Newsroom

Kwiaty za elektrograty 2024 – Castorama odbiera elektrośmieci

Kwiaty za elektrograty 2024 - jesień - w dniach 19-21 września w Castoramie.

Kwiaty za elektrograty 2024 – Castorama odbiera elektrośmieci

Castorama zaprasza do udziału w akcji Kwiaty za elekrograty jesień 2024. Wystarczy przynieść elektrośmieci i za odpowiedzialne segregowanie odebrać wrzosy.

Akcja Kwiaty za elektrograty, od momentu zainicjowania w 2011 r., nieustannie podnosi świadomość ekologiczną klientów Castoramy. Dotychczas udało się zebrać 4.863 ton elektrośmieci. W Castoramie można również oddać sprzęt elektryczny i elektroniczny na co dzień, bez kwiatów w podziękowaniu. Wystarczy zostawić elektroodpady w dowolnym sklepie w przeznaczonych do tego pojemnikach. W ramach tej zbiórki udało się zebrać kolejne 4 tys. ton odpadów. Jak dołączyć do ekologicznej zmiany z Castoramą? Co zrobić, by wziąć udział w akcji Kwiaty za elektrograty jesień 2024?

Kiedy Castorama zbiera elektrośmieci?

Podczas jesiennej edycji Kwiaty za elektrograty każdy może zrobić coś dobrego dla planety. Wystarczy w dniach 19–21 września oddać zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie Castorama. W zamian można otrzymać wrzosy. Sieć zachęca w ten sposób do zmiany codziennych nawyków na bardziej zrównoważone. Przypomina też, że wszystko zaczyna się od ekologicznych i przede wszystkim bezpiecznych, porządków w sprzętach domowych.

W dzisiejszych czasach odpowiedzialność ekologiczna staje się coraz ważniejsza. Castorama – rozumiejąc, że zmiany zaczynają się od małych, codziennych wyborów – od lat stawia na praktyczne działania. Sieć edukuje i uświadamia, jak każdy może włączyć się w ochronę środowiska. Jesienna edycja Kwiaty za elektrograty to nie tylko okazja, by pozbyć się zalegającego w domach sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii czy telefonów komórkowych, ale przede wszystkim możliwość mądrego i przyjaznego dla planety zutylizowania niebezpiecznych odpadów. Oddając zużyty sprzęt, klienci mogą cieszyć się darmowymi wrzosami, które ozdobią ich balkony i tarasy. 

Liczba wrzosów do odebrania zależy od rodzaju przyniesionych elektroodpadów, a każdy uczestnik może odebrać do 10 sztuk roślin. Akcja odbywa się we wszystkich sklepach Castorama w całej Polsce. Trwa od czwartku 19 września do soboty 21 września 2024 r. lub do wyczerpania zapasów roślin.

Podczas tegorocznej edycji akcji Castorama stawia na jeszcze szerszą edukację ekologiczną. Według szacunków ONZ, każdego roku na całym świecie powstaje około 50 mln ton elektrośmieci. To ogromna ilość, która nieustanne rośnie w związku z szybkim rozwojem technologii i coraz krótszymi cyklami życia urządzeń elektronicznych. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba ta może zwiększyć się do 74 mln ton. Przykładowo, komputery i laptopy, zbudowane z tworzyw sztucznych i metali, mogą zalegać w środowisku przez 1 do 1,5 mln lat, pozostawiając trwały ślad. Plastik, szkło, aluminium i dodatkowo substancje, takie jak ołów i rtęć, mogą przedostawać się do gleby i wód gruntowych, prowadząc do długotrwałego zanieczyszczenia. Stąd nieprawidłowe składowanie elektrośmieci może mieć też poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i ekosystemów.

Akcja Kwiaty za elektrograty odbywa się dwa razy w roku

Castorama organizuje akcję Kwiaty za elektrograty wiosną i jesienią. Jednak poszerzać wiedzę o bezpiecznym recyklingu sprzętów elektrycznych i elektronicznych można w każdej chwili, np. śledząc kanały sieci w mediach społecznościowych i  korzystając z porad dostępnych na stronie castorama.pl w zakładce „Inspiracje i porady”.

Akcja Kwiaty za elektrograty to dla nas nie tylko możliwość zbierania elektroodpadów na ogromną skalę, ale przede wszystkim ważna okazja do budowania świadomości ekologicznej wśród naszych klientów. Rekordowe liczby są istotne, jednak jeszcze większe znaczenie ma edukacja nt. długofalowych skutków naszych codziennych wyborów. Nasza inicjatywa pozwala każdemu włączyć się w ochronę środowiska poprzez małe, codzienne działania – mówi Kinga Sowik, dyrektorka ds. odpowiedzialnego biznesu.

Jak przypomina Kinga Sowik, akcja ta wspiera również realizację krajowych i europejskich celów w zakresie odzysku surowców i redukcji odpadów.

W tej chwili w Polsce zbiera się 11,24 kg e-odpadów na mieszkańca. To nieznacznie przekracza unijną średnią – 11 kg na mieszkańca – podsumowuje Kinga Sowik.