadzony został limit osób – na 1 osobę musi przypadać 15 m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Klienci galerii handlowych muszą zachować 2-metrowy dystans między sobą. Wymagane jest też zasłanianie ust i nosa (maseczką lub innym materiałem).

Na tym etapie odmrażania gospodarki w strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie żywności wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii ani na ulicy.

Sklepy stacjonarne IKEA znów otwarte

W poniedziałek 4 maja, po siedmiu tygodniach czasowego zamknięcia, 11 stacjonarnych sklepów IKEA znów przyjmie klientów w dotychczasowych godzinach funkcjonowania. Podczas zakupów będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa, zgodne z aktualnymi wymogami prawnymi oraz panującymi w IKEA globalnymi standardami. W sklepach niezmiennie będzie można odbierać zamówienia dokonane w sklepie internetowym.

Choć wielu klientów skorzystało w ostatnich tygodniach z możliwości zakupu online poprzez stronę internetową IKEA.pl, to jednak wiemy, że większość z nich z wielką niecierpliwością czekała na wiadomość o ponownym otwarciu sklepów IKEA – mówi Carolina Garcia Gomez, prezeska IKEA Retail Polska i dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników oraz klientów zawsze jest dla nas najważniejsze. Dlatego też wszystkie nasze sklepy są bardzo dobrze przygotowane pod względem bezpieczeństwa na przyjęcie klientów. Ponowne uruchomienie sprzedaży stacjonarnej w sklepach IKEA jest również elementem naszej troski o ciągłość biznesu i tym samym utrzymanie stabilizacji życiowej naszych pracowników.

Jose Villamil, dyrektor ds. komercyjnych dodaje: Otwierając ponownie swoje sklepy, chcemy zrobić to przede wszystkim w sposób odpowiedzialny, aby klienci i nasi pracownicy czuli się bezpiecznie podczas zakupów i pracy. To właśnie bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. W celu ochrony odwiedzających i zatrudnionych pracowników podjęliśmy wiele różnych działań.W miarę rozwoju sytuacji będziemy nadal śledzić i wdrażać zalecenia oraz wytyczne władz lokalnych. Proces ponownego otwarcia na innych rynkach IKEA pozwala nam na optymizm, ponieważ spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem i widzimy, że nasz biznes stopniowo wraca do normy. Planujemy dalsze inwestycje w dotychczasowe miejsca spotkań z klientami w Polsce, jednocześnie koncentrując się na rozwoju naszej internetowej sieci biznesowej i dostaw do domu. Naszym celem jest zapewnienie większej przystępności cenowej, dostępności oraz zrównoważonego rozwoju.

Najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa w salonach meblowych

Jak informuje resort rozwoju, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nikogo z przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które muszą stać się podstawą codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.